Türkiye’nin ‘siyah pantolon’ hikâyesiyle tanıdığı Alişan Kapaklıkaya, Akşehir’de katıldığı konferansta yoğun ilgi gördü.

Eğitimci Yazar ve NLP Uzmanı Alişan Kapaklıkaya, Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Aile içi İletişim” konulu konferansta Akşehirlilerle buluştu.

Kapaklıkaya; konferans öncesi Akşehir Zekai Baloğlu’nda açılan Akşehir 4. Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalarken, gündüz yapılan etkinlikte de Akşehir Belediyesi personeline ‘iletişim’ konulu bir eğitim semineri verdi. Kendi ailesinden ve hayatından örnekler sunarak iletişimin toplumdaki önemine dikkat çeken Kapaklıkaya, bu sunumunun ardından Akşehir Kültür Merkezi’nde “Aile içi İletişim” konulu bir konferans verdi. Salonun hınca hınç dolduğu etkinlikte oturabilmek için yer bulamayan izleyiciler, sahneye ve kültür merkezi koltuklarının arasındaki koridora oturarak konferansı izlediler.

Kısa bir süre önce kızını kaybettiğini anlatan Alişan Kapaklıkaya, kızının verdiği konferanslarda insanlardan izin isteyerek konuşma yapması gerektiğini söylediğini belirterek “izin verirseniz sizin gönlünüze, yüreğinize misafir olmak istiyorum” diye konuşmasına başladı.

Kızının hayatta iken, “Baba, konferanslardan ücret alıyor musun?” diye sorduğunda “evet” cevabı vermesi üzerine, “Bir kişi esniyor mu?” sorusuyla karşılaştığını ve niye bu soruyu yönelttiğini kendisine ilettiğinde ise, “Bir kişi esniyorsa, aldığın parayı iade et. Sen kul hakkı yemiş olmuyor musun? Hem sahneye çıkıyorsun, insanlara bir şey anlatacaksın, hem de insanlar, seni dinlerken esneyecek. O zaman sana yazık baba. Eğer bir kişinin canını sıkarsan, uykusunu getirirsen, onu güldürmezsen, yüreğine, gönlüne dokunmazsan, ben de sana hakkımı helal etmem” şeklindeki sözlerini aktardı.

Yaptığı esprilerle insanları güldüren, zaman zaman kendi hayatından sunduğu örneklerle de duygusal anlar yaşatan Alişan Kapaklıkaya; konferansında sevginin emek istediğini, bakım istediğini, ilgi istediğini anlatarak evlilikte birlikte oluşturduğumuz sevgi çınarına emek vermemiz gerektiğini söyledi. Aile içi iletişimde toplumumuzun hep batının dayattığı aile içi iletişim kanallarını kullanmaya çalıştığını söyleyen Kapaklıkaya “Bizler hep Batı’nın bize dayattığı aile içi iletişim kanallarını eşler arasında kullanmaya çalıştık. Çocuklarımızı da o kanaldan besledik. Gerek aile içi etkili iletişimde gerekse çocuklarımızı yetiştirme sürecinde tertemiz tarihimize ve kültüre göz atmamız, ondan feyz alarak aile içinde eşlerimizle ve çocuklarımızla etkileşimimizi dizayn etmemiz daha yerinde olacaktır” diye konuştu.
İlgiyle izlenen konferans sonunda Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından Alişan Kapaklıkaya’ya Akşehir’i ve Nasreddin Hoca’yı yansıtan yansıtan bir hediye takdim etti. Kapaklıkaya; konferansının sonunda kültür merkezi fuaye salonunda hayranları için kitaplarını da imzaladı.

Akşehir Kültür Merkezi’ndeki konferansı İlçe Kaymakamı Mehmet Türk, Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, ilçe protokolü, bazı kamu kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş izledi.

001 18 04 25 BLD 7967002 18 04 25 BLD 7975003 18 04 25 BLD 7984004 18 04 25 BLD 7989005 18 04 25 BLD 7999006 18 04 25 BLD 8013007 18 04 25 BLD 8029008 18 04 25 IMG 20180424 203814