Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağını 28 bin 402 kilometreye çıkardıklarını belirterek, Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı ve Akşehir-Tuzlukçu Yolu’nun Konya’ya kazandırılmasıyla zamandan ve yakıttan yıllık toplam 10,8 milyon TL tasarruf sağlanacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, karayolu açılışları ve çeşitli  ziyaretler için Akşehir’e geldi. Akşehir’de Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı ve Akşehir - Tuzlukçu Yolu Açılış Töreni’ne katılan Bakan Adil Karaismailoğlu burada yaptığı konuşmada, yapılan projenin bulunduğu yerleşim yeri ve bölgenin kalkınmasına sunacağı katkılarla, ticari hareketliliği geliştireceğini ve daha güvenli, konforlu seyahat etmeyi sağlayacak çok önemli proje olduğunu vurgulayarak, “Yapılan her yeni yol geçtiği yerin istihdamına, üretim ve ticaret hacmine, kültür ve sanat faaliyetlerine can katmaktadır. İktidardaki 19’uncu yılını dolduracak olan AK Parti döneminde de başta karayolları olmak üzere ulaşımın her alanında adeta destan yazılmıştır. Bizler milletimizden aldığımız güçle, milletimizle birlikte destan yazarken, yani karıncalar gibi çalışırken, birileri de istikrarı bozmak için her türlü şer odağı ile iş birliğine gitmekten sakınmadılar. Ancak her zaman şiarımız; ‘Halka hizmet, Hakk'a hizmet’ oldu. O nedenle bu boş sözlere hiç aldırmadık. Hizmet siyasetinden asla sapmadık. Marmaray aracılığı ile Asya’dan Avrupa’ya en kısa ticari yolu inşa ettik. Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol seyahatini mümkün kıldık. Milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı 2023 yılının ilk çeyreğinde fırlatmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Demir yollarında reform sürecini başlatarak kullanılan, inşa edilen ve planlanan Yüksek Hızlı Tren hatlarımızla ülkemizin dört bir yanına modern, güvenli ve çevreci ulaşım götürüyoruz. Evet, yatırımlarımızda aslan payını karayolu sektörümüz aldı. Hem doğu-batı koridorlarında hem de kuzey-güney akslarında altyapı ve üstyapı problemlerini büyük ölçüde çözdük. 2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 402 kilometreye çıkardık. Osmangazi Köprüsü’nün dahil olduğu İstanbul-İzmir Otoyolu’nu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün içinde olduğu Kuzey Marmara ile Ankara-Niğde ve Menemen Çandarlı otoyollarını bitirdik. Ankara Niğde Otoyolu’nu tamamlayarak Edirne’den Şanlıurfa’ya bin 230 kilometre uzunluğunda kesintisiz otoyol bağlantısı tesis ettik. 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu ise 567 kilometre artırarak 631 kilometreye yükselttik” dedi.

"Konya’nın bölünmüş yol uzunluğunu 167 kilometreden alıp, bin 167 kilometreye ulaştırdık"

Karayollarındaki gelişmeleri Konya’daki karayolu ağı gelişimine bakarak da görmenin mümkün olduğunu dile getiren Adil Karaismailoğlu, “Bizden önce Konya’daki karayolları yatırımları için sadece 972 milyon lira harcanmışken, 2003-2021 döneminde biz bu miktarı 11 kat artırarak 11 milyar 563 milyon liraya çıkardık. 972 milyon lira nere; 11,5 lira milyar nere? Konya’nın bölünmüş yol uzunluğunu 167 kilometreden alıp, yüzde 647 artışla bin 167 kilometreye ulaştırdık. 167 km nere; bin 167 km nere? 2003’te sadece 97 km BSK’lı yol varken, bin 139 km daha BSK yaparak toplamda bin 236 kilometreye yükselttik. 600 kilometre tek yol yapım ve onarımı gerçekleştirdik. Çalışmalarımızı burada da bırakmadık. Devam eden 15 ayrı karayolu projesinin toplam bedeli 6 milyar 110 milyon lirayı aşıyor. Akşehir; tarihi, doğal zenginlikleri ve kültür mirası Nasrettin Hocası ile Göller Yöresi Turizm Gelişim Bölgesi içerisinde yer alan çok önemli merkezimiz. Konya’nın Ege’ye açılan kapısı konumuyla, tarih boyunca önemli bir ulaşım güzergahı da olmuştur. Bu nedenle Akşehir’in bölgedeki yerleşkelere ve Polatlı üzerinden Başkent Ankara’ya yüksek standartlı bağlanması çalışmaları kapsamında Akşehir-Yunak-Ankara İl Sınırı Yolunu projelendirdik. Açılışını yapacağımız Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı ve Akşehir - Tuzlukçu Yolu, 94,6 km uzunluğundaki 'Polatlı-Yunak-Akşehir' projesi içerisinde yer alıyor. Akşehir - Tuzlukçu Ayrımı arasında kalan 21 kilometrelik kesim 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında tamamlandı. Proje kapsamında; 85 metrelik Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı, 29 metrelik Devlet Demir Yolları Üstgeçidi, 23 metrelik Adıyan Köprüsü ve 35 metrelik Yunak Kavşak Köprüsü ve bağlantı yolları da yer alıyor. Ayrıca, Akşehir-Yunak Ayrımı-Tuzlukçu İl Yolu’nun 2 kilometresi bölünmüş, 6 kilometresi tek yol olmak üzere 8 kilometrelik kesimi de bitirildi. Hayata geçirdiğimiz proje ile Doğu-Batı aksında bölünmüş yol ağı üzerinde yer alan Akşehir’in Kuzey-Güney yönündeki ulaşım ağını da bölünmüş yol haline getirerek bölgedeki ulaşım standardını artırdık. Daha önce sathi kaplamalı tek yol olarak hizmet veren Akşehir - Tuzlukçu Ayrımı arasını bölünmüş yol haline getirdik. Yeni yapılan alt geçitlerle, menfezlerle ve kavşaklarla hızlı, güvenli ve konforlu bir trafik akışı sağladık. Artık trafik yoğunluğundan kaynaklanan beklemeler ortadan kalkacak. Zamandan 5,6 milyon TL, akaryakıttan 5,2 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 10,8 milyon TL tasarruf sağlayacağız. Ayrıca araçların çevreye bıraktıkları egzoz emisyonu da 2 bin 100 ton azaltacağız. Polatlı-Yunak-Akşehir projesinin tamamının hizmete sunulmasıyla Akşehir, Ankara’ya bölünmüş yol ağı ile bağlanacak. Böylece, Ankara-Antalya arasında alternatif bir güzergah hizmete sunulacak. Ayrıca; ülkemizde doğu-batı yönünde ulaşım sağlayan iki önemli devlet yolumuz D-200 ve D-300 arasında bölünmüş yol bağlantısı da tesis edilecek. Bölgenin kalkınması ve gelişmesi çok daha hızlı olacak” şeklinde konuştu.

Konya Valisi Vahdettin Özkan da, “Ulaşım altyapısının etkinleştirilmesiyle, insanlarımızın hemhal olması hem bütün değerlerin paylaşılması hem küresel rekabet gücümüzün artırılmasına en önemli merdiven taşı oluşmaktadır. Konya'mızın güzelliklerini bütün dünyaya tanıtma yönünde de ulaşım altyapısı önemli. Güvenli ve hızlı ulaşımın sağlanması yönünde bakanlığımızın hizmetlerinin etkinleştirilerek insanlarımıza gitmesi devam etmektedir” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Afyonkarahisar’a bağlantısı olan Akşehir ilçemiz böylece Ankara’ya da kısa yoldan bağlanmış olacak. Bu vesileyle Yunak ve Tuzlukçu arasında da bir yola kavuşmuş olacağız. İnşallah bu yolun açılmasıyla birlikte Akşehir’de yapmış olduğumuz restorasyonlarla birlikte burada yaşayan insanlarımız turizmden de gelir elde etmeye başlayacaklar” dedi.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu da, çağa uygun projeler hayata geçiriyor, ekonomik kalkınma ve toplum refahının gelişmesine önemli katkılar sağlıyoruz. Çevresel, kentsel, insani ve tarihi değerleri ihmal etmeden kaynaklarımızı etkin kullanarak yeni yatırımlarla daha güçlü bir altyapı inşa etmek için yoğun gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya projenin bölge için öneminin çok büyük olduğunu kaydederek, “Akşehir'imiz AK Parti iktidarı boyunca önemli yatırımlar almış ve almaya da devam etmektedir. Sağ olsun hükümetimiz bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadı, Akşehirli hemşehrilerimize karşı her zaman başımızın dik gezmesini sağladı. Bugünkü yatırım da bunun bir örneğidir. Bizler de iktidarın Akşehir'deki temsilcileri olarak halka hizmeti Hakk'a hizmet bildik ve Cumhurbaşkanımızın izinde gece gündüz demeden çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Seçildiğimiz günden bu yana gerek Büyükşehir Belediyemizin gerek bakanlıklarımızın destekleriyle gerekse de kendi bütçemizle Akşehir halkı için vaadettiğimiz projeleri bir bir yerine getiriyor, Akşehir'de yüzlerin gülmesi için çabalıyoruz. Eğitimden sağlığa, spordan sanata, ulaşımdan altyapıya kadar birçok eseri Akşehirli vatandaşlarımızın hizmetine hep birlikte sunduk. Bizler, laf değil icraat üretiyoruz. Bizler tribünlere oynamıyor vatandaşlarımızın gönlünde taht kuran bir lidere yarenlik etme düşüncesiyle hizmet ediyoruz. Bizler yaptığımız hizmetlerle vatandaşlarımızın karşısına çıkıyoruz. Bütün bu yapılan hizmetlere de vatandaşlarımız şahittir. İnşallah 2023 seçimlerinde de kapı kapı gezecek yaptıklarımızı anlatacağız. Akşehir, dün olduğu gibi bugün de Cumhurbaşkanımızın yanındadır. Yarın da yanında olacaktır. Sözlerime son verirken bölgemiz için büyük ehemmiyete sahip bu yatırımı Akşehir'imizde hayata geçiren davamızın ve ülkemizin lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, kıymetli Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'na, Karayolları Genel Müdürümüze ve ekibine teşekkür eder; her zaman bizlere destek olan Genel Başkan Yardımcımız Leyla Şahin Usta hanıemefendiye, Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanımız Murat Kurum’a, Konya Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay beye ve İlçemizde her yatırıma katkı sağlayan Milletvekilimiz Orhan Erdem beye Akşehirli hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı ve Akşehir - Tuzlukçu Yolu’nun açılışı yapıldı.

