"Aşının tarifesi bende" temasıyla düzenlenen şenlikte temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun, Akşehir Çayı’nda oluşturulan platformda maya çaldı, temizlik, maske ve mesafeye dikkat çekti.

61. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği, düzenlenen etkinliklerle başladı. Temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun, pandemi süreci ile ilgili mesaj vererek, "Temizlik, maske ve mesafe. Bunlara uyulduğu takdirde virüs etki etmiyor" dedi.

Nasreddin Hoca şeker yerine maske ve dezenfektan dağıttı

Protokolün katılımıyla Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nden çıkan temsili Nasreddin Hoca, burada maske, mesafe, temizlik uyarısında bulundu. Hoca eşeğine ters binerek kortej eşliğinde Nasreddin Hoca Meydanı’na yürüdü. Hoca, bu yıl şeker yerine yol boyunca maske ve dezenfektan dağıttı.

001 2020 07 05 BLD 8596 05 07 20002 2020 07 05 BLD 8599 05 07 20003 2020 07 05 BLD 8609 05 07 20004 2020 07 05 BLD 8635 05 07 20005 2020 07 05 BLD 8638 05 07 20006 2020 07 05 BLD 8657 05 07 20007 2020 07 05 BLD 8668 05 07 20008 2020 07 05 BLD 8677 05 07 20009 2020 07 05 BLD 8693 05 07 20010 2020 07 05 BLD 8699 05 07 20011 2020 07 05 BLD 8715 05 07 20012 2020 07 05 BLD 8726 05 07 20013 2020 07 05 BLD 8730 05 07 20014 2020 07 05 BLD 8744 05 07 20015 2020 07 05 BLD 8591 05 07 20

Daha sonra temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun ile birlikte törene katılan Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Selçuk Üniversitesi Prof. Dr. Emrullah Eken, Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu Akşehir Çayı üzerinde oluşturulan platformda maya çaldı.

İlk olarak yoğurt mayalayan temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun, “Bir an önce şu kötü günler bitsin, pandemi bitsin. Covid-19 bitsin, 20’si gelmesin, 21’i ile hiç tanışmayalım, 22 dünyada var olmadan ortadan kalksın inşallah. Allah sağlık versin, gerisinin hiçbir önemi yok. Sağlıklar diliyorum, bu yıl ya tutarsa değil, inşallah tutacak. Mayayı ya tutarsa' diye atıyorum olur da tutarsa ve buradaki yoğurdu satarsanız bundan da benim haberim olmazsa gönül koyarım" ifadelerini kullandı.

Temsili hocanın ardından protokol mensupları da yoğurt mayaladı. Maya çalma programının ardından Nasreddin Hoca Meydanı'ndaki şenlik açılış törenine geçildi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, birlik beraberlik içerisinde Nasreddin Hoca’yı andıklarını belirterek, Akşehir'in ilmin, irfanın ve tedrisatın merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekerek "Burası alimlerin, ariflerin ve Nasreddin Hocaların yetiştiği bir beldedir. Sizler bu beldede yetişen alim ve arif insanların torunu olarak gelecek nesillere bu medeniyeti götürme noktasında önemli misyonlar üstlenmiş insanlarsınız. Bizim de bu beldeye hizmet etmekten manevi bir zevk alma noktasında olmamız gerekiyor. İnşallah hep beraber bu şehrimize ve beldemize daha güzel hizmet etme çabası içerisinde olacağız" dedi.

Nasreddin Hoca, Seyyid Mahmut Hayrani, Seyyid Hacı İbrahim ve Nahcivani Hazretleri Akşehir’in en önemli mimarlarıdır diyerek sözlerine başlayan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ”Üçü aynı dönemi yaşamış, Nasreddin Hoca Akşehir’e geldiğinde hep Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’den dersler almıştır. Bunların hepsi tarihe adını yazdırmış, şehrimizi şereflendirmiş büyüklerimiz ama Nasreddin Hoca hepsinden farklı öğretisi olan bir alimdir. Nasreddin Hoca;  Anadolu’nun her yerine hatta dünyaya yayılmış adını duyduğumuz da hep yüzümüzün güldüğü, uyanıklara, kötülük sahiplerine hep dur demenin sembolüdür. Hepimiz; 700 yıldır Nasreddin Hoca’nın fıkralarıyla büyüdük” diye konuştu.

