Akşehir Gölü’nün 1997 yılından bu yana süregelen kıyı kenar çizgisinin farklı tarihlerde değiştirilmesi sonucunda mağdur olan vatandaşların mülkiyet sorunlarının çözülmesi ile ilgili olarak sunulan “Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

001 2021 3 12TBMM Genel Kurulunda konuşma yapan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Önemli bir kanun görüştük. 7 farklı kanunda değişiklik yapılıyor ama benim için önemli olan, uzun süredir, 22.ve  23.Dönem Milletvekilliklerimde de yakinen takip ettiğim Konya Akşehir, Tuzlukçu bölgesindeki kıyı kenar çizgisinden doğan sorunlarla ilgili verdiğimiz kanun teklifinin 3. maddesinin torba kanunda yer alması sonucu, bugün gerçekleşen bu konuya birazcık değinmek ve teşekkür etmek istiyorum.      

“Değerli Vekiller 3.maddede İyi Parti’den Fahrettin Yokuş Bey, “AK Partiyle başlayan sorun.” dedi; bir düzeltme yapalım 1992’ de başlamış bir sorundan bahsediyoruz. 1997 ‘de kesinleşen bir kıyı kenar çizgisi var, 2003 yılında Akşehir Asliye Hukuk Mahkemesinde kesinleşiyor ve biz, AK Parti 2002 Kasım’da iktidar olduk. 2003 yılında kucağımızda bir sorun bulduk. Akşehir ve Tuzlukçu’ da, Akşehir’de 7 , Tuzlukçu’ da 1 mahallede, 10 bin kişiyi etkileyen 2 bin tapunun bir anda iptal olduğu bir sorunla karşılaştık. O günden bugüne de takiplerimiz devam etti. 2007’de idare mahkeme bu çizgiyi kıyı kenar çizgisini tekrar bozdu. 2019 yılında 958 kodu kabul edildi. Şimdi biz bu kanun teklifiyle 2 bin tapunun bir kısmını halledemiyoruz, bunu da açıklamak gerekir. Ama sorunun çoğunun tapularını iade ederek, mahkemeleri bitirerek, kadastro geçmediyse bu yerleri de hak sahiplerine kiralama imkânı vererek bitirmiş oluyoruz. Bu kanun teklifini getirmekte bize büyük imkân sağlayan da bazılarının eleştirdiği başkanlık sistemi. Genel Kanunlar tabi ki, çıkıyor. Milletin menfaatine ama artık AK Parti’yle yöresel konuları da meclisin bu çalışma sistemi içinde görüşmeye başladık. Hem Seyhan’ın hem Konya’nın Akşehir ve Tuzlukçu ilçelerinin bir sorununu burada hep birlikte çözmüş oluyoruz. Bu bakımdan da, Grup Başkanımıza, Başkan Vekillerimize, bilhassa Grup Başkan Vekilimiz Mehmet Muş’a hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyorum ama sorun bitmedi. Diğer Parti gruplarının da hepsi bu madde de olumlu görüş verdi. Teşekkür ediyorum. Ancak aynı zamanda doğal sit alanı ilan edilen bu bölgede yine 1992’de ilan edilmiş, 2017’de o bölgede bir anda “Doğal sit alanına tecavüz var mı?” diyerek incelemeler yapılmış. 500 vatandaşımızı da doğal sit alanına girdikleri gerekçesiyle 1 yıl 8 aylık cezalar verildi. Ancak daha sonra Bakanlık burayı nitelikli alan olarak çevirdiği halde bu cezalar devam etmekte, İnsanlar ufak bir suç işlediklerinde birleşen cezalarıyla hapse girmekteler. İnşallah bunun da bu meclisle halledileceğine inanıyorum. Ben bu kanunun bütün maddeleriyle geçmesiyle ülkemize hayırlı olacağını biliyorum, bilhassa 3’üncü maddedeki gerekçelerini de bahsettiğim konunun desteklerinizle geçmesinden minnettarlığımı ifade ediyorum.

Bu yasa ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyor, Saygılar sunuyorum” diye konuştu.