Akşehir İHH temsilciliği önderliğinde Akşehir Belediyesi ve Akşehir’deki STK’larında desteği ile Suriye İdlip için insani yardım kampanyası başlatıldı.

Kampanyanın başlatılması nedeniyle Akşehir Belediye Meclis Toplantı Salonunda bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda bir açıklama yapan İHH Akşehir Temsilcisi Ahmet İbişdayı “Suriye’nin kuzey batısında yer alan İdlib, dokuz yılı aşkın bir süredir Suriye iç savaşını her yönüyle yansıtan en önemli bölge konumuna geldi. İdlib’de insani durum her geçen gün giderek kötüleşiyor. Başta barınma olmak üzere gıda ve sağlık ihtiyaçları giderek artıyor. Esed rejimi ile Rusya ve İran destekli bölgedeki paralel güçler, İdlib’te hastane ve okullar dâhil mültecilerin sığındığı yerlere acımasızca saldırmaya devam ediyor. İdlip’in kendi esas nüfusu iki milyon olup göç ile birlikte dört buçuk milyona ulaşmıştır. idlip Suriye ve Rusya için çok önem arz etmektedir

Bölgede AFAD, Türk Kızılayı, İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı gibi Türk yardım kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarıyla savaş mağduru ve sivillerin  ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor. Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana bölgede insani yardım çalışmaları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, İdlib’in güney kırsalından saldırılar nedeniyle göç eden sivillere yönelik ivedi bir şekilde yardım çalışması başlattı.Şimdi ise son aylarda Suriye Esed rejiminin ve Rusya İran destekli saldırıları tekrar hızlandı. Neredeyse bomba düşmeyen gün yok hale geldi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye genelinde tüm il ve ilçelerde acil yardım kampanyası başlattı.Bu anlamda Konya İHH İnsani Yardım Derneği, Akşehir İHH Temsilciliği, Akşehir Belediyesi, AK Parti ilçe teşkilkatı, MHP ilçe Teşkilatı ve Akşehir’deki STK’larımız ile birlikte Akşehir’de bir acil yardım kampanyası başlatıyoruz. Şu an için önü açık bir yardım kampanyasıdır. Belirli depo olarak tespit ettiğimiz noktalara vatandaşlarımızdan getirecekleri malzemeleri toparlayıp Hatay Reyhanlı İHH lojistik merkezine, oradan da çadır bölgelerine dağıtımı gerçekleşecektir. Konya İHH olarak İdlip için 50 tır hedefliyoruz.

Şu an için iki yerde yardım toplama merkezimiz var, Akşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği ,eski SGK binası, Akşehir Müftülüğü’nün tahsis ettiği müftülük binası bodrum katı Vatandaşlarımız buralara ayni yardımlarını teslim edecekler. Nakdi yardımlarını ise arasta içindeki İHH temsilciliğimize makbuz karşılığı teslim edeceklerdir. Ayrıca internet yoluyla Konya İHH İnsani Yardım Derneği sayfasına girerek oradan hesap numarasına havale veya eft yapma imkanları ve kısa mesajla da cep telefonlarından destekte bulunma imkanları vardır. Biz bu hesap nolarını yerel gazetelerden, bilboard ve CLP gibi reklam panolarından yayınlayacağız inşallah” dedi.

İbişdayı, yardım kampanyasına destek olan başta Akşehir Belediyesi olmak üzere tüm STK’lara teşekkür etti.

Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Emin Makascı’da yaptığı açıklamada Suriye’deki iç savaş nedeniyle en büyük mağduriyeti yaşayan ve en büyük insani yardımı yapanın Türkiye olduğunu belirterek “Bizde Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu kampanyaya hem şahsım adına hem de kurum olarak destek olacağız” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’da Akşehir İHH Temsilciliği öncülüğünde böyle güzel bir yardım kampanyasının başlatılmasından onur duyduğunu belirterek “İnşallah bu gayretimiz hayırlı olur. Orada sıkıntı çeken Müslüman kardeşlerimize, dindaşlarımıza katkı olur. Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırılarına maruz kalan İdlib'de sivil kayıplar her geçen gün artarken, saldırılardan kaçmaya çalışarak Türkiye sınırı yakınlarına gelen İdlibliler de kış şartlarının ağırlaştığı bölgede yaşam mücadelesi vermektedir. İdlib'deki insanlık dramına sessiz kalmayarak harekete geçen Türkiye'deki yardım kuruluşları da bölgede barınma, giyecek ve gıda yardımlarına hız vermiştir. Yüzbinlerce sivil katliamlardan kurtulmak için Türkiye sınırına doğru kaçarak kötü hava şartlarına rağmen sığınabileceği bir zeytin ağacı, çamur deryası içerisinde derme çatma bir çadır bulma peşindedir.

4 milyon insanın yaşadığı İdlib’te 2018 yılı eylül ayında imzalanan mutabakata rağmen hâlâ insanlar katlediliyor. Suriye İnsan Hakları Ağına göre, mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde rejim ve Rusya'nın saldırılarında bin 300'den fazla sivil öldü. 2019 yılı içerisinde Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise bir milyonu aştı. Yalnızca geçen aybaşından bu yana bölgede yerinden edilenlerin sayısı 250 bini geçti. Son bir ay içerisinde bin 500 çocuk ve kadın öldürüldü. 130 km’lik alanda çadır kurulacak yer kalmamıştır 20 bin insana çadır ulaşamadığından dolayı zeytin ağaçları altında açık alanda dondurucu soğuklarda beklemektedir. Bölgenin acil bir şekilde hijyen malzemeleri, gıda, kışlık kıyafet ve çadıra ihtiyacı var. Son günlerde dayanılmaz görüntüleriyle karşılaştığımız sınır bölgelerine sığınan İdlib halkına bir nebze olsun elini uzatan yardım kuruluşlarına bizler de destek vermek ve Akşehir’ den el birliği ile gidecek yardımları çoğaltmak istedik” diye konuştu.

Basın Toplantısına Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, MHP İlçe Başkan Vekili Serdar Aytaç, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Emin Makascı, İHH Akşehir Temsilcisi Ahmet İbişdayı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Yüksel Erkan,  Akşehir Şehit Aileleri ve Gaziler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Akşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Nidader Temsilcisi, Memur-Sen Akşehir Temsilciliği, Eğitim Bir-Sen Akşehir Temsiliciliği, Tügva Akşehir Temsilciliği, İlim Yayma Cemiyeti Akşehir Temciliği,Kızılay Akşehir Şubesi Başkanı, Akşehir İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, Şehri Beyza Derneği Temsilcisi katıldı.

001 2020 01 10 BLD 6786 10 01 20002 2020 01 10 BLD 6788 10 01 20003 2020 01 10 BLD 6791 10 01 20004 2020 01 10 BLD 6794 10 01 20005 2020 01 10 BLD 6799 10 01 20006 2020 01 10 BLD 6775 10 01 20007 2020 01 10 BLD 6776 10 01 20008 2020 01 10 BLD 6782 10 01 20