Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşların daha rahat ve huzur içinde bir bayram geçirmesi amacıyla Akşehir Belediye Birim Müdürleri ile bir araya gelerek bayram öncesi ve sonrası alınacak tedbirler ve çalışmalar hakkında bir toplantı yaptı.

Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’nın makam odasında yapılan toplantıya; Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız, Zabıta Müdürü Veysel Akçiçek katıldı.

Daha önce Kaymakamlıkta yapılan komisyon toplantısında kurban kesim ve kestirme yerlerinin Gazi Mahallesi Pazarı Kapalı Alanı, AKSEV Derneği, Kızılay Aşevi, Perşembe Pazarı olarak belirlendiğini belirterek, bu alanlarda kesim öncesi ve sonrası gerekli tedbirlerin alınarak temizlik konusunda da çalışma yapılacağını kaydetti.

Kurban Bayramı münasebeti ile Akşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirlerin alınarak denetimlere başlanıldığını söyleyen Başkan Akkaya,  bayram öncesi denetimlerine başlayan ekiplerin, bayram süresince de görevlerinin başında olacaklarını kaydetti.

Bayram öncesinde temizlik ekipleri tarafından şehrin her tarafında titizlikle çalışma yapılacağını kaydeden Başkan Akkaya, Bayram boyunca ve sonrasında da temizlik ekiplerinin çalışmalarını devam ettireceğini söyledi. Arasta ve alışverişin yoğun olduğu bölgelerde gerekli tedbirlerin alınacağına değinen Başkan Akkaya, özellikle esnafların da boş koli ve ambalajları sokaklara atmamaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.

Bayram münasebetiyle şehir merkezinde yoğun bir trafik yaşanacağını düşündüklerini belirten Başkan Akkaya, emniyet ekipleri ile birlikte belediye zabıta ekiplerinin de özellikle araç parkları konusunda çalışma yapacağını kaydetti.

Mezarlıkta Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile görüşülerek gerekli temizlik ve bakım çalışmalarının da yapılacağının altını çizen Başkan Akkaya, Akşehir’deki ana caddeler, bulvarlar diğer caddelerde de toz kalkmasına karşı sulama ve temizlik çalışmalarının da devam edeceğini belirtti.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Akşehir'de huzur içinde bir bayram geçirilmesi amacıyla her türlü tedbirin alındığının altını çizerek " Allah izin verirse önümüzdeki Salı günü itibariyle Kurban bayramımızın birinci gününü idrak etmiş olacağız. Tüm hemşehrilerimin ve Türk İslam âleminin Kurban bayramlarını tebrik ediyorum. Allah Kurbanlarımızı kabul eylesin. İlgili Başkan Yardımcımız Yahya Yıldız ve Zabıta Müdürümüz Veysel Ayçiçek’le birlikte Kurban Bayramı öncesi vatandaşlarımızın bayramı daha rahat geçirebilmeleri ve özellikle yurtdışı ve yurt içinden gelen hemşerilerimizin Akşehir’imizde daha rahat bayram yapabilmeleri için gerekli tedbirleri ve hazırlıkları almak üzere bir toplantı yaptık. Daha önce komisyon toplantısıyla kesim yerleri belirlenmişti. Yaptığımız toplantıda bu yerlere ilave olarak Perşembe Pazarını da ekledik. Dolasıyla şu anda Gazi Mahallemizdeki Gazi Pazarımızda AKSEV Derneği bahçesinde, Kızılay Aşevinde ve Perşembe Pazarında olmak üzere Akşehir merkezinde 4 ayrı noktada Kurban kesimi yerleri belirlenmiş oldu. Vatandaşlarımız burada daha rahat güzel bir şekilde, komşularını rahatsız etmeden kurbanlarını kesebileceklerdir. Yine her bayramda olduğu gibi kaçan kurbanlıkların yakalanması için gerekli tedbirleri almış ve kurban yakalama timimizi oluşturmuş bulunmaktayız. Belediyemizin çağrı merkezi 444 9 153 numaralı telefonundan irtibat kurulduğu zaman vatandaşlarımıza ücretsiz bir şekilde bu hizmetimizi vereceğiz. Ayrıca yine Belediyemizin şirketi Şehri Beyza şirketi bünyesinde faaliyet gösteren Hıdırlık Soframız ve Takkasızlar Konağımız; Arife günü ve Kurban Bayramı’nın üçüncü ve dördüncü günü halkımıza hizmet vermeye devam edecektir. Aldığımız tedbirler kapsamında halkımızın bayram sırasında ekmek sıkıntısı yaşamaması için gerekli nöbetçi fırın sistemimiz devam ediyor. Mezarlıklarımızın temizliği yapıldı. Yine Arife günü mezarlıklarımızda vatandaşlarımızın mezarlardaki gülleri ve çiçekleri sulamaları için su tankerlerimiz mezarlıkta hazır olacaktır. Hayvan pazarımızda kurbanlık satış yapan ve alıcı olan vatandaşlarımıza geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sabah saat 05:00 ile 09:00 arası ücretsiz çorba ikramımız devam etmektedir. Trafik konusunda ise bir olumsuz konu yaşanmaması için ilgili arkadaşlarımız tedbirleri aldılar. Malum bugünlerde 24 Ağustos Bulvarında yoğun bir asfalt çalışmamız oldu ve küçük çaplı bir bölüm kaldı.  Kalan kısmı da bayram sonrası çözüme kavuşturulacaktır. Trafik sinyalizasyon sistemlerinde de kontrollü geçiş sisteminden, süreli geçiş sistemine geçilmiştir” dedi.

