İnsan; hayatının her döneminde farklı heyecan ve anlamlar yaşar. Çocukluk, gençlik dönemleri gibi yaşlılık dönemi de hayatımızdaki en önemli ve en güzel dönemlerden biridir. Ülkemizde de her yıl, 18-24 Mart tarihleri arasını Yaşlılar Haftası olarak kutlamaktayız. Toplumumuzda yaşlılarımız; dünümüz ile bugünümüz arasında köprü kuran, değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan en değerli ve kutsal varlıklarımızdır.

Yüce Peygamberimiz; “Küçüklerimize merhamet etmeyen büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” buyurmuşlardır. Bizim milli ve dini değerlerimizde; yaşlılara hürmet ve sevgi göstermek, onlara hizmet etmek vardır. Kendimizin de bir gün mutlaka yaşlanacağımızı göz önünde bulundurarak, yaşlılarımıza, özellikle de anne ve babamıza, dedelerimize, ninelerimize saygıda kusur etmemeli, onların hayır dualarını almak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Unutmamalıyız ki, kendi varlığımız ve çocuklarımızın geleceği ne kadar önemliyse, yaşlılarımız da bizim için o kadar önemlidir. Onların geniş ufukları, tecrübeyle kesinlik kazanmış bilgi ve birikimleri, her zaman yararlanmamız gereken, geçmişe ve bugüne olduğu kadar geleceğe de ışık tutan birer kaynak olacaktır. Çünkü ecdadımız; ‘Yaşlılık, yalnızlık ve kimsesizlik değil, ilim ve tecrübe birikimidir’,  ‘Yaşlılar çınar gibidir, gölgelerinden faydalanmayı bilmeliyiz’ diyerek onların engin hayat tecrübesinin bizlere rehber olacağını belirtmişlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm büyüklerimizin Yaşlılar Haftasını kutlayarak ellerinden öpüyor,  hepsine sağlıklı günler dileyip, sevgi ve saygılarımı sunarken , ebediyete intikal eden tüm büyüklerimize de Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı