15 Temmuz Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) hain darbe girişiminin altıncı yıldönümünde vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda buluştu.

Program öncesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' konulu fotoğraf sergisinin açılış kurdelesi ilçe protokolünün katılımıyla kesilerek gösterime sunuldu.

Sergi açılışının ardından Akşehir Belediyesi Mehter Grubu tarafından bir gösteri sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, 15 Temmuz'u anlatan çeşitli belgeseller ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci yaptı. Yaptığı konuşmada “Fethullahçı Terör Örgütü tarafından yapılan hain darbe girişimi karşısında halkımız sokaklara, meydanlara inerek havaalanlarına doldurarak namluların, tankların, helikopterlerin ve uçakların karşısına cesurca dikilerek bu talihsiz ve menfur girişimi engellemiştir. Kıymetli vatandaşlarım 15 Temmuz gecesi dökülen şehit kanları bağımsızlığımızın korumanın yanında milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğini pekiştirmesini de vesile olmuştur. Milletimizin tarihinde unutulmayacak ve unutulmaması gereken unutturmayacağımız bir günün yıl dönümüdür. 15 Temmuz sadece Türkiye tarihinde değil, Dünya demokrasi tarihinde de yerini alacak şerefli bir direniş örneğidir” ifadelerini kullandı.      

Kaymakam Küreci yaptığı konuşmasının ardından Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya sahneye davet edildi.

Başkan Akkaya yaptığı konuşmada” Vatan, millet, bayrak ve istiklal uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi anmak ve gazilerimize şükranlarımızı sunmak üzere geldik. 15 Temmuz destanını andığımız bu günde bayrağımızı ve ezanımıza sahip çıkan şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranlarımı iletiyorum. Bildiğiniz gibi 15 Temmuz 2016 gecesi Türk halkı, FETÖ terör örgütünce gerçekleştirilen en kanlı, en alçak ve en sinsi darbe girişimine maruz kalmıştır. Aziz milletimiz, bir avuç vatan haini darbecilere fırsat vermeyerek, büyük bir iman ve vatan sevgisi ile darbe girişimini başarısızlığa uğratarak ölümü göze almıştır. Bu millet Cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bir talimatıyla sokaklara, meydanlara, inerek demokrasiye ve liderine sahip çıkmıştır. Nitekim hafızalarımızda hala yerini koruyan; tankların altına yatan, uçak ve helikopterlerden yağdırılan bomba ve kurşunlara bedenini siper eden, ellerinde bayrak, gönüllerinde imanla, tankların üzerine koşan milletimizi hiçbir ruh bize unutturamayacaktır. 15 Temmuz bizim için bir dönüm noktasıdır. Çünkü milletimiz, o gece, eşi benzeri olmayan bir destan yazdı. Cesaretleriyle, kararlı ve dik duruşuyla, bu destan 251 aziz şehidimiz ve 2193 kahraman gazilerimiz sayesinde tarihe nakşedilmiştir. Ülkemizi, devletimizi ve demokrasimizi yok etmek isteyenlere karşı milletimiz, kendi canlarını hiçe sayarak, dik duruşlarıyla düşmanlara ve hainlere asla eğilmeyeceğini göstermiştir. Nasıl ki, Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda ecdadımız bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yaktıysa, milletimiz; 15 Temmuz gecesinde de tek yürek, tek bilek olarak bu ateşi yakmıştır. Milletimiz kendi kaderini kendi yazarak, büyük bir iman ve vatan sevgisi ile darbe girişimini başarısızlığa uğratarak, isimlerini tarihe altın harflerle kazımışlardır. Bizde bu isimleri hiçbir zaman unutturmayacağız. Canlarını feda eden tüm kahramanları rahmet, dua ve şükranla yad ediyorum. Aziz şehitlerimiz, ruhumuz şad, makamımız ali olsun. Vatan size minnettar “ diye konuştu.

“15 Temmuz gecesinde; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük dayanağının milli irade olduğunun ifade eden AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu “Tüm darbe girişimlerinde ve o gece FETÖ terör örgütünün yok etmek istediği milli irade, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde; hakkını, hukukunu, devletini, Gazi meclisini canı pahasına korumuştur. İstiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır. Gözü dönmüş hainlere ‘dur’ demiş; yurduna alçakları uğratmayacağını bir kez daha ve en güçlü şekilde göstermiş zulmün pençesine teslim olmayacağını haykırmıştır. Türk Milletinin cesareti; esarete karşı, vatan ve hürriyet aşkıyla Malazgirt’te, Çanakkale’de, İstiklal Savaşı’nda nasıl ete kemiğe büründüyse, 15 Temmuz’da da öyle olmuştur. Bu Milletin, varlık ve yokluk mücadelesinin en önemli halkalarından biri olan bu destansı direnişi unutturmamak görevimizdir. “ O gece meydanlarda nöbet tutan kahramanca mücadele eden vatan sevdalılarına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca darbe girişimi sırasında hainlerin kurşunları ve bombalarıyla şehit düşen 251 kardeşimize Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyor, Gazilik unvanı ile de şereflenen kardeşlerimize sağlık ve afiyet diliyorum” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Akşehir İlçe Başkanı Av. Salih Akça ise “ Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk milletinin bağımsızlığına göz dikmiş olan emperyalist güçlerin ve onun uşakları olan FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ, HADEP ve diğer bölücü örgütlerin hepsi birleşip 15 Temmuz’da Türkiye’yi ele geçirme planları milletimizin engin vatan sevgisinden oluşan bir direnmeye karşılaşmıştır.15 Temmuz gecesi düzenlenen hain darbe girişiminin geri püskürtülmesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli’nin eşsiz ferasetleri ve bu hain mihraklara karşı dik duruşları ve Türk milletine umut kaynağı olmuştur. Bütün dünya bilmelidir ki; Türk milleti asil kanlarıyla suladığı bu vatan toprağının bir karışını bile bu hainlere teslim etmez. Ve yine bilmelidirler ki bu millet, demokrasiye göz diken kanlı ellerin asla hâkimiyetine girmez. Aramızda ayrılıklar çıkarmak isteyen tüm güçler bilmelidirler ki, Türk Milleti ve asil bir millettir” ifadelerini kullandı.

Akşehir Belediyesi, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Akşehir Ticaret Borsası ve Kızılay’da demokrasi nöbetine katılan vatandaşlara ikramlarda bulundu.

15 Temmuz'u anlatan filmlerle duygulu anlar yaşanırken,  çalınan müzikler eşliğinde meydandaki kalabalık coşkulu dakikalar geçirdi. Kuran’ı Kerim tilaveti yapılan duanın ardından saatler 00.13'ü gösterdiğinde sela okundu.

Program, meydanda yapılan demokrasi nöbeti ile sabaha kadar devam etti.

15t2 00115t2 00215t2 00315t2 00415t2 00515t2 00615t2 00715t2 00815t2 00915t2 01015t2 01115t2 01215t2 01315t2 01415t2 01515t2 01615t2 01715t2 01815t2 01915t2 02015t2 02115t2 02215t2 02315t2 02415t2 02515t2 02615t2 02715t2 02815t2 02915t2 03015t2 03115t2 03215t2 033