Gazi mahallesinde bir vatandaşın motorsikletiyle yaralı bir köpeği zincirle bağlayarak ya da sürüklenmekten yaralandığı tahmin edilen köpek duyarlı vatandaşların üzerine Akşehir Belediyesine ihbarda bulunuldu.

İhbar üzerine hemen harekete geçen Akşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri olay yerine intikal etmesiyle belediye veterineri tarafından gerekli ilk müdahale ve tedavilerinin yapılmasıyla Konya Veterinerlik Fakültesi’ne teslim edildi.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada “4 Nisan Çarşamba günü Gazi mahallesinde bir vatandaşın motorsikletiyle yaralı bir köpeği zincirle bağlayarak sürükleyerek köpeği taşıma olayı görülmüş olup belediyemize yapılan ihbar üzerine Temizlik işleri müdürlüğü Personelleri olay yerine gitmiştir. Yaralı köpek veterinerimiz tarafından gerekli tedavisi yapıldıktan sonra Akşehir Belediyesi Temizlik işleri personelleri tarafından Konya Veterinerlik Fakültesine teslim edilmiştir. Konya Veterinerlik Fakültesinden aldığımız bilgiler doğrultusunda köpeğimizin sağlık durumu iyi olduğu öğrenilmiştir. Motorsiklet sürücüsü hakkında ise Konya HAYKONFED (Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu) nun yapmış olduğu şikayetle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8.Bölge Müdürlüğünün  gerekli inceleme ve tutanaklarıyla  5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu göre savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur diye konuştu.

Ayrıca Sokak hayvanlarını koruma noktasında sağlık taramalarıyla birlikte gerekli aşılarının yapıldığı ve kısırlaştırılarak küpeleri takılmaktadır. Hayvanlarımızı sevgi ve şefkatle yaklaşmamız ve toplumun içerisinde onlarında yaşam hakkı olduğunu düşünüyoruz. Lütfen hayvanlarımıza iyi davranalım dedi.

001 2018 04 06002 2018 04 06