Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) temsilcileri; Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Basın Sözcüsü Şule Baylan ve Ilgın HAYTAP temsilcisi Ebru Cumbul, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’yı makamında ziyaret etti.

Baylan ve Cumbul; Akşehir Belediyesi’nin çevre ilçeler arasında sokak hayvanları konusunda yapmış oldukları kısırlaştırma çalışmaları, mama-su kapları, besleme noktaları, çocuklara hayvan sevgisi aşılamak adına yapılan tiyatrolar, afiş-bilboard çalışmaları, Konya’ya hayvan hastanesine gönderilen yaralı hayvanların sevki, sokak hayvanı sahiplendirme çalışmaları gibi konulardaki çok titiz çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler.

Ziyarette Ilgın’da ikamet etmekte olan hemşehrimiz Ebru Cumbul “Akşehirli olarak  belediyenizin sokak hayvanlarına yaklaşımını ve yaptığınız çalışmaları her zaman her yerde anlatıyorum ve övünüyorum. Küçük bütçelerle büyük hizmetler, büyük işler yapıyorsunuz. Çoğu ilçede sokak hayvanları için veteriner bile yokken sizin belediyenizde  veterineriniz ve kısırlaştırma üniteniz bulunmaktadır” dedi

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Basın Sözcüsü Şule Baylan’da “Ebru Hanım bize sizlerden, Akşehir Belediyesi’nden, sokak hayvanları için yaptığınız çalışmalardan devamlı bahseder. Bizlerde bir ziyaret edip, sizlerle tanışmak yerinde gezmek görmek istedik. Bu kapsamdaki çalışmalarınızda HAYTAP olarak bizlere ne düşüyorsa, sizin işinizi zorlaştırmak için değil kolaylaştırmak adına her daim yanınızdayız .Bizlere yoğun programınız da vakit ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederiz” diye konuştu.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ‘da Akşehir de sokak hayvanlarının ıslahı ve kontrolünde atılacak her adımın konuyla ilgili her kesimle görüşülerek atılacağını belirterek “sizlerin ziyaretleri de ayrıca bir önem taşıyor. Sizler doğruyu ve doğru çerçevesinde daha neler yapılabilir diye çaba sarf ediyorsunuz. Aynı amaç doğrultusunda güzel çalışmalar, faydalı projeler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bizler Konya Büyükşehir Belediyesi ile ortak kısırlaştırma çalışmaları yapmaktayız.5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre aşılarını küpelerini yaptığımız sokak hayvanını yasa gereği tedavisi bittikten sonra aldığımız noktaya bırakmak zorundayız. Vatandaşlarımız bizlere ‘barınaklara toplayın, götürün’ diye şikayetlerde bulunuyor. Fakat barınak kanunen yasak, kanunun bize izin verdiği sadece kısırlaştırıp alınan yere bırakmak. Bizlerde bu kapsamda titiz bir şekilde üreme sorununun önüne geçmeyi planlamaktayız. Fakat biz belediye olarak bu titiz çalışmayı yürütmemize rağmen, maalesef çevre beldelerden yabancı köpekler Akşehir ilçe sınırlarına bırakılıyor. Bu kısırlaştırma konusunda tüm ilçeler aynı titizlikle çalışmalıdır” dedi.

Ziyaret sonrasında HAYTAP yetkilileri ile Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız ve Temizlik işleri Müdürü Orhan Uyar; Akşehir’deki kısırlaştırma ünitesini, besleme noktalarını, kedi evlerini kapsayan bir gezi yaparak yerinde yapılan çalışmaları anlattılar.

001 2020 3 5 BLD 8695002 2020 3 5 BLD 8697003 2020 3 5 BLD 8698004 2020 3 5 BLD 8702005 2020 3 5 wa1006 2020 3 5 wa2007 2020 3 5 wa3