Akşehir’de Büyük Taarruz emrinin verildiği 24 Ağustos tarihinde kutlanan Akşehir Onur Günü bu yıl Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katıldığı coşkulu bir törenle gerçekleştirildi. Bakan Akar, “Kahraman ordumuzun 26 Ağustos 1922 sabahı Büyük Taarruzu ile başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarihin en büyük ve en parlak destansı zaferlerinden biridir” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Bundan 100 yıl önce takvimler 24 Ağustos’u gösterdiğinde, bu kutlu millet ile topraklarımıza dikilen gözleri, istikbal ve istiklalimize uzanan elleri kırdığımız, Büyük Taarruz zaferinin başlangıç noktası olmak, bizleri onurlandırmaktadır” İfadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Akşehir Belediyesi iş birliğinde organize edilen 24 Ağustos Onur Günü Akşehir’den Zafere100. Yıl Etkinlikleri coşkulu törenlerle kutlandı.

Akşehir Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Orhan Erdem ve Tahir Akyürek, Konya İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Akşehir AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, Akşehir protokolü  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Akar, Vali Özkan ve Başkan Altay’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. 1854 Akşehir Belediye Spor Kulübü Halk Oyunları Ekibi  ve Ankara Kulübü Derneği Seymenleri

halk oyunları gösterisi, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği konseri ve F16 savaş uçaklarının selamlama uçuşu katılımcılardan büyük alkış aldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, bundan 100 yıl önce takvimlerin 24 Ağustos’u gösterdiği günde Büyük Taarruz’un Akşehir’den başladığını belirterek, bugün Batı Cephesi Karargah Müzesi olarak kullanılan binada hareket planları hazırlandığını vurguladı. Başkan Akkaya “Bugün Batı Cephesi Karargâh Müzesi olarak kullanılan binada harekât planları hazırlanmıştır. Bu planların kuvvet komutanları ile istişare edilmesi için kuvvet komutanları Akşehir’e davet edilmiştir. Harekat planlarının görüşülmesini düşmana hissettirmemek kamufle etmek için 28 Temmuz 1922 günü bir futbol maçı tertip edilmiştir. Karargâh ve kolordu kuvvetleri arasındaki bu maç başta Gazi Mustafa Kemal, Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak, İsmet Paşa, Asım Gündüz Paşa olmak üzere diğer askeri yetkililer tarafından izlendikten sonra, akşamında da harekât planı masaya yatırılarak son şekli verilmiştir. 100 yıl önce 20 Ağustos günü Gazi Mustafa Kemal tarafından taarruz emri Akşehir’den verilmiş ve ordu 24 Ağustos günü Afyon’a, cepheye uğurlanmıştır. Batı cephesinin Akşehir’de kaldığı 9 ay 10 günlük sürede sadece taarruz planları hazırlanmamış, ordunun eksikleri, ihtiyaçları da giderilmiştir. Yaylı araba imalat atölyeleri adeta silah fabrikası gibi gece gündüz çalışmış yine arastada bulunan zanaatkârlar büyük katkı sağlamıştır. Büyük zaferleri sadece askeri faaliyetlerle değil feraset ve akıl gücü ile başaran ve bunu düstur edinen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum. Bu toprakları bize vatan kılmak için bin yıldır cepheden cepheye koşarken şehadete erişen vatan evlatlarını ve gazilerimizi şükranla yâd ediyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşayan gazilerimize de sağlıklı ömürler diliyorum. Hepsine minnettarız.  100. yıl Onur Günü etkinliklerimizde bizleri yalnız bırakmayan ve destek veren Sayın Bakanımız Hulusi Akar’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Muharrem Kasapoğlu’na, Sayın Valimiz Vahdettin Özkan’a, Konya Milletvekillerimize ve özellikle Orhan  Erdem’e Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a ve Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a, teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının cesaretiyle yükselen Büyük Taarruz ruhunun; bundan tam bir asır önce Akşehir’de hayat bulduğunu ifade “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu tarihlerde birçok kez Akşehir’i ziyaret ederek bağımsızlığa giden yolda stratejilerini ve planlarını burada hazırlamıştır. Tam 9 ay 10 gün boyunca Batı Cephesi Karargâhı’na ev sahipliği yapan Akşehir; İstiklal Savaşımızın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Tarihi Arasta Çarşısı’ndaki dükkânlarda silah ve cephaneler üretilmiş, el emeğiyle giysi ihtiyaçları karşılanmış, gönüllü hemşireler cephede yaralanan askerlerimizle yakından ilgilenmiştir. Akşehir’de ecdadımızın göstermiş olduğu bu güçlü dayanışma ruhu, sonunda bizlere kutlu bir zafer olarak dönmüş ve neticesinde bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Büyük Taarruz planlarını düşman kuvvetlerinin dikkatini çekmeden yüksek rütbeli komutanlarımıza aktarmak için Akşehir’de düzenlediği futbol müsabakası da ülkemizin kaderini değiştiren tarihi bir olaydır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bizlere bu toprakları vatan kılan, şanlı tarihimizi zaferlerle taçlandıran ecdadımızı, şükranla ve minnetle yâd ediyorum” dedi.

