Konya Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve Belediye Meclis Üyeleri Akşehir’e gelerek Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ile görüştü.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ile bir süre makamında görüşen Başkan Hançerli, Başkan Akkaya ile birlikte Akşehir’de Karatay Belediyesi ve Akşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yaptırdığı Yarenler Kapalı Pazar yeri inşaat alanına geçerek incelemelerde bulundu.

Başkan Hançerli yaptığı açıklamada “Şu anda Konya’mızın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir’deyiz. Akşehir Belediye Başkanımızla birlikte denetim komisyonu üyeleriyle birlikteyiz. Belediyeler arasındaki dayanışmanın bir örneğini burada Karatay Belediyesi ve Akşehir Belediyesi birlikte vermektedir. Daha önceden Değerli Belediye Başkanımla birlikte bu civarları gezmiştik. Pazar yeri yapılıyor ve tamamlanmak üzere. İnşallahta kısa bir süre içerisinde bitirilecektir. AK Partili Belediyeler arasında ki birliktelik budur. Birbirimizle fikir alışverişi devam ediyor ve inşallah bundan sonrada devam edecektir. Bildiğiniz gibi Derbent ilçemize bir pazar yeri yapılmış olup faaliyetine başlamıştır. Ahırlı ilçemizde de bir pazar yeri yapımı tamamlanmak üzere 2 - 3 ay içerisinde faaliyete geçecektir. Akşehir ilçemizde de, Akşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi ortaklaşa bir imece usulü ile bu Pazar yerini yapıyor. Aynı Pazar yerlerinin örnekleri Karatay’da da var, inşallah Akşehir’de de olacak ve belki farklı Pazar alanlarından biri olacak. Ben Akşehir Belediyemizi tebrik ediyorum. Belediyelerin güçlerini birleştirerek ortak projeler yapmasının takdire şayan olduğunu bir kez daha vurguluyorum. İnşallah burası kısa sürede tamamlanacak ve Akşehirli hemşerilerimizin hizmetine sunulmuş olacaktır. Ben emeği geçenleri tebrik ediyor Pazar yerimiz hayırlı olsun.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ise “Karatay, Selçuklu, Meram ilçelerimiz merkez bir ilçelerdir. Büyükşehir yasasıyla beraber bizlerde merkez ilçe konumuna büründük ve belediyecilikte tecrübe paylaşımı noktasında harekete geçtik. Karatay Belediye Başkanımız 3 dönemdir görev yapan tecrübeli bir Belediye Başkanımız. Bu pazar yerimizin proje aşamasında ve maddi anlamda bize destek verdiler. Yarenler Kapalı Pazar yerimizi Karatay Belediyemizle yaptığımız protokol ile %60’ı Akşehir Belediyemiz % 40’ı Karatay Belediyemiz tarafından finanse edilerek birlikte bu pazar yerini inşa etmiş oluyoruz. Bittiğinde Akşehir’imizin en büyük kapalı Pazar yeri olacak ve inşallah Nisan - Mayıs aylarında hizmete girecektir. 5 bin 500 metrekarelik bir kapalı alana sahip.  Perşembe pazarı olarak bilinen bölge Pazarı diye ifade ettiğimiz çevre ilçelerimize de hitap eden pazar yerimizin 3 bin 350 metrekarelik kapalı alanı vardı. Malum kar yağışıyla ilgili durumdan dolayı yıkılmıştı. İnşallah ileri ki zaman diliminde oraya da 15 bin metrekarelik kapalı bir pazar yeri projemiz olacaktır. Yarenler Kapalı Pazar yerimizin bir güzelliği de yanları kapalı olacak. İstenildiği takdir de ise açılabilecektir. Kışın diğer pazarlarımızda hava sirkülasyonu nedeniyle cereyan ettiğinden bahisle sık sık halkımız ve pazarcı esnaflarımızın şikâyetleri oluyordu üşüme noktasında. İnşallah Yarenler Kapalı Pazarımızda bu konu çözülmüş olacaktır. Pazar yerimiz; içinde mescit, çay ocağı ve küçük bir idari binasıyla bu bölgedeki insanlarımıza hizmet edecektir. Şu anda Altunkalem Pazarı olarak bilinen pazar yerimizin mahalle arasında ve sokak üstünde olması nedeniyle trafiği engelliyordu ve o Altunkalem Pazarı’nı artık Yarenler Pazarı diye ikame etmiş olacağız. Ben başta Karatay Belediye Başkanımıza ve bu anlamda da destek veren Meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Karatay Belediyesi bürokratlarına, Başkan Yardımcısı ve Fen İşlerine teşekkür ediyoruz. Akşehir’imize, Nasreddin Hoca torunlarına hayırlı uğurlu olsun diyorum. Az önce Sayın Başkanımızın ifade ettiği gibi AK Partili belediyeler arasında ki güzel kaynaşmanın bir örneğidir bu proje. Bundan sonrada inşallah Karatay Belediyemizin proje konularında ve çeşitli konularda tecrübelerinden istifade etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Akkaya ve Başkan Hançerli, beraberindeki heyetle birlikte Akşehir Belediyesi Takkasızlar Konağı’na geçerek bir süre yapılabilecek proje ve hizmetler konusunda görüştüler.

Başkan Hançerli, Başkan Akkaya ve beraberindeki heyet, son olarak AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu’nu makamında ziyaret ederek görevinde başarılar dileyip bir plaket takdim etti.

001 BLD002 BLD003 BLD004 BLD005 BLD006 BLD007 BLD008 BLD