Akşehir Belediyesi ve Akşehir İlçe Müftülüğü’nün organizasyonuyla Mevlidi Nebi Haftası münasebetiyle bir konferans düzenlenecek.

9 Kasım 2019 Cumartesi günü Saat:19.30’da Akşehir Kültür Merkezi’nde yapılacak konferansa; Prof. Dr. Mustafa Karataş konuşmacı olarak katılacak.

Prof. Dr. Mustafa Karataş konferansta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) sıfatlarından olan EL-EMİN (S.A.V);  ‘Güvenilir olan Muhammed’ûl Emin’in İzinde Her Şey O’nu Anmak ve Anlatmak İçin’  konusundan bahsedecek.

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya; Türkiye’nin önemli ilahiyat profesörlerinden biri olan Mustafa Karataş’ı Akşehirlilerle buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Adını Peygamber Efendimizin ismi şeriflerinden alan ‘El -Emin’  isimli programımıza tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Karataş Kimdir?

1961 Yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Karabük’te okudu. Kastamonu’da başladığı İmam Hatip Lisesini 1980 senesinde Sakarya’da bitirdi. 1984 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini, 1987 Hadis Yüksek Lisansını, 1998 yılında ise, M.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Rivayet Tekniği Açısından Hadislerin Artması ve Sayısı” konulu teziyle doktorasını tamamladı. Doktora alanıyla ilgili olarak Şam, Kahire, Medine, Mekke gibi şehirlerde Üniversite ve kütüphanelerde incelemelerde bulundu. Askerliğini K.K. Komutanlığı Lisans Okulunda Yedek Subay Arapça Öğretmeni olarak ifa etti. 1988-2000 yıllarında Diyanet İşleri Başkanlığını Fatih Müftülüğünde görev yaptı.1997’de irşat programı için bir ay Kırım’da çalıştı. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalına öğretim üyesi olarak atanan Mustafa Karataş, 2003 yılında “Hadislerin Yorumunda Hermenötik ve Semantik Bilimlerden Yararlanma” üzerine araştırma yapmak üzere altı aylık izinle Güney Afrika Rau Üniversitesine görevlendirildi. 15 Temmuz- 20 Ağustos 2007 tarihleri arasında Amman Ürdün Üniversitesinde araştırma yapmak, seminer ve konferanslar vermek üzere Ürdün’de bulunan Karataş, 2008 yılında “Hz. Peygamberin Beden Dili” adlı çalışmasıyla Doçent oldu. 2010 tarihinde Malezya Malaya Üniversitesinde “Türkiye’de Lisansüstü Hadis programları” üzerine konferans veren Mustafa Karataş, 2011 yılında Amerika’da çeşitli üniversitelerde Semitic Languages ve İslam’la ilgili bölümlerde akademisyenlerle görüşmeler gerçekleştirdi. 2000-2008 tarihleri arasında İst. Üniv. İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı başkanlığı, rehberlik ve sosyal destek birimi başkanlığı, fakülte kurulu üyeliği gibi görevlerde bulunan Karataş, “Hadis Rivayet Tarihi” adlı takdim teziyle 2013 yılında Profesör oldu. 2004 yılında ulusal televizyonlarda dini programlar yapmaya başlayan Mustafa Karataş bugüne kadar birçok televizyonda çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferans veren çeşitli oturum ve sempozyumlara katılan, pek çok İslam alimi, yazar ve sanatçıyla görüşme imkanı bulan Karataş, düzenlenen programlar vesilesiyle başta Avrupa devletleri olmak üzere birçok ülkeyi ziyaret etti. 1993 yılından bu yana başkanlığını yaptığı İlim Hizmet Araştırma Merkezi’nde (İHAM) ilahiyat alanında tahsil gören yüzlerce öğrenciye akademik danışmanlık, özel ders, burs ve barınma imkanları sağladı. Çeşitli dergilerde madde yazan, otuzdan fazla ilmi makalesi, on ayrı kitabı yayımlanan ve halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi kadrosunda bulunan Mustafa Karataş, evli ve dört çocuk babası olup, Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Yayınlarından Bazıları:

Hadislerde ve Uygulamada Yemek Duaları, İstanbul 1989

İbadetlerde Ruh ve Şekil, İstanbul 1991

Hadislerin Sayısı, İstanbul 2001

Kul Peygamber, İstanbul 2004

Hz. Peygamberin Beden Dili, İstanbul 2008

e-Fetva, İstanbul 2009

Mutlu Bir Yuva İçin Dört Mektup 2010

Hz. Peygamberde Beslenme, Sağlık ve Tedavi Yöntemleri, İstanbul 2012

Hadis Rivayet Tarihi, İstanbul 2013

Şifalar Kitabı - Peygamberimiz Beslenme ve Sağlık 2014

001 2019 11 07 karatas