Akşehir İlçe Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaş olduğu ‘Akşehir’i Seviyorum Şehrimi Tanıyorum Projesi’ düzenlenen tanıtım toplantısı ile başladı.

Akşehir’de yaşayan öğrencilerin Akşehir’in türkülerini, halk oyunlarını ve kültürünü daha yakından tanıması amaçlanan proje; Akşehir’deki tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerini kapsıyor.

Akşehir Kültür Merkezi’ndeki tanıtım toplantısında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, projenin amaçlarından söz etti. Topaloğlu “Hepimiz biliyoruz ki, yaşadığımız şehirler ve kentler aynı zamanda bizim geçmişimizin, anılarımızın, tecrübelerimizin yani bütün varlığımızın izlerini taşır. Biz toplum olarak kentimizin bu izlerini kaybedersek maalesef kimliğimiz de kaybolur. Şunun farkındayız ki; bu izleri görünür kılmak, canlı tutmak, kimlik kaybına uğramamak, kültürel özelliğimize ve benliğimize sahip çıkmak tamamen bizlerin elinde. Yaşadığımız bu kenti yani Akşehir’imizi geçmişiyle söyle bir düşündüğümüzde; Nasreddin Hoca’sıyla Seyyid Mahmud Hayrani’siyle, Kurtuluş Savaşı yıllarında vatan müdafaasına katkısıyla, Batı Karargahı’yla, çeşitli müzeleriyle, dünyaca ünlü Akşehir kirazıyla, yöresel yemekleriyle tatlısıyla,  türküleriyle halk oyunlarıyla, yöresel kıyafetleriyle, eski Akşehir evleriyle adeta bir umman çıkar karşımıza. İşte yaşadığımız kentteki bu kıymetli kültürel varlığı benimsemek ve daha da önemlisi bu kültürel varlığa sahip çıkıp onu geleceğe taşımak hepimizin Akşehir’e gönül borcudur. Kültürel açıdan böylesine zengin bir kentte yaşamanın verdiği manevi sorumlulukla hazırladığımız “Akşehir’i Seviyorum, Şehrimi Tanıyorum” isimli proje kapsamında, istiyoruz ki ilkokuldan liseye Akşehir’deki tüm öğrencilerimiz, yaşadıkları kentin kültürünü daha yakından tanısın, sevsin, benimsesin. Yaşadığı kentin türkülerine, manilerine, halk oyunlarına, yemeklerine, giyim kuşamına, bilginine, yazarına aşina bir nesil yetiştirmeyi hedefleyen bu kıymetli projemizin tüm öğrencilerimiz üzerinde başarıya ulaşmasını temenni ediyor, projemizin uygulayıcısı olan öğretmen arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’da projenin öneminin altını çizerek “Gerçekten Akşehir öyle bir kent ki, öyle bir şehir ki, ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu medeniyetlerle beraber farklı kültürlerle tanışmış, yoğrulmuş çok büyük bir kültür mozaiği oluşmuştur. Bakıyoruz 16 tane türkümüz var ki  birçok ilimizde yoktur. 8 tane folklor yine birçok ilimizde yok. Yine yemek kültürü, o manileri, düğünlerdeki sergiler, gösteriler yönünden hakikaten çok zengin. Tabi bunlara tabiatını da eklediğimizde; o yeşilliğiyle, Akşehir Kirazı’yla ve çiçeğiyle, meyveleriyle daha bir zenginlik katmaktadır. Akşehir’imizin tarihi dokusuyla ve kültürüyle beraber ciddi olarak bir kültürel mirası vardır. Bunları tanımamız ve tanıtmak gerekdiğine inanıyorum. Böyle güzel bir şehirde yaşıyoruz. Hep ifade ediyorum Anadolu zaten başlı başına güzel bir bölge Anadolu içinde de Akşehir çok güzel bir mekandır. Cenabı Allah bize torpilli davranmış diye düşünüyorum. Onun içinde Akşehirliler olarak öğrencisiyle, öğretmeniyle, müdürüyle, amiriyle, çalışanıyla, esnafıyla Akşehir’imizi en iyi şekilde tanıtmak, gelen misafirlere ya da gittiğimiz zaman farklı yerlerde ya da görev icabı gittiğimizde onlara en iyi şekilde tanıtmak bizim boynumuzun borcu diye düşünüyorum. Bu amaçla yola çıkıldı neydi yapılması gerekenler; bu bahsettiğimiz 16 adet türkümüzden hiç olmazsa Akşehirli öğrencilerimiz en azından bir tanesini söyleyebilsin. 8 folklordan birisini öğrenip oynayabilsin. Ben Cumhuriyet İlkokulu mezunuyum. 1975 -76’lı yıllarda beden eğitimi dersinden bir Akşehir folkloru oynamadan not alamayıp sınıfı geçemiyorduk. O zaman bu eğitimler uygulanıyordu. Türkü yoktu ama folklorla ilgili bir hassasiyet vardı. Bugün gelinen nokta da inşallah bunu yapacağız. Her bir gencimiz o güzel okullarımızda hayata hazırlanırken, bir taraftan da Akşehir’imizin bu güzel kültürünü öğrenecekler, bunu yaşatacaklar ve gelecek nesillere aktaracaklardır. ‘Akşehir’imizi seviyorum, Şehrimi tanıyorum’ Projemizle önce Akşehir’imizi seveceğiz ki ondan sonra tanıma ihtiyacı hissedeceğiz. Ben projenin başarılı olacağına inanıyorum. Şimdiden proje ekibimize özellikle buradaki aktörler olan, milli eğitim camiamıza teşekkür ediyorum. Kaymakamlığımızla, Akşehir Belediyesi olarak birlikte lojistik destek sağlamakla görevliyiz. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve onun ekibine şimdiden kolaylıklar diliyor, böyle bir proje içinde teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Akşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Akşehir tanıtım filmi izlendi. “Akşehir’i Seviyorum, Şehrimi Tanıyorum” Projesinin Sunumu yapıldı.

