Sokak hayvanları ile ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve yönetmeliğine uygun çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda özel bir firma ile imzalanan sözleşme neticesinde, 10.05.2021 Pazartesi günü Belediyenin sözleşmeli veterinerinin de bulunduğu bir ekiple, sahipsiz sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve rehabilitasyon çalışmalarına başlanmıştır.

Yüklenici firmanın yapacağı kısırlaştırma ve rehabilitasyon çalışmalarının denetimi idaremizce yapılacak olup herhangi bir olumsuzluk olması durumunda gerekli müdahale sağlanacaktır.

Akşehir Belediyesi’ne ulaşan ihbarlar neticesinde saldırgan, uyuz ve hasta olan toplamda 16 adet sahipsiz sokak hayvanı toplanmış ve geçici bakım merkezine götürülmüştür. Toplanılan sahipsiz sokak hayvanları Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürlüğü’ ne gelen şikayetler üzerine, Doğa Koruma Bölge Şefliği ve Akşehir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince geçici bakım merkezine denetim yapılmıştır. Yapılan şikayetler yerinde incelenmiş olup her köpek için ayrı bir kafes olacak şekilde ve gerekli hijyen koşulları yerine getirilerek, sahipsiz sokak hayvanlarına bakıldığı onların, ihtiyaçlarının karşılandığı ve genel sağlık durumlarının da iyi olduğu, denetime gelen ekiplerce tutanakla tespit edilmiştir.

Sosyal medyada yazılan 200 adet sahipsiz sokak hayvanının toplatıldığı haberleri asılsızdır. Toplanan 16 adet sahipsiz sokak hayvanı ise veteriner hekimimizin yapmış olduğu tedavi ve rehabilitasyondan sonra hayvan sever vatandaşlarımızın eşliğinde alındıkları bölgelere bırakılmıştır.

Sosyal Medyada yayınlanan bazı fotoğrafların daha önceki yıllarda, o zamanki yüklenici firmanın sahipsiz sokak hayvanlarına kafeslerin içinde operasyon yaptığı tespit edilmiştir. Bu nedenle; yüklenici firma, yapılan denetimlerde ceza almış olup yetkili idare tarafından yüklenici firmayla olan sözleşme fesh edilmiştir.