Akşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen üniversite sınavında Türkiye genelinde derece yapan öğrencileri ödüllendirme etkinliği devam ediyor.

Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programla üniversite sınavında başarı elde ederek, Türkiye genelinde ilk 3 bin kişi arasına giren Akşehirli başarılı öğrencilere ödül verildi.

2014 yılından bu yana bu ödüllendirmeyi geleneksel hale getirdiklerinin altını çizen Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Bu ödüllendirmedeki amacımız bir farkındalık oluşturmak, hak eden öğrencilerimizi ödüllendirirken diğer öğrencilerimize de bu farkındalık ile örnek teşkil etmek istiyoruz” dedi.

Konya’da merkez ilçelerden sonra eğitim konusunda en başarılı ilçenin Akşehir olduğuna  vurgu yapan Başkan Akkaya “Akşehir’imiz geçmişte Türkiye birincileri, ikincileri de çıkardı. Bu noktada öğrencilerimizi, onları hazırlayan öğretmenlerimizi, okul yöneticilerimizi, velilerimizi kutluyorum. İnşallah ilerideki yıllarda yine eskiden olduğu gibi Türkiye birnciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü gelecektir” diye konuştu.

Üniversite sınavında Türkiye’de ilk üç bine giren Akşehir’deki başarılı öğrencilere ödül verdiklerini belirten Başkan Akkaya; üniversite sınavında Akşehir birincisi olana notebook bilgisayar, Akşehir ikincisi olana bisiklet, Akşehir üçüncüsü olana  tablet, Türkiye genelinde ilk üç bine giren Akşehirli öğrencileri ise çeyrek altınla ödüllendirdiklerini söyledi.

Akşehir Belediyesi olarak belediye meclis üyeleriyle birlikte kararlar alıp eğitime sürekli destek verdiklerini söyleyen Başkan Akkaya “Kurumsal anlamda en önemli ayırdığımız bütçe milli eğitime akabinde spor, sağlık ve diğer konulara verilmektedir” dedi.

Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü A Barbaros Topaloğlu’da eğitime ve milli eğitim camiasına yaptığı destekler için Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’ya teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bu yıl mezun olan öğrencilerimizden 847 tanesi sınava girmiştir. Birinci yerleştirme sonuçlarına göre de ilçemizden 274 öğrencimiz üniversiteyi kazanmıştır. Bir önceki mezunlarla birlikte toplam 478 öğrencimiz üniversiteyi kazanmıştır. Bu sayılar ikinci yerleştirme dediğimiz ek yerleştirmeden sonra artacaktır. Bunun yanında ilk on bine, yirmi bine ve elli bine giren bazı öğrencilerimiz de tercih yapmamış bir sonraki yıla bırakmışlardır” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye 78.’si olarak Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümünü kazanan Zarife Zehra Şahin’e notebook bilgisayar, Türkiye 265.’si olarak Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletme (İngilizce) Bölümünü kazanan Furkan Abbak’a bisiklet, Türkiye 271.’si olarak Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazanan Ahmet Tuğrul Öztaş’a tablet, Türkiye 756.’sı olarak Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünü kazanan Naz Çakıroğlu, Türkiye 2220.’si olarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Yağız Yılmazoğlu, Türkiye 515.’si olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Bilal Emre Kılıç, Türkiye 1163.’sü olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Mevlüt Mustafa Koşar, Türkiye 1900.’sü olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümünü kazanan Gülcihan İclal Cabur, Türkiye 2800.’sü olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Buse Bayar, Türkiye 2598.’si olarak Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni kazanan Enes Niyazi Ateş, Türkiye 2686.’sı olarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Sude Nur Kurudayıoğlu, Türkiye 2954.’sü olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni kazanan Esra Doğan, Türkiye 2192.’si olarak Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni kazanan Deniz Yücal ve Türkiye 1167.’si olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü kazanan İhsan Samur’a çeyrek altın ödülleri programa katılan protokol üyelerince takdim edildi.

Ödül töreninin ardından protokol, başarılı öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa; Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, bazı kamu kurum müdürleri, başarılı öğrenciler, aileleri, okul müdürleri, idarecileri ve öğretmenleri katıldı.

BLD 2608BLD 2617BLD 2620BLD 2625BLD 2628BLD 2631BLD 2634BLD 2638BLD 2642BLD 2645BLD 2647BLD 2649BLD 2650BLD 2652BLD 2655BLD 2661BLD 2668