Akşehir Belediyesi, Korona Virüs (COVID-19) salgını nedeniyle Akşehir Belediyesi web sitesi ve resmi sosyal medya hesapları üzerinden düzenlediği yarışmalar kapsamında Ramazan Bayramı münasebetiyle de bisiklet ödüllü bir bilgi yarışması düzenlemişti.

Yarışmada; Akşehir Belediyesi resmi web sitesinde Akşehir’in coğrafi işaretli ürünlerini anlatan metni okuyarak bu metinle ilgili soruları doğru olarak cevaplayıp kişisel bilgilerini girip formu dolduran herkes çekilişe katılmıştı.

Yarışmaya 1930 kişi katılırken, 5 soruya da doğru cevap veren 1758 kişi arasında yazılımla yapılan çekilişte Tahsin Küçükyalım (Akşehir), Merve Örs (Akşehir), Kadir Bayındır (Akşehir), Elvan Yeşilbaş (İstanbul), Kaan Bilge (İstanbul) olmak üzere 5 kişi bisiklet almaya hak kazandı.

Bisiklet kazanan talihlilerden Kadir Bayındır ile Merve Örs’e düzenlenen bir törenle bisikletleri teslim edildi. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’nın makam odasında gerçekleştirilen törende Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel’de hazır bulundu. Merve Örs adına bisikleti kayınpederi Arif Örs teslim aldı.

Yarışmaya katılan herkesi tebrik eden Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Ramazan Bayramı süresince uygulanan sokağa çıkma yasağı münasebetiyle hemşehrilerimizin hem Akşehir’i daha iyi tanımaları hem de güzel vakit geçirebilmeleri için bisiklet ödüllü yarışma düzenlemiştik. Bu yarışma Akşehir’imizin coğrafi işaretli ürünleri olan Akşehir Kirazı, Akşehir Peynir Baklavası, Akşehir Kirazı Lokumu, Akşehir Hersesi ve Akşehir Tandır Kebabı ile ilgiliydi. Bu yarışmamıza katılan herkese teşekkür ediyorum. Özellikle yarışmamıza İstanbul’dan katılıp ve Akşehir’le herhangi bir bağı olmayan iki yarışmacımız da bizleri ziyadesiyle sevindirdi. Yaptığımız tanıtım çalışmalarının tüm Türkiye’ye yayılması ve bu tür etkinliklerin sadece Akşehir’imizle sınırlı kalmaması bizleri mutlu ediyor. Yarışmayı kazanan katılımcılarımızı tebrik ediyor, bisikletlerini kazasız belasız güzel günlerde kullanmalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

Coğrafi işaret; tescili tek bir üreticinin haklarını değil, tescil belgesindeki şartlara uygun üretim yapan ve pazarlayanların tümünün haklarını koruduğunu belirten Başkan Akkaya, Coğrafi işaretin amacı, tescile konu olan ürünün üretimi, kaynağı gibi bir takım genel niteliklerine bağlı özelliklerden ötürü belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağlamaktır. Bir ürünün Coğrafi İşaret ile koruma altına alınmasında o yöre halkının menfaatlerinin korunması açısından büyük fayda vardır. Akşehir Belediyesi olarak bu faydaları göz önünde bulundurarak Akşehir Kirazı, Akşehir Kiraz Lokumu, Akşehir Peynir Baklavası, Akşehir Hersesi ve Akşehir Tandır Kebabı’nın "Coğrafi İşaretli Ürün" kapsamına alınması için bu güne kadar çalışmalar yürüttük, yürütmeye de devam ediyoruz” dedi.

Bisiklet kazanan talihlilerden Kadir Bayındır; Başkan Akkaya’ya teşekkür ederek “Iğdır’da öğretmen olarak görev yapıyorum. Bu yarışmayı direkt çekilişle değil de Akşehir’in kültürel ve tarihi değerlerini katarak organize etmeniz bizleri çok mutlu etti. Iğdır’da çalışırken de Akşehir’imizin tüm özelliklerini ve güzelliklerini anlatıyorum. Nasreddin Hoca’mızla birlikte bizleri oldukça hoş karşılıyorlar. Nasreddin Hoca’nın torunları olarak da dışarıda biliniyoruz ve çok mutluyuz” dedi.

Merve Örs adına bisikleti teslim alan Arif Örs’te Akşehir’in tanıtımı için böyle güzel bir organizasyon yaptıkları için Başkan Akkaya’ya ve Akşehir Belediyesine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Belediye Hizmet Binası önünde Başkan Akkaya tarafından kazanan talihlilere bisikletleri teslim edilerek hatıra fotoğrafı çektirildi.

001 2020 6 1 BLD 3003 01 06 20002 2020 6 1 BLD 3004 01 06 20003 2020 6 1 BLD 3006 01 06 20004 2020 6 1 BLD 3011 01 06 20