Dünyanın ortası olan Akşehir’in; tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle önemli bir ilçe konumunda olduğunu ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş “42 bin kilometrekarelik alanda dünyanın birçok ülkesinden daha büyük coğrafyada hizmet verdiğimiz şehrimizde, 31 ilçemizde de  birbirinden değerli alim ve ulemalar ağırlamaktayız. Onun içinde buna layık olabilmek için gayret sarf etmekteyiz. Akşehir’imizin Konya’mızın en önemli değerlerinden olan Nasreddin Hoca’mızda bu alim ve ulemalardan en tanınmışlarındandır. Sağlam bir İslam inancı, köklü bir dini bilgiye, ciddi bir ahlaki yapıya sahip olan Nasreddin Hoca, birçok tarihi yazma eserlerle evliyalar arasında zikredilmektedir. Anadolu’da yayılan Nasreddin Hoca fıkralarına, Türkistan’dan daha önce Osmanlı himayesinde olan Balkan ülkelerine kadar geniş bir alanda rastlanmaktadır. Şehrimizi birlik ve beraberlik içerisinde hep birlikte geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz. Bu duygularla yüzyıllarca yazılı eserleri olmadan, gönüllerde yaşayan, tüm dünyanın tanıdığı, öğütlerinden feyz aldığı, Nasreddin Hoca’yı vefatının 736.’ıncı yılında rahmetle anıyor, tüm katılıcılarımıza sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’da yaptığı konuşmada “Nasreddin Hoca’mız dünyanın tebessüm eden yüzü ve güler yüzüdür. Bu yüz, iyimser bir ruh halinin yanı sıra, keskin zekâ ve nüktedanlığın işaretidir. Hoca’mız, içinde bulunduğu toplumun sosyal, dini ve ahlaki değerlerinin  temsilcisi ve simgesi olmuştur. Toplum ona bir misyon yüklemiş ve temsil yetkisini verdiği bu tarihsel şahsiyeti kendisiyle özdeşleştirmiştir.O’nun bütün fıkralarında derin bir düşünce iklimi vardır. Hiçbir fıkrası gülme ile noktalanmaz., Göle yoğurt mayalayarak, umudun insana yaşama sevinci vereceğini vurgular.Şöhreti tüm dünyaya yayılmış Nasreddin Hoca’mıza sahip çıkan da çok olacaktır. Yalnızca Anadolu Türklüğü’nün değil, bütün Türk Dünyası’nın, ayrıca Balkanların ve Batılıların da tebessüm kaynağı olmuş, kişiliği Çin sınırını aşan bir boyut kazanmıştır. Şimdi, Nasreddin Hoca’nın atasözü haline gelmiş birkaç kıssasına değinmek istiyorum. “Sen de haklısın”ı  bir tutarsızlık olarak tenkit edebilirsiniz ve tenkitinizde haklı da olabilirsiniz. Ancak öyle toplumsal hadiseler olur ve öyle bir dünyada ve zaman diliminde yaşarsınız ki, başka çareniz yoktur. Ayrıca, herkesin haklı bir yönünün olduğunu düşünerek, karşınızdakini tamamen haksız olarak itham etmemiş olursunuz. Komşunun kazanı doğup ölürken, almanın kolay, vermenin zor olduğunu nasihat eder. Kerameti kavukta arayan kula, kerâmeti kemâlatta gör, der. Yorgan gitti, kavga bitti de menfaatin çok yaman bir şey olduğunu vurgular. Nasreddin Hoca’mız Anadolu’nun ortasında (Dünyanın Ortasında) Akşehir’de yaşamış, o dillerden dillere aktarılan fıkraları Akşehir’de söylemiş, Akşehir’de vefat etmiş ve türbesi de Akşehir’dedir. Nasreddin Hoca’nın torunları olarak, çok sevdiğimiz hocamızı yaşatmak ve anmak adına, 5-10 Temmuz tarihlerinde, Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği, 24-26 Ekim tarihlerinde ise, Nasreddin Hoca Anma Günleri düzenliyoruz. Hepinizin de bildiği üzere; 61 yıldır her kesime hitap eden ulusal ve uluslararası etkinliklerle yapılan şenliğimizde, bu yıl maalesef koronavirüs tedbirleri kapsamında, daha kısıtlı bir program düzenliyoruz. O nedenle kitlelerin topluca katılabileceği etkinlikler, büyük bir tehlike oluşturabileceği için bu yıl yapılamayacak. Ayrıca yine, koronavirüs tedbirleri kapsamında vaka sayılarının çok yüksek olması nedeniyle yurt dışından misafirlerimiz de katılamayacak. Kontrollü sosyal hayat içerinde olduğumuz şu zor günlerde; sosyal, kültürel etkinliklerin yapılması, hepimiz açısından sancılı ve sıkıntılı bir sürecin yeniden başlamasına sebebiyet verebilir.  