Akşehir Belediyesi; hayvan sevgisi ve hayvan haklarını anlatmak amacıyla ilçe genelindeki bazı okullarda “Onlarda Can, Birlikte Yaşam” konulu seminerler verdi.

Hayvan Hakları Savunucusu, dizi ve sinema oyuncusu Semih İğdigül’ün  konuşmacı olarak katıldığı seminerlerde hayvanların da sevgi ve şefkatle toplum içerisinde yaşama hakkına sahip olduğunu ifade ederek hayvanlara iyi davranılması gerektiğini belirtti.

İğdigül “Onlar dilleri olmadığı halde bakışları ile her şeyi anlatabilen, duyabilen ve hissedebilen yaratıklardır. Unutmayalım ki onlar da birer candır. İnsanların vicdan ve merhameti ile sokak hayvanlarına bir tas yemek ve su vermeleri dahi onlar için büyük bir kazanımdır. Hayvanlara karşı şiddete başvurmayalım. Onlar hiçbir zaman insanlara zarar vermezler. Yeter ki insanlar onlara zarar vermesin" dedi.

Hayvan hakları için gece gündüz demeden şehir şehir dolaşarak seminerler verdiğini söyleyen İğdigül, seminerlerinde video ve fotoğraf gösterimi yaparak sokak hayvanları konusunda öğrencileri bilinçli olmaya davet etti. Zaman zaman öğrencileri de sahneye alarak sokak hayvanları gibi davranıp hayvanlarla empati kurduran Semih İğdigül “Ben şunu gururla söylüyorum ki; ben bir sokak köpeğiyim. Sadece onların konuşan hali, sesi, onların dile getiremedikleri bir neferim. Gittiğim yerlerde sokak hayvanlarımız için kapınızın önünden yemek ve suyu eksik etmeyin diyorum. Lütfen özellikle küpeli hayvanlardan korkmayın. O küpeli hayvanlar sokaklardan toplanıp, rehabilite merkezlerinde kısırlaştırılıp, tedavileri yapılan ve aşıları ile birlikte kulağına küpe takılarak alındıkları yerlere bırakılan hayvanlardır. Sokak hayvanları zararsızdır. Ne olur onlara acı vermeyelim. Onlar da bizimle beraber yaşasınlar istiyorum” diye konuştu.

Seminerlerin sonunda Akşehir Belediyesi’ne kendisine bu imkanı sağladığı için teşekkür eden Semih İğdigül, öğrencilerle hatıra fotoğrafları da çektirirken, seminerlerde bazı öğrencilerde hayvanlara yapılan eziyetler karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Akşehir Belediyesi tarafından verilen seminerler kapsamında; Akşehir Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi, Akşehir Atatürk Ortaokulu, Akşehir 75. Yıl Öğretmen Emel Türkoğlu Ortaokulu, Akşehir Şehit İsmail Cem Yakınlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Akşehir Nimetullah Nahçivani İmam Hatip Ortaokulu’nda Semih İğdigül öğrencilerle buluştu.

001 BLD 002 BLD 003 BLD 004 BLD 005 BLD 006 BLD 007 BLD 008 BLD 009 BLD 010 BLD 011 BLD 012 BLD 013 BLD 014 BLD 015 BLD 016 BLD 017 BLD 018 BLD 019 BLD 020 BLD 021 BLD 022 BLD 023 BLD 024 BLD 025 BLD 026 BLD 027 BLD 028 BLD