Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya geçtiğimiz günlerde kamuoyunda yer alan ve Nasreddin Hoca’ya atfedilen edepsiz bir fıkra kitabı ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Başkan Akkaya, Akşehir’deki Nasreddin Hoca ile ilgili dernek vakıf yöneticileri ile birlikte bir basın toplantısı yaparak açıklamalarda bulundu...

Toplantıda bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; duyarlı vatandaşların hatırlatmaları üzerine böyle bir çalışma başlattıklarını ancak kendisinin Nasreddin Hoca’nın bir torunu olması ve bu tür yayınlar yapanlara alet olmamak için bu edep dışı fıkrayı anlatmayacağını belirtti.

NASREDDİN HOCA KESİNLİKLE BİR FIKRA YAZARI DEĞİL

Dünya Çocuk Edebiyatı Nasrettin Hoca’da Çocuklar isimli kitapta yer alan edep dışı fıkranın asla ve asla Nasreddin Hoca’ya mal edilemeyeceğinin altını çizen Başkan Akkaya “Nasreddin Hoca’mız bildiğiniz gibi bir bilim adamı, İslam Alimi, bir bilge ve bir filozoftur. Böyle edep dışı fıkralarla hiçbir ilişkisi alakası olamaz. Nasreddin Hoca öncelikle bir fıkra yazarı değil. Toplumda gördüğü olaylara duyarlılık gösterirken, İnsanları doğru bir şekilde eğitmek, giden yanlışları düzeltmek adına pratik ve ince zekasıyla, esprili bir şekilde olaylara müdahalesiyle oluşan fıkraları vardır. Nasreddin Hoca bir özel zorlamayla kesinlikle bir fıkra yazarı değil. Bu kitapta da olduğu bir çok yerde Nasreddin Hoca’mıza ait olmayan edep dışı fıkralar Nasreddin Hoca’mıza atfediliyor. Hocamızın kendi fıkralarında bir incelik, latife, nükte ve sanat var. Onun kesinlikle böyle edep dışı fıkralarla alakası olması mümkün değil. Bu 60 sayfalık Nasreddin Hoca’da Çocuklar  isimli kitap 2008 yılında yayımlanmış ve ulusal bir gazetenin eki olarak ücretsiz olarak çocuklara hediye edilmiş. Biz yayınevi ve gazetenin ismini de deklare etmek istemiyorum. Basın toplantısın ardından belediyemiz hukuk birimi avukatımız tarafından yayınevi ve gazete ile ilgili suç duyurunda bulunulacak” dedi.

Akşehir’de Nasreddin Hoca ile ilgili araştırma ve çalışma yapan derneklerle bir araya  geldiklerini belirten Başkan Akkaya, bir metin hazırladıklarını ve savcılığa sunacaklarını belirtti. Bu kitapta 60 adet kadar fıkranın yer aldığını ancak bunlardan sadece birkaç tanesinin Nasreddin Hoca’ya uygun fıkralar olduğunu söyleyen Başkan Akkaya “Bu kitaptaki birkaç fıkra hariç diğerleri tamamen uydurma ve bu uydurma fıkraların içinde de 6-7 tanesi de edep dışı. Biz bunu şiddetle kınıyoruz. Buna katılmıyoruz ve böyle bir şeye de bundan sonra müsaade etmeyeceğiz” dedi.

NASREDDİN HOCA İBARESİNİ KORUMA ALTINA ALDIK

Nasreddin Hoca ibaresi için 2017 yılının 11. Ayında Türk Patent Enstitüsü Marka Koruma Daire Başkanlığı’na başvurduklarını belirten Başkan Akkaya “2018 yılı Nisan ayında Türkiye Patent ve Marka Kurumu’ndan Nasreddin Hoca ibaresini koruma altına aldık. K 3292 numarasıyla artık Nasreddin Hoca ibaresi koruma altına alınmıştır. Akşehir Belediyesi olarak bundan sonra her türlü olayda bu koruma kararına izafeten gerekli başvuruları yapacağız” diye konuştu.

Nasreddin Hoca’nın bir komedyen olmadığına vurgu yapan Başkan Akkaya “Hoca’mızın tabi ki bir mizah yönü var ama bu mizahı eğitim metodu olarak nükte ve latife şeklinde kullanmıştır. Bunu kullanırken de insanları güldürürken düşündürme özelliği var. Çünkü Hoca’mız insanları sadece rahatlatmak, eğlendirmek , güldürmekten uzak, toplumdaki yanlışlıkları düzeltmek adına bu ifadeleri kullanmış ve fıkra haline gelmiştir. 1996 yılında UNESCO tarafından Nasreddin Hoca yılı ilan edilmiştir. Çünkü Nasreddin Hoca halka mal olmuş, dünyaya mal olmuş evrenselleşmiş bir değerdir. Bu nedenle bu önemli değerimize torunları olarak bizler sahip çıkıyoruz” dedi.