Akşehir’de yaşayan öğrencilerin şehrin türkülerini, halk oyunlarını ve kültürünü daha yakından tanımasını sağlamayı amaçlana proje kapsamında

Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İlçe Proje Ekibince “Proje Planının” Hazırlanması, Akşehir Tanıtım Videosunun Tüm Okullarda Eş Zamanlı İzletilmesi, Okulların Kendi Eylem Planlarını Oluşturması, Tüm Kademelerde Akşehir Yöresi Halk Oyunlarının Düzenlenmesi, Tüm Kademelerde Akşehir Türkülerini En İyi Seslendiren Öğrencilerin Okullarınca Tespit Edilmesi, Ortaöğretim Kademesinde Akşehir Geleneksel Oyunlarının (Sıra Yarenleri) Düzenlenmesi, İlkokul ve Ortaokul Kademesinde “Öğrencilerin Kaleminden Akşehir” İsimli Şiir Yarışmasının Düzenlenmesi, Ortaöğretim Kademesinde “Gençlerin Gözünden Akşehir” İsimli Fotoğraf Çekme Yarışmasının Düzenlenmesi, İlkokul Kademesinde “Miniklerin Dilinden Fıkralar” isimli Fıkra Anlatma Yarışmasının Düzenlenmesi, Tüm Okulların Katılımı İle Yıl Sonu Gösterisinin Sunulması, Okullardan Yıl Boyu Yapmış Oldukları Çalışmaların Raporlarının İlçe Proje Ekibine Gönderilmesi etkinlikleri yer alacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde uygulanacak proje, gerekli görülen iyileştirmeler yapılarak sonraki yıllarda devam ettirilecek.

Projem kapsamında hedeflenen çıktılar ise şöyle

  • Öğrencilerin Akşehir kültürünü tanımaları
  • Şiir yazma becerisi kazanmaları
  • Görsel kompozisyon oluşturma becerisi kazanması
  • Öğrencilerin Akşehir ile ilgili anı biriktirmesi
  • Öğrencilerin müzik yeteneğinin keşfedilip kullanılması.

Akşehir Kültür Merkezi’ndeki Proje tanıtım Toplantısına; Tuzlukçu Kaymakamı ve Akşehir Kaymakam Vekili Talha Altuntaş, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, ilçe protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, bazı kamu kurum müdürleri ve amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

001 2020 3 6 BLD 8869 06 03 20002 2020 3 6 BLD 8879 06 03 20003 2020 3 6 BLD 8885 06 03 20004 2020 3 6 BLD 8892 06 03 20005 2020 3 6 BLD 8902 06 03 20006 2020 3 6 BLD 8908 06 03 20007 2020 3 6 BLD 8918 06 03 20008 2020 3 6 BLD 8925 06 03 20009 2020 3 6 BLD 8929 06 03 20010 2020 3 6 BLD 8935 06 03 20011 2020 3 6 BLD 8939 06 03 20