Bakan Karaismailoğlu “Ülkemizdeki gelişen mühendislik ve teknolojiyi artık dünyaya ihraç etmeye başladık”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılış töreninin ardından otomobili ile açılışını yaptığı yolda araç kullandı. Bakan Karaismailoğlu daha sonra Akşehir Belediyesi hizmet binasına geçti. Burada Akşehir Belediye Başkanı Dr.  Salih Akkaya’dan ilçede devam eden yatırımlar ve projeler hakkında bilgiler alan Bakan Karaismailoğlu’na Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya tarafından bir tablo armağan edildi.

Belediye ziyaretinin ardından AK Parti Akşehir İlçe Başkanlığı binasına geçen Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin son 19 yılda çok geliştiğine dikkat çekerek “Son 19 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaptığımız bu destansı mücadele, destansı yatırımlar inşallah artarak devam edecek. Dünya’nın gıpta ile baktığı bütün projeleri tek tek bitirdik. Bütün dünyaya örnek oldu bizim bu son 19 yıldır yaptığımız çalışmalar. Gelişmekte olan bütün ülkeler, gelip bizden bu projeleri örnek alıyorlar. Mühendislik ve teknoloji açısından Türkiye’de çok önemli mesafeler kaydedildi. Bu gelişen mühendislik ve teknolojiyi artık dünyaya ihraç etmeye başladık” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, daha sonra Akşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Rüştü Bey Hanı’nda incelemelerde bulunup, tarihi arasta çarşısında esnaf ziyaretleri yaptı.

Bakan Adil Karaismaioğlu son olarak restorasyonu tamamlanan tarihi kilisede incelemelerde bulunarak, yapı hakkında Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’dan bilgiler aldı. Bakan ve beraberindeki heyet daha sonra Beyşehir ilçesine hareket etti.

052 2021 11 2 BLD 0136051 2021 11 2 wa050 2021 11 2 BLD 5077 02 11 21049 2021 11 2 BLD 5076 02 11 21048 2021 11 2 BLD 5071 02 11 21047 2021 11 2 BLD 5065 02 11 21046 2021 11 2 BLD 5034 02 11 21045 2021 11 2 BLD 5020 02 11 21044 2021 11 2 BLD 5018 02 11 21043 2021 11 2 BLD 5004 02 11 21042 2021 11 2 BLD 4989 02 11 21041 2021 11 2 BLD 4986 02 11 21040 2021 11 2 BLD 4972 02 11 21039 2021 11 2 BLD 4956 02 11 21038 2021 11 2 BLD 4950 02 11 21037 2021 11 2 BLD 4945 02 11 21036 2021 11 2 BLD 4938 02 11 21035 2021 11 2 BLD 4933 02 11 21034 2021 11 2 BLD 4924 02 11 21033 2021 11 2 BLD 4911 02 11 21032 2021 11 2 BLD 4910 02 11 21031 2021 11 2 BLD 4907 02 11 21030 2021 11 2 BLD 4896 02 11 21029 2021 11 2 BLD 4884 02 11 21028 2021 11 2 BLD 4879 02 11 21027 2021 11 2 BLD 4877 02 11 21026 2021 11 2 BLD 4871 02 11 21025 2021 11 2 BLD 4857 02 11 21024 2021 11 2 BLD 4839 02 11 21023 2021 11 2 BLD 4835 02 11 21022 2021 11 2 BLD 4833 02 11 21021 2021 11 2 BLD 4829 02 11 21020 2021 11 2 BLD 4825 02 11 21019 2021 11 2 BLD 4822 02 11 21018 2021 11 2 BLD 4815 02 11 21017 2021 11 2 BLD 4810 02 11 21016 2021 11 2 BLD 4806 02 11 21015 2021 11 2 BLD 4804 02 11 21014 2021 11 2 BLD 4799 02 11 21013 2021 11 2 BLD 4797 02 11 21012 2021 11 2 BLD 4794 02 11 21011 2021 11 2 BLD 4792 02 11 21010 2021 11 2 BLD 4790 02 11 21009 2021 11 2 BLD 4785 02 11 21008 2021 11 2 BLD 4778 02 11 21007 2021 11 2 BLD 4776 02 11 21006 2021 11 2 BLD 4760 02 11 21005 2021 11 2 BLD 4755 02 11 21004 2021 11 2 BLD 4736 02 11 21003 2021 11 2 BLD 0273 02 11 21002 2021 11 2 BLD 0264 02 11 21001 2021 11 2 BLD 0245 02 11 21