25. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’e; temsili Nasreddin Hoca’sı, coğrafi işaretli lezzetleri, tarihi ve kültürel güzellikleriyle katılan Akşehir, her zaman olduğu gibi yine ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

25. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT; İstanbul TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy başta olmak üzere, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve sektörün önde gelen isimleri katıldı.

Akşehir Belediyesi ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, ortak açtıkları bir stantla fuarda yer alırken, pek çok il ve ilçenin kendi stantlarında yörelerinin tanıtımını yaptığı EMITT İstanbul 2022 Fuarı'nda en çok ilgiyi Akşehir ve Temsili Nasreddin Hoca çekiyor.

Fuar’ın ilk gününde; Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Filiz Tuna,  Akşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız,  Akşehir standında fuara gelen misafirleri ağırladılar. 

Bakan Ersoy Akşehir Standını Ziyaret Etti 

Dünyanın dört bir yanından gelen turizmcilerin buluştuğu Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’in açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; Akşehir standını ziyaret etti. Stantta Akşehir Belediyesi'nin turizm çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Ersoy, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’ya da çalışmalarında başarılar diledi.

Birçok vali, il ve ilçe belediye başkanı, kaymakamlar, turizm seyahat acente yetkileri ile yerli ve yabancı misafirlerin ziyaret ettiği Akşehir standında temsili Nasreddin Hoca ziyaretçilerle fotoğraf çektirirken, Akşehir’in coğrafi işaretli lezzetleri olan Akşehir Peynir Baklavası, Akşehir Tahinli Pidesi, Akşehir Kiraz Lokumu da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca Akşehir Belediyesi kültür yayınları da gelen ziyaretçilere dağıtılıyor.

Marka Şehir olma yolunda önemli çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda düzenlenen fuarlara katılmaya özen gösterdiklerini belirten Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Akşehir’imiz, İç Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir ve köklü bir tarihin yanı sıra; büyük bir kültür hazinesine de sahiptir. Ünlü halk bilgesi, nüktedan, devrinin ilim adamı Nasreddin Hoca, 13. yüzyılda Akşehir’de yaşamış ve Nasreddin Hoca; Asya’dan Avrupa ’ya, Amerika’dan, Afrika ’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada uluslararası bir üne kavuşarak evrensel bir kimlik kazanmıştır. Akşehir’imiz; camileri, kilisesi, hamamları,  medresesi, evleri, çarşıları ile turizmin yeni gözbebeği olan şehirlerinden bir tanesi olacaktır. Akşehir’imiz 16 Türküsü ve 8 adet folkloru ile kadim bir kültür deryası şehirdir. Sultan Dağları eteklerinde kurulu olan şehrimiz, dağ turizmi açısından da oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Tırmanış, yürüyüş (Treeking) ve kamp yapma açısından oldukça elverişli olan dağlarımız;  yamaç paraşütü sporcularının da ilk sırada tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Dünya’nın ortası Akşehir; yemyeşil meyve bahçeleri, temiz havası, gezilecek doğal ve tarihi dokuları, samimi ve güler yüzlü insanları, coğrafi işaretli Tandır Kebabı, Peynir Baklavası ile ziyaretçilerini beklemektedir. Bu fuarda; Ticaret ve Sanayi Odamız ile birlikte tüm bu güzellikleri ziyaretçilerimize aktarabilmek için yerimizi aldık” dedi.

İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde kapılarını açan EMITT Fuarı, 12 Şubat Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

001 emitt fuar002 emitt fuar003 emitt fuar004 emitt fuar005 emitt fuar006 emitt fuar007 emitt fuar008 emitt fuar009 emitt fuar010 emitt fuar011 emitt fuar012 emitt fuar013 emitt fuar014 emitt fuar015 emitt fuar016 emitt fuar