Akşehir Belediyesi hayata geçirdiği projeler ile Akşehir’in çehresini değiştirmeye devam ediyor. Belediye tarafından, tarihi Arasta Çarşısı’nın daha estetik görünebilmesi ve Cumhuriyet Meydanı ile bağlantısının sağlanabilmesi amacı ile kentsel dönüşüm faaliyetinde bulunuldu. Bu bağlamda, gerçekleştirilen çalışma ile Kuşçu Mahallesi sınırlarında bulunan ve üstü düğün salonu, altı iş yeri olan yapının yıkım işlemi tamamlandı. 

Akşehir Belediyesi, hemşehrilerine her alanda hizmet vermeye devam ediyor. Akşehirlilere belediye tarafından, yürütülen kültürel-sosyal faaliyetlerden, asfaltlama ve restorasyon çalışmalarına kadar pek çok alanda hizmet veriliyor. Bu bağlamda hâlihazırda devam eden çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Şehrin estetik anlamda daha güzel görünüme kavuşması ve tarihi yapıların öne çıkarılması için kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı. Çalışma kapsamında, tarihi Arasta Çarşısı’nın güzelliğini gölgeleyen, yapının kamulaştırma ve yıkım işlemleri tamamlandı. Gerçekleştirilen çalışmalar ile Akşehir’i daha modern bir görünüme ulaşması amaçlanıyor.

KÜLTÜR VE TURİZM ODAKLI BİR AKŞEHİR İÇİN!

Kentsel dönüşüm çalışmaları ve yıkım ile ilgili konuşan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; “Akşehir’in çehresini değiştirmek ve daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamak için gayret ediyor ve yoğun çaba gösteriyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nın çevre düzenlemesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmada; meydan ile tarihi Arasta Çarşısı arasındaki bağlantıyı sağlamayı, çarşıyı daha estetik hale getirmeyi ve kültür-turizm odaklı bir bölge oluşturabilmeyi amaçladık. Yürütülen çalışmalar kapsamında yapının, Konya Büyükşehir Belediyesi ve belediyemiz iş birliği ile önceki dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız ve İstanbul Milletvekili Sayın Murat Kurum Beyefendi’nin desteği ile kamulaştırma işlemlerinin ardından yıkımını gerçekleştirdik. Çalışmaların yapıldığı alanda bulunan iş yerlerini de sokak sağlıklaştırma faaliyetlerimiz kapsamında dış cephe restorasyonu ve peyzaj düzenlemeleriyle birlikte vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Katkılarından dolayı önceki dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey’e, Ak Parti Konya Milletvekilimiz Orhan Erdem Bey’e, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay Bey’e şükranlarımı arz ediyorum. ” ifadelerini kullandı.

cehre 001cehre 002cehre 003