O nedenle hiç yapmamaktansa, bu sene kısıtlı etkinlikler yapmaya karar verdik. Ve etkinliğimizde Hocamızın fıkrasını uyarlayarak #AşınınTarifesiBende diyerek, TMM (Temizlik, Maske ve Mesafe) kurallarına uyduğumuzda virüse karşı kendimizi bir nevi aşılamış olacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Başkan Akkaya konuşmasının sonunda destek verenlere teşekkür ederek  “Şenliğimize destek veren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne, Akşehir Kaymakamlığı’na, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na, Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne, Nasreddin Hoca Vakfı’na, NİDA-DER’e, Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği’ne, Şehr-i Beyza Gençlik Derneği’ne katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun ise korona virüsten korunmanın formülünün kendisinde olduğunu belirterek, "61. Nasreddin Hoca Şenliklerinde bir Akşehirli olarak, 6. kuşak Akşehirli Ahmet dedenin torunu olarak ikinci kez Nasreddin Hoca olmanın gururunu yaşıyorum. 2020 malum küresel bir salgın var, Covid-19 diye. Virüs hayatımıza girdi ve devam ediyor. Fakat bu virüsten kurtulmanın formülü bende. Açıklıyorum; formül sahipleri Nasreddin Hoca değil. Formül sahipleri Sağlık Bakanımızın da söylediği gibi Bilim Kurulu üyeleri ve Cumhurbaşkanımızın söylediği, tamam dediği nokta. Temizlik, maske ve mesafe. Bunlara uyulduğu takdirde virüs etki etmiyor. İkincisi aşıyı bulan düdüğü çalacak. Kim bulacak bilmiyorum. Pek çok araştırmalar var. Onlar sanıyorum düdüğü birkaç parçaya bölecek ama ondan nasıl bir ses çıkacak bilmiyorum. Formül temizlik, maske ve mesafe. Hocanın size söyleyeceği budur. Efendim malum Covid19 adı verilen bir musibet bütün dünyaya bela oldu. Bize ne öğretti? Öğrettiği şey şu; Hoca Nasreddin’in hayatından günümüze kadar gelen pek çok şeyi uygulamayacağız. Kazanın doğurup doğurmadığını öğrenemeyeceğiz. Çünkü komşuya gitmek yasak, sokağa çıkma yasağı var. Biz kurallara uyarsak bu musibetten kurtulacağız Allah’ın izniyle. Hocanın değişik yerlerde anılmasından kendi adıma onur duyarım. Hoca’nın dünyanın her yerinde anıldığına bizzat şahit oldum. Hoca Nasreddin Akşehirli midir? Hoca Nasreddin Akşehirlidir. Nereden biliyorsun kendimden biliyorum. Hoca Nasreddin Akşehirlidir. Nasreddin Hoca Akşehir’de defindir ve kabri buradadır” diye konuştu. Konuşmalarının ardından Temsili Nasreddin Hoca Şoray Uzun’a Konya Valisi Vahdettin Özkan tarafından Altın Eşek Ödülü takdim edilirken, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından da açılış törenine katılan protokol üyelerine Nasreddin Hoca’nın tersine çalışan saati armağan edildi. Ayrıca Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür yarışmasında Akşehir Belediyesi özel ödülünü kazanan Amerikalı karikatürist Marco Ramos adına ödülü Karikatürcüler Derneği Üyesi Ekrem Borazan, Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya'nın elinden aldı.

