Tarih boyunca eşsiz ve muhteşem zaferler kazanan Büyük Türk Milleti olarak, 18 Mart 2018 tarihinde adını Türk ve dünya tarihine altın harflerle yazdıran Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz.

18 Mart 1915, Türk Tarihi’nde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve cesaretle örülmüş bir destanın adıdır. Bu destan, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olunca, Türk Milleti’nin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Bu zafer; evlatlarını, kocalarını, düğüne gönderir gibi cepheye gönderen anaların, babaların, eşlerin zaferidir. "Çanakkale Geçilmez" düsturuyla, Türk askerinin imkânsızı başararak, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyarak kazandığı bu eşsiz zafer; inanılmaz fedakârlıklarla ve insanüstü mücadelelerle bir milletin yeniden doğuşunun müjdecisi olmuştur

İnsan olmanın, insana saygı duymanın, vicdan sahibi olmanın zaman ve yer koşuluna bağlı olmadığını, kahraman Türk Ordusu tüm dünyaya Çanakkale‘den göstermiştir. Yaralı düşmanı hastaneye sırtında götüren, vurduğu düşman gemisinden denize düşen askerlerin kurtulabilmesi için top ateşini kesen Mehmetçik, yalnız Gelibolu‘da değil tüm dünya uluslarının gönlünde de abideleşmiştir. