Akşehir belediyesi Gözpınarı mahallesinde bulunan 19 bin metre kare alanda belediye tarafından ilk kez nohut hasadı gerçekleştirdi.  Yapılan hasat hem ülke ekonomisine katkı sağladı, hem de atıl durumdaki arazi değerlendirildi.

Öncesinde kira yöntemi ile ekilen arazilerde ilk kez belediye eli ile ekim ve hasat işlemi gerçekleştirildi.  Yapılan hasat ile mülkiyeti belediyeye ait araziler atıl durumda bırakılmak yerine ekilerek faal hâle getirildi.

ARAZİLER ATIL VAZİYETTE BIRAKILMADI

Akşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan arazileri değerlendirmeye devam ediyor. Tarımsal faaliyetlerin devamlılığının sağlanması için adımlar atan Akşehir Belediyesi daha önceleri kira yöntemi ile değerlendirdiği arazilerde bu yıl ilk kez kendi ile hasat gerçekleştirdi. Arazilerin atıl durumda bırakılmasının çok büyük bir kayıp olduğunu belirten Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, ata topraklarının ve ata mesleğinin devam ettirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Akkaya, “Ülke tarımının %10’luk kısmını Konya karşılamaktadır. Coğrafi anlamda bakıldığında topraklarımızın buna elverişli olduğu gayet açık. Bizler Gözpınarı Mahallemizde bulunan 19 bin metre kare araziden belediyemiz eli ile ilk nohut hasadımızı gerçekleştirdik. Arazimizden kendi imkânlarımızla hasat yaptık, mahsul aldık.  Planımız bunu bütün arazilerimiz için yapabilmek ve ülkemize katkı sağlayabilmek.” dedi.

HEMŞEHRİLERİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN!

Hasattan elde edilen gelirin sosyal yardım faaliyetlerinde kullanılması planlanıyor. Tarımsal faaliyetlerden elde edilen gelir ihtiyaç sahiplerine aktarılacak.  Gerçekleştirilen hasat ile Akşehir’in olanın yine Akşehir halkına ulaştırılması amaçlanıyor.

001 2023 8 31 001002 2023 8 31 002