Instagram’da “aksehirbelediyesiofficial” isimli sahte hesapla yapılan ve halkı paniğe sevk eden paylaşım için Akşehir Belediyesi tarafından suç duyurusu yapıldı. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

İnstagram isimli sosyal paylaşım sitesinde “aksehirbelediyesiofficial” isimli bir hesaptan 13.03.2020 günü yapılan paylaşımda Akşehir Devlet Hastanesine ait bir fotoğraf paylaşılarak;

“Akşehir Devlet Hastanemize öksürük ve ateş şikâyetiyle gelen ve COVİD-19 testi yapılan Cemal Toraman Yılgınkaya adlı vatandaşımızın test sonuçları pozitif çıkmış aynı gün içerisinde kendileri ebedi istirahatgahına intikal etmiştir. Yakınlarına baş sağlığı ve Allah’tan rahmet diliyoruz. Vatandaşlarımızın gerekli önlemleri eksik etmemelerini ve bol bol dua etmelerini rica ediyoruz” şeklinde paylaşım yapılmıştır.

Bu hesap belediyemize ait olmayan ancak belediyemizin isim ve unvanını kullanan sahte bir hesaptır. Paylaşımın hemen ardından konunun güncel önemi nedeniyle belediyemize ve diğer resmi kurumlarımıza bu konuda pek çok yerden bilgi talebi, şikâyet ve ihbarlar ulaşmıştır.

Malum olduğu üzere tüm dünyanın içinde bulunduğu ölümcül bulaşıcı virüs salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak ilan edilmiş olup tüm dünyada bu konuda ciddi önlemler alınmaktadır. Ülkemizde de salgının Çin’de çıktığının duyurulmasından itibaren çok ciddi önlemler alınmış ve alınmaya devam etmektedir. Tüm tedbirlere rağmen birkaç gün öncesinde bulaşıcı virüs vakaları ülkemizde de görülmeye başlanmış ve bu durum halkımız arasında endişe ile izlenmektedir.

Tam da bu dönemde şehrimizde henüz bir vakaya rastlanmamış iken şehrimiz devlet hastanesi görseli kullanılmak suretiyle sanki bu virüs nedeni ile şehrimizde bir vaka olmuş ve vefat etmiş gibi duyurularak yapılan art niyetli paylaşım, sosyal medyada bir anda yayılmış, hemşehrilerimiz arasında gereksiz ciddi korku, endişe ve panik yaratmıştır. Bu korku, endişe ve panik içerisinde söz konusu paylaşım yerel yönetim olarak bizlere ve sağlık kurumlarımız başta olmak üzere diğer idari hiyerarşi içerisindeki pek çok kuruma iletilmiştir.

Adı geçen sosyal medya hesabından yapılan bu paylaşım belediyemiz resmi hesaplarından yalanlanmış ise de ortaya çıktığı Cuma gününden bugüne kadar etkisini devam ettirmiş, hastanemizi ve belediyemizi haksız yere töhmet altında bırakmış, halkımız arasında ciddi endişe ve kaygıya neden olmuştur.

Bu nedenlerle, adı geçen sosyal medya hesabı kullanıcısının tespit edilerek gerekli yasal işlemlerin yapılması için suç duyurusunda bulunulmuştur.

wa