AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Akşehir’e geldi. Binali Yıldırım burada düzenlenen çocuk şenliğine katılarak bir konuşma yaptı. Yıldırım ‘yeni yüzyılın Türkiye yüzyılı olması için çalışacağız’ dedi.

Binali Yıldırım; Akşehir temasları kapsamında ilk olarak Nasreddin Hoca Türbesi’ni ziyaret etti. AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım; türbe girişinde Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, ilçe protokolü, bazı kamu kurum müdürleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından karşılandı. Kendisini karşılayan temsili Nasreddin Hoca‘nın “Şükür bu günleri gösterene.  Rabbim sizi de buraya gönderdiyse son başbakan olarak şimdi sırada Reis var. Torunlarım diyor ki ‘Binali Beye söyle Reisimizi Akşehir’imize getirsin’ derler” sözü üzerine Binali Yıldırım Aksakallılar Heyeti Başkanı olması nedeniyle Nasreddin Hoca’nın sakalına işaret edip “Aksakallı benim, sakal sende. Nasıl oluyor bu iş?’ diye espri yaptı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Akşehir’e gelmesi ile ilgili olarak da Nasreddin Hoca’ya ‘ sakal sende, gerisi bende’ dedi.

Binali Yıldırım kendisine eşlik eden Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Akşehir Kaymakamı Dr. Mehmet Özel, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ve diğer protokol üyeleriyle birlikte Nasreddin Hoca türbesini ziyaret edip dua etti.  Burada kendisine Akşehir Müze Müdürü Sevcan Ç:avdar tarafından türbe hakkında bilgiler verdi.  Binali Yıldırım türbe önündeki ‘dünyanın ortası burasıdır’ yazan platforma da çıkıp fotoğraf çektirdi.

Vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan Binali Yıldırım kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyen herkesle fotoğraf çektirdi. Akşehir Batı Cephesi Karargahı Müzesi’ne geçen Binali Yıldırım ve beraberindekiler müzeyi gezdi. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Binali Yıldırım’a burada bir plaket takdim etti.

Müze ziyaretinin ardından yürüyerek Akşehir tarihi arasta çarşısına geçen Yıldırım ve beraberindekilere vatandaşlar ve esnaf yoğun ilgi gösterdi. Arasta Çarşısındaki tarihi bir helvacıda tatlı ve helva ikramı için kısa bir mola veren heyet, restorasyonu tamamlanan Rüştü Bey Hanı’ndaki kafelerdeki gençleri ve vatandaşları selamlayıp, Cumhuriyet Meydanı’na geçti.

Cumhuriyet  Meydanı’nda  Konya Büyükşehir Belediyesi ile Akşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği çocuk şenliğine katılan Binali Yıldırım, çocukların arasına girerek onlarla birlikte bir süre gösteriyi izledi.

Meydanı dolduran kalabalığa hitaben bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 2022 -2023 eğitim öğretim yılının başladığını belirtip, tüm öğrencilere, öğretmenlerine ve velilerine başarı dolu bir eğitim yılı diledi. Düzenlenen çocuk şenliği için hem Konya Büyükşehir, hem de Akşehir Belediyesi’ni tebrik eden Yıldırım, böyle güzel bir etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Konuşmasında Nasreddin Hoca’nın  eşeğe ters binmesine değinen Binali Yıldırım “Hocam eşeğe niye ters biniyorsun? Öndeki tehlikeyi nasıl göreceksin? Diye soranlara Nasreddin Hoca diyor ki ‘eşeğe ters bindim çünkü arkamdaki tehlikeyi görmek için” peki öndeki tehlikeler ne olacak? Diyorlar. Hoca ‘arkadaşlar onu eşek bile görüyor’ diyor.  Onun için değerli kardeşlerim ülkemizin geleceği için, yavrularımızın karşılaşacağı her türlü zorluğu bertaraf etmek için, büyük bir güçle, büyük bir gayretle 20 yıldır Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte ülkemiz için, milletimiz için, geleceğiz ve yavrularımız için gayret ediyoruz.  Bundan sonrada hep birlikte gayret etmeye çalışacağız. Milletimizin, huzuru, birliği, kardeşliği  için, yeni yüzyılın Türkiye yüzyılı olması için çalışmaya hazır mıyız?” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’da yaptığı konuşmada çocuk şenliklerinin ilkini Akşehir’de başlattıklarına değinerek 12 ilçede bu şenliklerin devam edeceğini söyledi. 

Konuşmaların ardından çocuklarla birlikte şarkılar söyleyen Binali Yıldırım, daha sonra Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesisleri’ne geçti. Binali Yıldırım burada Akşehir Belediyesi şeref defterini imzalarken, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından kendisine Akşehir’in tarihi evlerini konu alan bir tablo ve bir kilim hediye edildi. AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu’da Nasreddin Hoca temalı bir tablo armağan etti. Binali Yıldırım buradaki temaslarının ardından Akşehir’den ayrıldı.

bnlyldrm 001bnlyldrm 002bnlyldrm 003bnlyldrm 004bnlyldrm 005bnlyldrm 006bnlyldrm 007bnlyldrm 008bnlyldrm 009bnlyldrm 010bnlyldrm 011bnlyldrm 012bnlyldrm 013bnlyldrm 014bnlyldrm 015bnlyldrm 016bnlyldrm 017bnlyldrm 018bnlyldrm 021bnlyldrm 022bnlyldrm 023bnlyldrm 024