60 yıldır Nasreddin Hoca için Uluslararası şenlikler yaptıklarının altını çizen Başkan Akkaya, bu şenliklerde sanatsal ve kültürel birçok etkinlikler yapıldığını söyledi. Nasreddin Hoca için 3 yıldır da Nasreddin Hoca Anma Günleri düzenlediklerini söyleyen Başkan Akkaya “Bu etkinliklerde biraz daha kültürel ve dini motifler ağırlıkta oluyor. Ayrıca bu etkinlikler kapsamında 81 ilimizi kapsayan Milli Eğitim Bakanlığımız işbirliği ile yaptığımız Ulusal İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması yapıyoruz. Biz Hoca’mıza her zaman sahip çıktık ve çıkmaya da devam ediyoruz. Bu tür edep dışı şeylerden Hoca’mızı korumamız lazım. Akşehirliler olarak da Hoca’mızın o doğru olan fıkralarını öğrenip, Hoca’mızı farklı bir şekilde gösteren, edep dışı konulara sürükleyen kişilerin karşısında dik durmamız ve önüne geçmemiz lazım” dedi.

Nasreddin Hoca’nın fıkralarının yurt dışında dahi bir çok üniversitede ders konusu edinildiğini söyleyen Başkan Akkaya “İnsanların ahlaklı olması, güzel bir insan olarak yetiştirilmesi ve değerler eğitimi verme noktasında Nasreddin Hoca’mızın fıkralarından faydalanılmıştır. Bizimde yaptığımız Fıkra Canlandırma Yarışması’ndaki esas amaçlarımızdan biride budur. Ülkemizde eğitim hayatına yeni başlamış çocuklarımızı bu yarışma vesilesiyle ahlaklı bir insan olarak yetiştirmek, Hocamızın fıkralarında işlediği değerler eğitiminden, onun yol gösterici özelliklerinden istifade ettirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

NASREDDİN HOCA’NIN GERÇEK FIKRALARININ YER ALDIĞI KİTABI BASTIRDIK

Özellikle Akşehirli hemşehrilerinin Nasreddin Hoca ile ilgili fıkra duyduklarında dikkatli olmasını isteyen Başkan Akkaya, her duyulan ve anlatılan fıkranın Nasreddin Hoca’ya uygun olup olmadığını, onun kişiliğine yakışıp yakışmayacağını irdelemelerini ve uygun olmayanlar konusunda bunları anlatanları uyarmalarını istedi. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ve Prof. Dr. Ali Berat Alptekin Atatürk Kültür Merkezi için hazırladıkları ve Nasreddin Hoca’ya ait olduğu tespit edilen 124 fıkranın yer aldığı kitabı Akşehir Belediyesi olarak tekrar bastırdıklarını hatırlatan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Saalih Akkaya “Nasreddin Hoca’mıza belki binlerce fıkra atfediliyor ama Hoca’mızın gerçek kişiliğine ve özelliklerine uygun 124 fıkrası olabileceği noktasında çalışmalar tamamlanmış. Bizde Akşehir Belediyesi olarak o kitabı bastırdık ve telif hakkını hocalarımızdan aldık. Bundan sonraki fıkra canlandırma yarışmalarımızda referans kaynağı o kitabımız olacaktır. Kitabımızın içindeki fıkralarda belediyemiz web sitesinde yayınlanacaktır” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’nın makam odasında gerçekleştirilen basın toplantısına;  Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Öztaş,  Nasreddin Hoca Vakfı Başkanı Metin Koyuncu, Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkan Vekilli Ömer Terkenli, Nasreddin Hoca İlim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği Başkanı İsmail Hakkı Koç Akşehir Müze Müdürü Sevcan Karapıçak, Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel ile yerel ve ulusal medya temsilcileri katıldı.

001 2018 11 6 BLD 3331 06 11 18002 2018 11 6 BLD 3343 06 11 18003 2018 11 6 BLD 3346 06 11 18004 2018 11 6 BLD 3348 06 11 18005 2018 11 6 BLD 3349 06 11 18006 2018 11 6 BLD 3355007 2018 11 6 gulmeceheykel3008 2018 11 6 nasreddinhocaheykeli009 2018 11 6 nasreddinhocaturbesi