23 Nisan 1920, zorlu sınavlardan gurur ve başarı ile çıkmış halkımızın tam bağımsızlık yolunda gösterdiği amansız mücadeleyi temsil eden ve bu mücadelenin başarısını tarihin sayfalarına kazıyan gündür. Bu anlamda 23 Nisan aydınlık günlerin habercisi, en zor zamanların umudu olmuştur.  Sosyal eşitsizliklerin karşısında duran demokrasinin temellerinin atıldığı bu değerli gün şüphesiz ki tarihimizin en mühim günleri arasında yer almaktadır. 

Toplumumuz için böylesine önemli bir gün ancak pırıl pırıl bir geleceğe armağan edilebilirdi. Nitekim egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun ilan edildiği 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edildi. Ne yazık ki bundan 104 yıl önce bir bayram havasında çocuklarımıza armağan edilen bugün, yerini utanç dolu çocuk istismarlarına, çocuk yaşta evliliklere, çocuk işçilere bıraktı. Bu yüzden bugün, tarihte siyasal ve sosyal alanda hafızalarımıza kazımamız gereken bir gün olmakla birlikte, çocuklarımıza yönelik kötü niyete karşı bizleri daha bilinçli olmaya davet eden kutsal bir gündür aslında. 

Bizlere düşen görev var gücümüz ile çocuklarımız için çalışmak, onlara aydınlık bir dünya bırakmaktır. Her çocuğun eşit koşullarda yaşam hakkına sahip olduğu günleri tesis etmek bizlerin boyunun borcudur. 

Böylelikle sizler de Atatürk’e olan sevginizi göstermiş olacaksınız. Akşehir Belediyesi olarak tüm desteğimizle, daima yanınızda olacağız. “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran, demokrasi ve aydınlanma yolunu açan; Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet, saygıyla anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

Dr. A. Nuri Köksal      
Akşehir Belediye Başkanı

2024 04 20 23nisan