Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “İthal kömürün dolardaki kur artışı nedeniyle fiyatının artmasından dolayı Milletvekilimiz Orhan Erdem ve AK Parti İlçe Başkanımız Abdurrahman Çardakoğlu ile birlikte Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığımız müracaat sonunda şehrimizde yerli kömür kullanımına izin verilmiştir”

Milletvekili Orhan Erdem, Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ve AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu’nun yaptıkları esnaf ve vatandaş ziyaretlerinde gündeme gelen İthal kömürün dolardaki kur artışı ve fiyatının artması nedeniyle Akşehir’de yerli kömür kullanımı için girişimde bulunuldu.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya konu ile ilgili yaptığı açıklamada” Milletvekilimiz Orhan Erdem ve İlçe Başkanımız Abdurrahman Çardakoğlu ile birlikte  dolardaki kur artışı ve ithal kömürün fiyatının yükselmesi nedeniyle “Yerli ve Milli Duruş” sergilemek adına yerli kömürün şehrimizde kullanım yasağının kaldırılması için “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü” ne yaptığımız müracaat sonucunda “Yerli ve Milli Enerji” destekleme teşviki göz önüne alınarak şehrimizde yerli kömür kullanımına izin verilmiştir. Halkımızın talebine karşın duyarsız kalınmamıştır” dedi

Buna göre de;

  • Akşehir Belediye Başkanlığının 27.08.2018 tarihli ve 184 sayılı yazıları ile gündeme alınan, 3.09.2018 tarihli ve 230 nolu Mahalli Çevre Kurulu kararının Yakıt Özellikleri Bölümü 4.2 Maddesinde ( Konya İli Sınır Değerlerinin Aşıldığı 1.Grup İlçelerde Depolanmasına, Satılmasına ve Kullanılmasına İzin Verilen Kömürler) belirlenen yakıt özelliklerinin, ilgili yazı belirtilen ülkemizde döviz kurunda yaşanan dalgalanma nedeniyle ithal kömür fiyatlarından vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesi gerekçesi ile 2018-2019 kış sezonunda geçerli olmak kaydıyla, yerli kömür toplam kükürt( kuru bazda), toplam nem ve kül değerinin ısınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olarak aşağıda verilen şekilde değiştirilmesine karar verilmiştir.

Özellikleri

Sınırları

Toplam Kükürt         ( kuru bazda)

En çok %2

Alt ısıl Değeri            ( kuru bazda)

En az 4800 kcal/kg  (200 tolerans)

Toplam Nem             (Orijinal)

En çok %25

Kül                               ( kuru bazda)

En çok %25

Boyut                          (satışa sunulan)

18-150 mm (18 mm altı ve 150 mm üstü için en çok %10 tolerans)