Tarihi Kentler Birliği tarafından geçtiğimiz yıllarda bir çok ödüle layık görülen Akşehir Belediyesi, son yaptığı restorasyon projesi çalışması ile bir ödül daha aldı.

Akşehir Belediyesi’nin Akşehir’de hayata geçirdiği Yukarı (Gâvur) Hamamı Restorasyonu; Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Uygulama Ödülü kazandı.

Tarihi Kentler Birliğinin düzenlediği 2019 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması sonuçları, 21 Eylül 2020 tarihinde internet ortamında gerçekleştirilen jüri toplantısıyla belirlendi. 39 belediye;  toplam 67 proje ile 2019 yılında yarışmaya başvurdu. Yarışma Jürisinin değerlendirmeleri sonucunda; Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünün yanı sıra, Jüri Özel Ödülü, Uygulama, Proje, Süreklilik ve Başarı Ödülleri verildi.

Akşehir Belediyesi; Kalkınma Bakanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) işbirliği ile yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü projesi kapsamındaki çalışmaların devamı niteliğinde olan hamam restorasyonu ve işlevlendirmesi ile uygulama ödülüne layık görüldü.

İstanbul’da düzenlenen ödül törenine Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü M. Ozan Küçük ve teknik personeli katıldı.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; Akşehir Belediyesi’ne verilen ödülü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’in elinden aldı.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya yaptığı açıklamada “Tarihi Kentler Birliği’nce belediyemiz tarafından yapılan proje çalışmaları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda ödüle layık görüldü. Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü projesi kapsamındaki çalışmaların devamı niteliğinde olan Yukarı (Gâvur) Hamamı Restorasyonumuz; Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Uygulama Ödülü kazandı. Tarihi ve kültürel açıdan eşi bulunmaz değerlere sahip olan Akşehir’imizde yaptığımız bu çalışmaların Tarihi Kentler Birliği’nce beğenilerek birçok kez ödüle değer bulunması bizleri hem gururlandırmış hem de mutlu etmiştir. Bize bu ödülü layık gören herkese çok teşekkür ediyorum. Akşehir’imizdeki turizm potansiyelini artırmak ve şehrimizi güzelleştirmek adına yapacağımız çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Projemizde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.

001 2020 9 29 BLD 5148002 2020 9 29 BLD 5171 29 09 20003 2020 9 29 BLD 5216 29 09 20004 2020 9 29 BLD 5223