Akşehir’de hayırsever vatandaşlarca bağışlanan arsa üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nca yaptırılan anaokulunun açılışını Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem yaptı.

Akşehir Adsız Mahallesi’nde hayırsever vatandaşlarca babalarının adına bağışlanan arsaya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından toplamda 2 bin 500 metrekarelik arazi alanına 4 derslik, 1 idari büronun bulunduğu 500 metrekarelik eğitim binasına sahip bir ana okulu yaptırıldı. Hayırsever vatandaşların babalarının ismi verilen ‘Akşehir Hacı Yusuf-Mustafa Kula Anaokulu’ açılışını Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem yaptı.

Törende açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu, Akşehir’deki eğitim verileri ve anaokulları hakkında bilgi verdi. Anaokulu öğrencilerinin gösterisinin ardından arsayı bağışlayan aile adına konuşan Lütfi Kula “Anaokulları; 0-6 yaş öncesi çocuklarımızın eğitim gördükleri eğitim yuvalarıdır. Buradan sonra çeşitli okullara gidip memleketimize katkıda bulunacaklar. Eğitime katkı kadar güzel bir şeyin olmadığının bilincinde olarak, aile olarak babalarımızın bu arsaları üzerine Milli Eğiti Bakanlığı tarafından inşa ettirilen bu anaokulu için teşekkür ediyoruz. Eğitime yapılan her katkının insanımıza yapıldığını düşünerek çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’da yaptığı konuşmada Akşehir’in eğitim alanında il ve Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığına değinerek hayırsever vatandaşların eğitim alanına katkı sağlamasının önemine vurgu yaptı. Başkan Akkaya “Bunun gibi inşallah bundan sonrada imkanı olan hayırseverlerimizi, zenginlerimizi bu şekilde arsa bağışlamaya, okul yapmaya, sağlık ocağı yapmaya buradan sizlerin huzurunda davet ediyorum. Ben tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Özellikle anaokulları gerçekten önemli. Eğitimde başarı anaokulları ile daha da anlam kazandı. Bundan 10-15 yıl öncesine kadar anaokulları çok önemli görünmüyordu ama şimdi artık anaokulları çocuklarımızın başarılı olmasında önemli bir unsur haline geldi. İlçemizde de %90’nın üzerinde anaokulu nezdinde bir okullaşma oranı var. Ben tekrara hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Bu tür faaliyetlerde bizde belediye olarak gücümüz yettiğince yer almaya çalışıyoruz. O hayırseverlerimiz gibi, Bakanlığımıza bir kıvılcım dahi olsa katkı vermeye çalışıyoruz. Belediye olarak 1 Trilyon liranın üzerinde tamir ve bakım yapmışız. Bugüne kadar 9 bin 500 öğrencimize kitap, kırtasiye ve çanta yardımı yapmışız. Ayrıca ihtiyaç sahibi öğrencilerimize de önlük, kıyafet yardımı yaptık. Bu yardımları da inşallah bundan sonrada gücümüz ölçüsünde yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Mehmet Türk’te mülki dare amiri olarak güvenlik ve eğitime önem verdiğine dikkat çekerek “Bizler mülki İdare Amirleri olarak en önemli görevimiz güvenliktir. Güvenlikten sonra benim bir kaymakam olarak en çok önem verdiğim husus eğitimdir. Bizim gayemiz özgüvenli bireyler yetiştirmek. Hükümetimizin 2023 vizyonu söz konusu. İnşallah 2023, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümüne tekamül ediyor. O anlamda dünya klasmanında ilk 10 ülke arasına girme hedefimiz ve vizyonumuz var. İnşallah bunu gerçekleştirme noktasında Akşehir olarak, Akşehir özelinde bizde üzerimize düşeni yapma gayreti içerisindeyiz” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcsı Orhan Erdem; 2002 yılından bu yana AK Parti Hükümetlerinin %11 seviyelerinde aldığı okul öncesi eğitimini bugün %80’lere taşıdıklarına değindi. Erdem “AK Parti Hükümetleri 2002’den bu yana %11 seviyelerinde aldığı okul öncesi eğitimini kademe kademe artırarak şu anda %75 ile %80 ler seviyesine getirmiş bulunmaktadır ve 2019’a kadar zorunlu olmamak kaydıyla % 100 okul öncesi seviyesine ulaşmak istiyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sadık Köseoğlu beyin verdiği verilerden de Akşehir’de %90’na yaklaştığımız görülüyor. Kendisinden ve değerli Akşehir Kaymakamımız Mehmet Türk’te ricam Akşehir’de de %100 okul öncesi eğitim hedefine ulaşmış olalım. 2002’de 320 bin okul öncesi öğrenci varken bugün 1 milyon 500 bin okul öncesi öğrencimiz vardır. AK Parti hükümetlerimiz savunmanın önüne milli eğitim harcamalarını çıkararak son 15 yılda önce milli eğitime, sonra savunmaya bütçe ayırmıştır. Bu yıl ki bütçemizde 137 milyardır. 550 bin öğretmeni ile, yeni yapıları ile, 300 bin dersliğiyle, okul öncesindeki hizmetleriyle, kitapların sınıflarda sıralarına konulmasıyla, süt ve üzüm dağıtımıyla, şartlı eğitim 12 ile 13 yılda 6 milyar anneye okula çocuğunu düzenli göndermesi kaydıyla eğitim yardımı yapılmıştır. Bunlarda gösteriyor ki birinci önceliğimiz eğitim. Biz biliyoruz ki eğitimsiz insan en basit işlerini bile yapamaz, hasta olur ilacını nasıl kullanacağını, ne yazdığını bilemez. Birinin yardımına ihtiyacı vardır. Bu kadar basit bir işlemi bile yapamaz. Onun için şu anda başka bir kampanyayı başlatıp herkesin okuryazar olması için çalışmalar yapıyoruz. Akşehir’de de arkadaşlarımız bu konuda gerekli çalışmaları yapıyorlar. Kula ailesinden Allah razı olsun. Babalarının bu güzel hatırasını yaşatmış oldular ve gerçekten böyle bir katkı verdikleri için onlara çok teşekkür ediyorum. hem Yusuf Kula Beyin hem de Mustafa Kula Beyin inşallah ebediyen isimleri burada yaşayacak. Bu yaşta okula başlayan çocuklar hep gönüllerinde iki büyüğünün hayrını taşıyacak, büyüdüklerinde de duaları olacaktır. İnşallah onlarda büyüdüğünde büyük adamlar olarak böyle hayra vesile olacaklardır” dedi.

Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in konuşmasının ardından törene katılan protokolce hayırsever aileye plaket takdim edildi. Okul açılış kurdelesinin kesilmesin ardından Protokol tarafından okul gezilerek, öğrencilerle sohbet edildi.

Akşehir Hacı Yusuf-Mustafa Kula Anaokulu’ açılış törenine; Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, İlçe Kaymakamı Mehmet Türk, Garnizon Komutanı Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, ilçe protokolü, Okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Kaymakam Mehmet Türk, Belediye Başkanı Salih Akkaya okul açılışının ardından Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde PKK’lı teröristler tarafından tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Ümmet Ufacık’ın anne ve babasının yaşadığı eve geçerek başsağlığı ziyaretinde bulundu. Bakan Yardımcısı Erdem daha sonra Akşehir Şehit Zeynep Sağır Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen okul müdürleri toplantısına katıldı.

002 BLD003 BLD004 BLD005 BLD006 BLD007 BLD008 BLD009 BLD010 BLD011 BLD012 BLD013 BLD014 BLD015 BLD016 BLD017 BLD018 BLD019 BLD