Akşehir Belediyesi; kış aylarında vatandaşların ve sürücülerin mağdur olmaması amacıyla Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya başkanlığında kış tedbirleri ile ilgili bir toplantı yaptı.

Toplantıda şehir merkezinde ve Büyükşehir Yasası ile mahalle haline gelmiş köy ve kasabalarda kış şartlarında olumsuzlukların yaşanmaması, vatandaşların günlük yaşamının sekteye uğramaması ve yoğun kış şartlarında ulaşımda aksaklıklar yaşanmaması için gerekli hazırlıkların yapılması ve olası yağışlarda yapılacak çalışmalar hakkında konuşuldu.

Bunun yanı sıra kış şartlarında hastaların hastanelere daha rahat ulaşması için gerekli tedbirlerin alınması, şehir içindeki kaldırımları temizlenmesi, olumsuz kış şartları nedeniyle yolda kalan araç sürücülerine çekici temini ve yolculara sıcak çorba ikramıyla konaklama imkânı sağlanması, anayollarda Karayolları Şefliği ile koordineli çalışarak tüm yolların açık ve temiz tutulması gibi konular da görüşüldü.

Vatandaşların karlı ve buzlu havalarda araçlarını kullanırken de dikkatli olmasının istenildiği toplantıda, araç sahiplerinin karlı ve buzlu havalarda zincirlerini takması, zorunlu olmayan araçlarda da kış lastiklerinin takılmasının da sürüş güvenliğini artıracağı konuşuldu. Ayrıca kar yağışı olduğu dönemlerde ana arterlerde sürücülerin araçlarını park etmemesi ile kar kürüme ve buzlanmaya karşı yapılacak çalışmaların daha hızlı yapılacağı, bu nedenle araç sürücülerinin özellikle bu tür olumsuz havalarda ana arterlere araçlarını park etmemeleri istenildi.

Kış şartlarında yaşam koşulları zorlaşan kuşlar, sokak hayvanları ve yabani hayvanların da beslenebilmesi için beslenme noktaları oluşturularak bu hayvanların da olumsuz kış şartlarında beslenebilmeleri ile ilgili çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’nın makam odasında yapılan toplantıya; Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız, Fen İşleri Müdürü M. Ozan Küçük, Konya Büyükşehir Belediyesi 3. Bölge Kontrol teknikeri Hamza Esgin, KOSKİ 6. Bölge Şube Müdürü Burhan Akçer, Akşehir Belediyesi Koordinatörü İzzet Çetin katıldı.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya yaptığı açıklamada, olası kış şartları için Akşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve KOSKİ ekiplerinin, Akşehir’deki kar yağışı ve buzlanmalara karşı 24 saat görevinin başında olacağını belirtti. Başkan Akkaya, bölge genelinde yaşanabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbir ve önlemlerin şimdiden alındığını bildirdi.

BLD 7162