Akşehir Belediyesi, sahne sanatlarına olan desteklerini sürdürmeye devam ediyor. Son olarak belediye bünyesinde kurulan Nasreddin Hoca Tiyatro Kulübü için oyuncu seçmeleri yapıldı. Tiyatroseverlerin katılımıyla Akşehir Kültür Merkezi'nde düzenlenen seçmeler büyük bir ilgiyle karşılandı ve 20 sanatçı adayı tiyatro kulübüne seçildi. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, seçmelerde başarılı olan genç yetenekleri tebrik ederek başarılar diledi.

Akşehir Belediyesi Nasreddin Hoca Tiyatro Kulübü oyuncu seçmeleri, başvuran 49 katılımcı arasından 20 oyuncu adayının seçilmesiyle tamamlandı. Kulüp seçmelerinde jüri görevini Konya Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Çağatay Çiftçi başkanlığındaki şehir tiyatrosu oyuncularından oluşan 3 kişilik ekip üstlendi.

“AMACIMIZ AKŞEHİR’DE DUAYEN SANATÇILAR YETİŞTİRMEK”

Tiyatro kulübünün faaliyetlerine başlaması ve gerçekleştirilen seçmeler ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, yapılan seçmelerin genç yetenekler için önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, tiyatro kulübünün ilçeye büyük bir değer katacağına inandığını ifade etti. Başkan Akkaya, özellikle gençlere yönelik bu tür kültürel etkinliklerin, şehrin sanat ve kültür hayatına önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Bu yıl yedincisini düzenledikleri Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması'na ülkenin önde gelen isimlerini davet ettiklerini dile getiren Başkan Akkaya, bundan sonrasında ise hedeflerinin Akşehir'den çıkacak yeteneklerle Nasreddin Hoca'yı canlandırmak olduğunu dile getirdi. Başkan Akkaya, asıl amaçlarının tiyatro duayenlerine verilen kavuğu taşıyacak sanatçıları Akşehir’de yetiştirmek olduğunu vurguladı.

İLK TİYATRO OYUNU YAKIN ZAMANDA AKŞEHİRLİLERLE BULUŞACAK

Nasreddin Hoca Tiyatro Kulübü, hızlı bir başlangıç yaparak ilk oyun için hazırlıklara şimdiden başladı. Üyelerin belirlenmesiyle birlikte oyun seçimi, müzik, dekor ve kostüm çalışmalarına hemen başlandı. İlk aşamada bir yetişkin tiyatro oyunu, ardından da bir çocuk oyunu için planlamalar yapılıyor. Bu çalışmaların Akşehir seyircisiyle buluşması için hazırlıklar heyecanla sürüyor.

001 2023 12 18 DSCF4181 10 12 23002 2023 12 18 DSCF3838 10 12 23003 2023 12 18 DSCF4174 10 12 23