Bu Şehirde Bir Kurtuluş Hikayesi Var

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem’de yaptığı konuşmada, Büyük Taarruz’un, topyekûn bir milletin azim, cesaret ve dehası ile kazanıldığını kaydederek “Akşehir’imiz milli mücadelemizde en önemli rolü üstlenen Batı Cephesi Karargahı ile 9 ay 10 gün burada karargah olarak ev sahipliği yaptı. 9 ay 10 günde aslında bu topraklar yeniden doğdu. Büyük Taarruzun planlanma aşamasında yaşanacak hareketliliği gizlemek için sembolik bir futbol maçı düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk ve bütün komutanlarımız buraya gelerek bu maçı izlediler ama gece karargahta sabaha kadar savaşın planlarını, Büyük Taarruzun son hareketini hazırladılar. Bu şehirde bir kurtuluş hikayesi var. Bu şehirde zafere giden bir yol var. 100. Yılını kutluyoruz ve 24 Ağustos 1922 günü Akşehir’in gurur günü, Akşehir’in şeref günü” ifadelerini kullandı.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, 24 Ağustos tarihinin Türk toplumu için büyük bir bayram olduğuna değinerek başladığı konuşmasında  “Akşehir önemli bir yer. Sadece coğrafi değil; üzerinde yaşadığı insanlar itibarıyla de önemli bir mekan. Bu mekandaki yaşayan atalarımız ilimle, irfanla maruf insanlardır. Mizahla, maruf insanlardır. Nasreddin Hoca’lar bunun en önemli örneklerindendir. Burası, ilmin irfanın, strateji üretmenin merkezidir. Akşehir'in Kurtuluş Savaşı’nda da bir tevafukla yine Gazi Mustafa Kemal Paşa ve milli mücadelenin öncülerinin burada bu karargahın stratejilerin üretmesi tarihin bir tekerrürü ve kaderin önemli bir cilvesidir” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, böylesine anlamlı bir günde Akşehirlilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağladığını belirterek, “TSK, Milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Ağustos ayının Türkiye’nin ‘Zafer ayı’ olduğunu belirten Bakan Akar, “Binlerce yıllık şanlı tarihimizde Ağustos ayının müstesna bir yeri vardır. 1071’de Malazgirt’te, 1473’te Otlukbeli’nde, 1514’te Çaldıran’da ve 1526’da Mohaç’ta kazanılan zaferler hep Ağustos ayında gerçekleşmiştir. Şanlı tarihimizde ’Zaferler Ayı’ olarak bilinen bu ayda kazandığımız zaferlerden biri de ‘Başkomutanlık Meydan Muharebesi’dir. Kahraman ordumuzun 26 Ağustos 1922 sabahı Büyük Taarruzu ile başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, tarihimizin en büyük ve en parlak destansı zaferlerinden biridir. Kahraman Türk ordusu, 26 Ağustos sabahı, taşıyla, toprağıyla, havasıyla, suyuyla, kuşuyla, kurduyla, ağacıyla, ormanıyla, bizim vatanımızı, bizim insanımızı, kısacası bizim olanı düşmanın elinden almak için Kocatepe’den Afyon ovasına doğru coşkun bir sel gibi akmış, düşman birliklerini bozguna uğratarak 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da zafere ulaşmıştır. 30 Ağustos, esaret zincirine vurulmak istenen bir milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ‘Ya istiklal ya ölüm!’ parolasıyla başlattığı ve yedi düvele karşı verdiği destansı mücadelenin zaferle taçlandığı gündür. İşte bu mücadelede, umuda yani zafere giden bu yolda diğer şehirlerimiz gibi Akşehir’in de önemli bir yeri vardır. Zira Akşehir, milli mücadelemizde, büyük taarruz öncesindeki dokuz aylık kritik süreçte, Batı Cephesi Karargâhı göreviyle çok önemli bir rol üstlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa da Başkomutan olarak büyük taarruz öncesi üç farklı zamanda Akşehir’e gelerek hazırlıkları yakından takip etmiştir. Ünlü yazarımız Tarık Buğra da ‘Küçük Ağa’ romanında memleketi Akşehir’in Milli Mücadele dönemindeki rolüne değinmiş ve işgal döneminin Akşehir’ini edebî bir bakış açısıyla yansıtmıştır. Vatanın hemen her bölgesinden olduğu gibi Konya ve Akşehir’den binlerce yiğidimiz vatanına, bayrağına, ezanına halel gelmesin diye cepheye koşmuş; çelik zırhlı duvara karşı iman dolu göğsünü siper etmiştir. Sadece Milli Mücadele döneminde Konya ve Akşehir, 786 şehit vermiştir" dedi.

