Bu yıl yapılacak şenlikte Temsili Hocalık görevini ünlü tiyatro sanatçısı Behzat Uygur üstlenirken, şenlik kapsamında Erhan Uslu, Kolpa, Melihat Gülses, Mustafa Yıldızdoğan, Pinhani ve Bengü konserleri yer alacak.

5-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 63. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği Programı Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

Akşehir Belediyesi Youtube kanalından da canlı olarak yayınlanan toplantıya, basın mensuplarının yanı sıra; Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel ve şenliğin ilk gününde gerçekleştirilecek olan Erhan Uslu konserinin sponsorluğunu üstlenen iş insanı Erdal Güvendik ile Nasreddin Hoca Turizm Derneği, Nasreddin Hoca Vakfı, S.Ü. Nasreddin Hoca Araştırma ve Uygulama Merkezi (SÜNHAM), Genç Nasreddinler Derneği (GENAS) temsilcileri katıldı.

Başkan Akkaya; Bu yılki 63.’ncü Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nde temsili Nasreddin Hoca’yı tiyatro sanatçısı Behzat Uygur’un canlandıracağını belirterek “Şenlik programımıza göre; çocuklar ve büyükler için tiyatrolar ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı halk dansları gösterileri sergilenecek. Konserler kapsamında ise Erhan Uslu, Kolpa, Melihat Gülses, Mustafa Yıldızdoğan, Pinhani ve Bengü konserleri yer alacak. Güzel bir şenliği değerli hemşerilerimizle ve şehrimize gelen misafirlerimizle buluşturacağız” dedi.

Geçtiğimiz 2 yıllık pandemi sürecinde dünyada her alanın etkilendiğinin altını çizen Başkan Akkaya “Önemli bir dönemdi. Bizde şenliklerimizi maalesef bu pandeminin gölgesinde yaptık. Cumhuriyet tarihimizin kesintisiz ve uluslararası nitelikli yapılan ender etkinliklerden biri olan şenliğimizi devam ettirdik. Pandemi nedeniyle’ bu şenliğimize ara veremezdik. Maya çalma törenimiz ve bazı etkinliklerle bu şenliğimizi icra ettik. Çok şükür salgının etkisinden kurtulduk. Bunun için ben Cenab-ı Mevla’ya hamdı senalar ediyorum” diye konuştu.  

5 Temmuz tarihinde başlayacak şenliğin ilk gün detayları hakkında bilgi veren Başkan Akkaya “5 Temmuz Salı günü başlayacak şenliğimizin ilk gününde saat 10.30’da geleneksel Dellal tarafından halkımız şenliğe çağırılacak. Saat 15.30’da Nasreddin Hoca’yı Şenliğe çağrı ve akabinde Şenlik Korteji Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saat 16.15’de ise Yeniköy Mahallesinde Özus Çiftliğinde maya çalma töreni ardından ise saat 17.30’dan itibaren resmi açılış törenimiz gerçekleştirilecek” dedi

Karikatürcüler Derneği ile ortak düzenlenen 41. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’nda 63 ülkeden 690 karikatür sanatçısının katıldığını söyleyen Başkan Akkaya “2050 adet karikatür eseri ile yarışma gerçekleşti. Akşehir Belediyesi Özel Ödülü’nü alan Alman Karikatür Sanatçısı Steffen Jahsnowski kazandı, kendisine 5 Temmuz tarihinde Altın Eşek Karikatür Ödülü’nü takdim edeceğiz” diye konuştu.

Şenlikte konserlerin yanı sıra çocuklar ve yetişkinler için tiyatrolarında olacağını söyleyen Başkan Akkaya “6 Temmuz’da “Mutluluk Diyarı” 7 Temmuz’da “Sihirli Reçeller”, 8 Temmuz “Masal Diyarından Günümüze”, 9 Temmuz “Okyanus Müzikali Deniz Kızı Efsanesi”, 10 Temmuz’da ise “Yere Düşen Elma” isimli tiyatro oyunları çocuklarımızla buluşacak. Ayrıca yetişkinler içinde tiyatrolarımız var. 6 Temmuz’da “Piknik Sepeti”, 7 Temmuz’da “Selvi Boylu Az Boyalım”, 8 Temmuz’da “Son 5 Dakika” ve 9 Temmuz’da ise “Ömrümün Sonuna Kadar” isimli tiyatro oyunları yetişkinler için perde açacak. Şenlik boyunca Gülmece Sanat Atölyesi tarafından Gülmece Parkı’nda resim, ebru, cam, hat sanatı, naht sanatı, kitre bebek sanatı, çocuklarla seramik, çocuklarla resim gibi ilgili atölye çalışmaları da yapılacak. Ayrıca en güzel gözlü eşek, eşeğe ters ve düz binme yarışmaları ile trap atışı yarışmalarının da şenlik etkinliklerimizde yer alacağını da belirtmek isterim” dedi.

Şenlik kapsamında birçok sergininde Akşehirli sanatseverlerle buluşacağının altını çizen Başkan Akkaya; Ahmet Genç “Akşehir’den İnsan Manzaraları” Fotoğraf Sergisi, Akşehir Belediyesi- AFAD 8. Uluslararası Fotoğraf Yarışması “Ödüllü Fotoğraflar Sergisi”, Gülmece Sanat Atölyesi “Atölye Çalışmaları ve Sergisi”, İzmir Sanat Gurubu Fatma Akdaş ve Öğrencileri “Karma Minyatür ve Tezhip Sergisi”, Karikatürcüler Derneği “Ödülü Karikatürler Sergisi”, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Geleneksel Türk Sanatları Sergisi” Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Resim Sergisi”  Yaşar Turgut ve Nevzat Gürbüz “Şiirlerle Fotoğraf Sergisi’nin  şenliklerde yer alacağını belirtti.

Şenlikler kapsamında yerli ve yabancı halk dansları ekiplerinin şenlik boyunca çeşitli alanlarda gösterilerini sergileyeceğini belirten Başkan Akkaya; Bosna Hersek, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Moldova olmak üzere 4 yabancı halk dansı grubunun,  Akşehir Spor Kulübü Halk Oyunları Ekibi Akşehir Yöresi, Yedirenk Halk Oyunları GSK, Denizli Grangaz DSK, Trabzon İmece GSK, Adana Cep MTAL GSK, Denizli Destan DSM, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, oyunlarıyla Akşehirlilerle buluşacağını söyledi.

Başkan Akkaya “Konserlerle, tiyatrolarla, sanatsal etkinliklerle, yarışmalarla dolu dolu Akşehir’i ve Nasreddin Hoca’yı ulusal ve uluslararası bazda hatırlatacak bir şenlik oluşturmaya gayret ettik. Şenliğimizin hayırlı olmasını, Nasreddin Hocamızı ve Akşehir’imizi tanıtmaya vesile olmasını diliyorum. Akşehir’imizde yaşayan veya dışarıda olan tüm Akşehirli hemşehrilerimizi ve şenliğimize katılmak isteyen tüm misafirlerimizi 63. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’mize davet ediyorum” dedi.

senlik 001senlik 002senlik 003senlik 004senlik 005

63. ULUSLARARASI AKŞEHİR NASREDDİN HOCA ŞENLİĞİ GÖRSELLERİ İLE ŞENLİK PROGRAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.