Hz. Mevlâna'nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arüs) için gelen turist heyeti gezide Eski Akşehir sokaklarında tarihi dokuyu inceleyip Nasreddin Hoca'nın türbesinin önünde temsili Nasreddin Hoca ile karşılandı. Turistler, bol bol fotoğraf çekerek bu anı ölümsüzleştirdi.

Nasrettin Hoca’nın türbesini ziyaret eden turistler, Fıkra canlandırmalarının yer aldığı gülmece parkı, Kültür Bakanlığına kayıtlı Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Batı Cephesi Karargahı Müzesi, Seyid Mahmut Hayrani Türbesi, Ferruh Şah Mescidi, Ermeni Kilisesi, tarihi Akşehir evleri gibi turistik mekanları gezdi. Yöresel Akşehir yemeklerini tatmasıyla heyet daha sonra Milli Kültürün zengin örneklerinden biri olan ve hala yaşamaya devam eden Akşehir Belediyesi Sıra Yarenlerinin gösteri ekibini izlemek için Akşehir Kültür Merkezine gitti.

Turizme gönül vermiş herkese teşekkür eden heyet; "Hz. Mevlâna'nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arüs) için geldiğimiz gezide güzel keyif aldığımızı söyleyebiliriz. Gezi boyuncuda Tarihi Akşehir evi sokaklarında adeta eskileri yad ettik, Tarih kokan bir şehir olan Akşehirin Müzesiyle, Tarihi Türbeleriyle, Akşehir Evlerinin yer aldığı yerleri görme fırsatımız oldu. Ayrıca bize özel ilgi gösteren Akşehir Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya ve Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İbrahim Öncel ve ekibine teşekkür ediyorum.  Ayrıca Milli Kültürümüzün örneklerinden biri olan sıra yarenleri gösteri ekibinin oyunlarını da çok beğendiğimizi belirtiyoruz diye konuştu.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’da Sıra yarenleri gösterisine katılarak gelen turistlere hoş geldiniz dedi. Akşehir’in tarihi ve kültürü hakkında bilgi verdi. Başkan Akkaya ile hatıra fotoğrafı çektiren turistler daha sonra şehirden ayrıldılar.

001 2019 12 12 BLD 0012