Ordumuz, Cumhuriyet Tarihinin En Yoğun Ve En Etkili Faaliyetlerini İcra Etmektedir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar şöyle devam etti “Bugün bizlere düşen görev, atalarımızın bin bir fedakârlık göstererek bizlere emanet ettiği cennet vatanımıza, bu kutsal emanete sahip çıkmaktır. Zira, 1071 Malazgirt’ten bu yana ebedî vatanımız olan bu toprakların bedeli, şehit ve gazilerimizin mübarek kanlarıyla ödenmiştir. Bu nedenle vatan toprağının her karışı bizler için mukaddes bir yadigârdır. Ecdadımızdan devraldığımız bu emanete sahip çıkmak ve bu emaneti gelecek nesillere miras bırakmak, omuzlarımıza yüklenmiş tarihi bir sorumluluktur. İşte bu sorumluluğun bilinciyle savunma sanayii başta olmak üzere, hemen her alanda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi küresel bir güç haline getirmek için gece gündüz demeden, var gücümüzle çalışmaktayız. Bir asır önce ‘var olma’ mücadelesi verirken, bugün Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, uluslararası ilişkilerde özne haline gelen, etki ve ilgi alanı her geçen gün genişleyen, küresel ve bölgesel gelişmeler karşısında proaktif davranarak bölgesinde ve dünyada söz sahibi olan etkin bir güce ulaşmış durumdayız. Aynı şekilde bir asır önce yokluklar içerisinde başlattığı Büyük Taarruzla zafer elde eden kahraman ordumuz, bugün sahip olduğu imkân ve kabiliyetlerle dünyanın sayılı ordularından biri haline gelmiştir. O gün kahraman ordumuz, cansiparane bir şekilde nasıl ki vatanımızı koruduysa bugün de aynı ruh, aynı azim ve aynı kararlılıkla bölgesel ve küresel güvenlik için Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve en etkili faaliyetlerini icra etmektedir. Bu çerçevede, sahip olduğu nitelikli personelin yanı sıra, yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle teçhiz edilen TSK, ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, yurt içinde ve sınır ötesinde artan bir şiddet ve tempoda ve taarruzi bir anlayışla başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadele etmekte, Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları dâhil, denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimiz ile semalarımızı azim ve kararlılıkla korumakta; bunlara ilaveten başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere dost, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına destek olmakta; aynı zamanda bölge ve dünya barışına da katkı sağlamaktadır. Elde ettiğimiz başarılarda en büyük ilham kaynağımız, şehit ve gazilerimizin kahramanlık ve fedakârlıkları ile asil milletimizin, yani sizlerin sevgisi, güveni ve duasıdır. Sizlerin bizlere olan sevgisi, güveni ve desteği sürdükçe başaramayacağımız hiçbir şey, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Peygamber ocağı olarak da bilinen TSK, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleriyle, anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda, Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu vesileyle Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bugüne kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizde emeği geçen, katkı sağlayan bütün devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı minnet ve saygıyla anıyorum. Bizlere 30 Ağustos Zaferi’ni armağan eden şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi; ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki konuşmaların ardından Akşehir üzerinden Afyonkarahisar’a Zafere Temsili Yürüyüş adı altında yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş Batı Cephesi Karargahı Müzesi önünde son buldu.

