Akşehir Belediyesi; ‘Akşehir 1 Milyon Kitaba Koşuyor Projesi’ kapsamında uyguladığı ‘Ailemle Her Güne Bir Masal’ etkinliğinde ilçe genelindeki anaokulları ile ilkokul birinci sınıf öğrencilerine toplam 27 bin 500 kitap dağıttı.

‘Akşehir 1 Milyon Kitaba Koşuyor Projesi’ kapsamında ‘Ailemle Her Güne Bir Masal’ adı altında yapılacak etkinlikte; anaokullarındaki ve ilkokul birinci sınıflardaki öğrencilere aileleri tarafından her gün değerler eğitimi veren hikaye kitapları okunması amaçlanıyor.

Kitap dağıtımı münasebetiyle Akşehir Çocuklar Gülsün Diye Necla Adanur Anaokulu ile Nasreddin Hoca İlkokulu’nda birer tören düzenlendi. Buradaki törenlere; Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Garnizon Komutanı Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftci, Eğitimevi Yayınevi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ortadeveci, İlçe jandarma Komutanı Binbaşı Ali Uslu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bilal Eği, Selçuk Üniversitesi Akşehir Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Kadir Öztaş, Yazar Nehir Aydın Gökduman, öğrenciler ve veliler katıldı.

Akşehir Çocuklar Gülsün Diye Necla Adanur Anaokulu’ndaki törende bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor” Projesi 4 yıldır devam ediyor. Geçen yıl eklediğimiz bir alt başlıkta “Ailemle Her Güne Bir Masal” programı için buradayız. Bugün İlkokul 1’nci sınıflar ile Anasınıflarındaki toplam 2 bin 750 öğrencimize her birine 10’ar tane olmak üzere kitap dağıtacağız. Akşehir Belediyemizin finanse ettiği Toplamda 27 bin 500 kitabı sizlerle buluşturacağız. Bu projemizin gerçekten çok güzel yansımaları oldu. 1 milyon Kitap projemize ilk başladığımızda Anaokulu öğrencileri ve birinci sınıf öğrencilerimiz kapsam dışıydı ve bu öğrencilerimizin de kapsama alınmasıyla bu projemiz daha bir güçlenerek daha da anlam kazandı. Kitap okuma alışkanlığını daha küçük yaşlardan başlatma imkânı sağlamış olduk. İnşallah bu çocuklarımıza ailelerimiz tarafından bu masal kitapları okunup ve bitirilmesi durumunda ailelerimizde okumaya devam eder. Çünkü bizim bir projemiz daha var önümüzdeki günlerde “Aileler Okuyor” başlığıyla bir projemiz daha hayat bulacak. Yine milli duygularımızı kabartan, dini bilgilerimizi artıran, aile eğitimini güçlendiren aile bağlarını kuvvetlendirici nitelikte seçil yazarlarımızın kitaplarıyla sizleri, ailelerimizi buluşturmaya devam edeceğiz ve sonunda ödüllü yarışmalar ve hediyeler olacak. Akşehir Belediyesi olarak ben projemize destek veren Kaymakamlığımıza, Milli Eğitim Camiamıza, Ticaret ve Sanayi Odamıza, Eğitimevi Yayınevi’ne teşekkür ediyorum. Bu projemizin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek başarılar diliyorum” dedi.

Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk’te yaptığı konuşmada “Paydaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor Projemizde yanılmıyorsam 720 bin kitap sayısıyla çok emin adımlarla ilerliyoruz. Bizde kaymakamlık olarak maddi ve manevi katkımızı sağlıyoruz ve sağlamaya da devam edeceğiz. Tabi özellikle okuma alışkanlığının bu küçük yavrularımızdan başlanılması çok önemli bir neden. Çünkü insan kişiliği ile ilgili psikolog ve pedagoglar şunu ifade ediyorlar “insanın kişiliği ilk 7 yılda şekilleniyor”. İlk 7 yılda daha çok aile ile beraber olunan bir dönemi kapsıyor. Yani ebeveynler ile olunan bir zaman dilimi kapsıyor ve onun için bu etkinliğe ailelerinde katılmış olması bu manada da çok önemli. Biz bu çocuklarımıza okuma yazma alışkanlığı kazandırdığımız zaman buradaki temel hedefimiz onlara bir özgüven duygusu da kazandırmak. Dünyayı nasıl okumaları gerektiğini, olayları nasıl değerlendirmeleri gerektiği gibi hususunda onlara bir format kazandırmak hedefimiz budur. İnşallah bu etkinlik hayırlı olur,  başarılar diliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından törene katılan protokol tarafından içinde 10 adet masal kitabı bulunan çantalar öğrencilere dağıtılırken, kitapların yazarı olan Yazar Nehir Aydın Gökduman tarafından da anaokulu öğrencilerine kitap okundu.

Anaokulundaki törenin ardından Nasreddin Hoca İlkokulu’na geçen protokol üyeleri, buradaki birinci sınıf öğrencilerine de masal kitaplarını dağıttılar. Kitap dağıtımının ardından Yazar Nehir Aydın Gökduman tarafından birinci sınıf öğrencilerine kitap okundu.

Akşehir 1 Milyon Kitaba Koşuyor Projesi kapsamında yapılan “Ailemle Her Güne Bir Masal” etkinliği kapsamında Akşehir Belediyesi tarafından ilçe genelindeki tüm anaokulları ile ilkokul birinci sınıflarına içinde 10 adet masal kitabı bulunan kitap setleri dağıtılıyor. Toplam 2750 öğrenciyi kapsayan etkinlik kapsamında Akşehir Belediyesi tarafından öğrencilere 27 bin 500 adet kitap dağıtıldı. Etkinlik kapsamında anne ve babalar her gün çocuklarına 20 dakika bu masal kitaplarını okuyacaklar. Bu sayede ebeveyn çocuk ilişkisinin pekişmesi sağlanırken aynı zamanda ayrı ayrı değerler eğitimi içeren hikâye ve masallar sayesinde çocukların manevi ve ahlaki eğitimine katkı sağlanılması hedefleniliyor.

001 BLD002 BLD003 BLD004 BLD005 BLD006 BLD007 BLD008 BLD009 BLD010 BLD011 BLD012 BLD013 BLD014 BLD015 BLD016 BLD017 BLD018 BLD019 BLD