Akşehir Belediyesi bünyesinde faaliyete geçen Genç Akşehir Kültür Sanat Eğitim ve Spor Merkezi ( Genç AKSES Merkezi),Akşehirli lise öğrencilerini Konya’da 7 - 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Hz. Mevlâna'nın 748. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri’ne (Şeb-i Arus) götürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de katkı sağladığı etkinlikte Akşehir’deki liselerde öğrenim gören toplam 300 öğrenci 7-9-12-13-14 ve16 Aralık tarihlerinde 50 kişilik kafileler halinde Konya’daki törenlere katılacak.

‘Genç AKSES Şeb-i Arus Anma Töreni’nde Hz. Mevlana ile Buluşuyor’ adıyla düzenlenen etkinliğin ilk kafilesi Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel’in de katılımıyla Nasreddin Hoca Meydanı’ndan Konya’ya uğurlandı.

Konya’ya giden öğrenci kafileleri, Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı adına Konya’da misafir edilecek. Öğrenciler;  Alaaddin Cami ve Sultanlar Türbesi Şehid Sultan Alaaddin Keykubad Saygı Ziyareti, İplikçi Cami ziyareti, Şems-i Tebrizi Mescid ve Türbe ziyareti, Tarihi Bedesten Çarşısı gezisi, Hz. Mevlana Türbesi Ziyareti ve Sema Mukabelesine katılacaklar.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Akşehir’imizde ikamet eden gençlerimiz için daha iyi hayat şartları ve yeni fırsatlar sağlamak, gençlerimizin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine imkan sağlamak, hayatın her alanına etkin katılımlarını artırmak amaçları doğrultusunda gençlerimizin hayallerini desteklemek, gönüllülük çalışmalarını güçlendirmek, ülkemiz ve insanlık için yenilikçi fikirlere imkan tanımak, aktif bir hayat tarzını teşvik etmek amacıyla içerisinde sanat, kültür, spor, değerler ve dini eğitimlerin verileceği Genç AKSES; çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Akşehirli lise öğrencilerimizi 7 - 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Hz. Mevlâna'nın 748. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri’ne (Şeb-i Arus) gönderiyoruz. Etkinliğimize katkı sağlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay Beye teşekkür ediyor, bu vesile ile Konya’mızın manevi mimarlarından olan Hz. Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’yi vefatının 748. Yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.

001 2021 12 8 BLD 5398002 2021 12 8 BLD 5392003 2021 12 8 BLD 5395