Bakan Akar Şehit Aileleri ve Gazilerle Buluştu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesisleri'ndeki programda, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.

Burada konuşan Hulusi Akar, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, uluslararası ortamda özne haline geldiğini, etki alanının Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları, ilgi alanının ise tüm dünya olduğunu söyledi.

Buna bağlı olarak da Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) görev ve sorumluluklarının arttığını ifade eden Akar, "Bizler, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak elimizden geldiğince bize düşen görevleri en iyi şekilde yapmak için azami gayret göstereceğiz." dedi.

Bakan Akar, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra TSK'dan hainlerin temizlendiğini belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetleri olarak hainlerden temizlendikçe bilakis güçlendik. Bize verilen görevleri en yoğun şekliyle yapmak için gayret gösteriyoruz." diye konuştu. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Akar, 24 Temmuz 2015'ten bugüne 35 bin 786 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.Terör örgütlerinin devamlı isim değiştirdiğini belirten Akar, "Özellikle bazı kurumları ve kişileri kullanmak, kandırmak için 'Biz PKK değiliz' demeye getiriyorlar. Şunu adınız gibi bilin, PKK eşittir YPG, YPG eşittir PYD. Bunların hiçbir şekilde birbirinden farkı yok." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Akar, programın ardından, Akşehir Batı Cephesi Karargahı Müzesi'ni gezdi. Akar beraberindeki komutanlarla ve protokolle birlikte daha sonra, Nasreddin Hoca Stadyumu'na geçti. Burada, Akşehir Onur Günü kapsamında düzenlenen U12 Futbol Turnuvası'na katılan genç futbolcularla bir araya gelen Akar, futbolculara başarılar diledi.

001 2022 8 25 onur akar 002002 2022 8 25 onur akar 003003 2022 8 25 onur akar 004004 2022 8 25 onur akar 005005 2022 8 25 onur akar 006006 2022 8 25 onur akar 007007 2022 8 25 onur akar 008008 2022 8 25 onur akar 009009 2022 8 25 onur akar 010010 2022 8 25 onur akar 011011 2022 8 25 onur akar 012012 2022 8 25 onur akar 013013 2022 8 25 onur akar 014014 2022 8 25 onur akar 015015 2022 8 25 onur akar 016016 2022 8 25 onur akar 017017 2022 8 25 onur akar 018018 2022 8 25 onur akar 019019 2022 8 25 onur akar 020020 2022 8 25 onur akar 021021 2022 8 25 onur akar 022022 2022 8 25 onur akar 023023 2022 8 25 onur akar 024024 2022 8 25 onur akar 025025 2022 8 25 onur akar 026026 2022 8 25 onur akar 027027 2022 8 25 onur akar 028028 2022 8 25 onur akar 029029 2022 8 25 onur akar 030030 2022 8 25 onur akar 031031 2022 8 25 onur akar 032032 2022 8 25 onur akar 033033 2022 8 25 onur akar 034034 2022 8 25 onur akar 035035 2022 8 25 onur akar 036036 2022 8 25 onur akar 037037 2022 8 25 onur akar 038038 2022 8 25 onur akar 039039 2022 8 25 onur akar 040040 2022 8 25 onur akar 041041 2022 8 25 onur akar 042042 2022 8 25 onur akar 043043 2022 8 25 onur akar 044044 2022 8 25 onur akar 045045 2022 8 25 onur akar 046046 2022 8 25 onur akar 047047 2022 8 25 onur akar 048048 2022 8 25 onur akar 049049 2022 8 25 onur akar 050050 2022 8 25 onur akar 051051 2022 8 25 onur akar 052052 2022 8 25 onur akar 053053 2022 8 25 onur akar 054054 2022 8 25 onur akar 055055 2022 8 25 onur akar 056056 2022 8 25 onur akar 057057 2022 8 25 onur akar 058058 2022 8 25 onur akar 059059 2022 8 25 onur akar 060060 2022 8 25 onur akar 001