Açılış töreni; hatıra fotoğrafı çekimi ve Nasreddin Hoca Türbe ziyareti yapılmasıyla son buldu.

001 2020 07 05 BLD 8807 05 07 20002 2020 07 05 BLD 8815 05 07 20003 2020 07 05 BLD 8821 05 07 20004 2020 07 05 BLD 8857 05 07 20005 2020 07 05 BLD 8869 05 07 20006 2020 07 05 BLD 8884 05 07 20007 2020 07 05 BLD 8893 05 07 20008 2020 07 05 BLD 8904 05 07 20009 2020 07 05 BLD 8908 05 07 20010 2020 07 05 BLD 8909 05 07 20011 2020 07 05 BLD 8925 05 07 20012 2020 07 05 BLD 8958 05 07 20013 2020 07 05 BLD 8967 05 07 20014 2020 07 05 BLD 8975 05 07 20015 2020 07 05 BLD 9010 05 07 20016 2020 07 05 BLD 9019 05 07 20017 2020 07 05 BLD 9022 05 07 20018 2020 07 05 BLD 9028 05 07 20019 2020 07 05 BLD 9034 05 07 20020 2020 07 05 BLD 9049 05 07 20021 2020 07 05 BLD 9065 05 07 20022 2020 07 05 BLD 9074 05 07 20023 2020 07 05 BLD 9085 05 07 20024 2020 07 05 BLD 9094 05 07 20025 2020 07 05 BLD 9119 05 07 20026 2020 07 05 BLD 9122 05 07 20027 2020 07 05 BLD 9145 05 07 20028 2020 07 05 BLD 9150 05 07 20029 2020 07 05 BLD 9157 05 07 20030 2020 07 05 BLD 9160 05 07 20031 2020 07 05 BLD 9183 05 07 20032 2020 07 05 BLD 9194 05 07 20033 2020 07 05 BLD 9209 05 07 20034 2020 07 05 BLD 9213 05 07 20035 2020 07 05 BLD 9216 05 07 20036 2020 07 05 BLD 9227 05 07 20037 2020 07 05 BLD 9232 05 07 20038 2020 07 05 BLD 9238 05 07 20039 2020 07 05 BLD 9245 05 07 20040 2020 07 05 BLD 9249 05 07 20041 2020 07 05 BLD 9258 05 07 20042 2020 07 05 BLD 9270 05 07 20043 2020 07 05 BLD 9271 05 07 20044 2020 07 05 BLD 9273 05 07 20045 2020 07 05 BLD 9276 05 07 20046 2020 07 05 BLD 9282 05 07 20047 2020 07 05 BLD 9285 05 07 20048 2020 07 05 BLD 9297 05 07 20049 2020 07 05 BLD 9302 05 07 20050 2020 07 05 BLD 9312 05 07 20051 2020 07 05 BLD 9325 05 07 20052 2020 07 05 BLD 9330 05 07 20053 2020 07 05 BLD 9334 05 07 20054 2020 07 05 BLD 9337 05 07 20055 2020 07 05 BLD 9343 05 07 20056 2020 07 05 BLD 9350 05 07 20057 2020 07 05 BLD 8746 05 07 20058 2020 07 05 BLD 8756 05 07 20