Kurban kesim noktalarında gerekli hijyen ve temizlik kurallarına uyulmasının önem arz ettiğini belirten Başkan Akkaya “Ben özellikle kurban kesim noktalarında kurallara uyulmasını istiyorum. Şehir içinde ve yol kenarlarında hoş olmayan görüntüleri sebebiyet vermemiz gerekir. Çünkü şehrimize bayram vesilesiyle dışarıdan misafirlerimiz gelmektedir. Şehrimizin ismine yakışır şekilde temiz tutulmasını halkımızdan ve çalışan personel arkadaşlarımızdan istirham ediyorum. Bu konuda temizlik işleri müdürlüğümüz çalışma ekibiyle bayram süresince çevre temizliği noktasında hizmetlerini sürdüreceklerdir. Arife gününde geleneksel hale getirdiğimiz ikindi namazına müteakip Nasreddin Hoca Mezarlığında Akşehir Müftülüğü ve Akşehir Belediyemizin ortaklaşa yürüttüğü organizasyonla toplu Yasin ve dua programımız yapılacaktır. Bir kez daha tüm hemşerilerimizin ve tüm İslam âleminin bayramını tebrik ediyorum. Allah nice nice bayramlara sağlıcakla huzurla bizleri ulaştırsın. Bu bayramımızı en güzel şekilde değerlendirmemizi, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum. Son günler yaşadığımız ekonomik kriz ki şu günlerde güzel gelişmeler ve rahatlamalar olmuştur. Bu birlik beraberliğimiz devam ettiği müddetçe bu kriz gibi Türk Milleti’nin her türlü krizin üstesinden geleceğine yürekten inanıyorum” diye konuştu.

NÖBETÇİ FIRINLAR

Kurban Bayramı nedeniyle:

1.Bayram günü; Çevre Yolu Öz Trabzon Ekmek Fırını, Atakent Mahallesi Bizim Trabzon Ekmek Fırını,

2.Bayram günü: Çevre Yolu Öz Trabzon Ekmek Fırını, Atakent Mahallesi Bızim Trabzon Ekmek Fırını, Gazi Mahallesi Yedi Başak Ekmek Fırını, Yeni Mahalle Beşkardeşler Ekmek Fırını;

3.Bayram günü: Çevre Yolu Öz Trabzon Ekmek Fırını, Atakent Mahallesi Bizim Trabzon Ekmek Fırını, Gazi Mahallesi Yedi Başak Ekmek Fırını, Seyran Mahallesi Sağlık Ekmek Fırını, Yeni Mahalle Beşkardeşler Ekmek Fırını, Sanayi Seyran Mahallesi İmparator Ekmek Fırını, İstasyon Mahallesi Dönmez Ekmek Fırını, İstasyon Mahallesi Ali Baba Ekmek Fırını, Cevdet Köksal Caddesi Çardakoğlu Ekmek Fırını ve Adsız Mahallesi Osmanlı Ekmek Fırını nöbetçi olup

Bayramın 4. Günü olan 24.08.2018 Cuma günü ise tüm fırınlar tam kapasite ile üretim yapacaklardır.

003 2018 8 17 BLD 6666 17 08 18002 2018 8 17 BLD 6664 17 08 18001 2018 8 17 BLD 6663 17 08 18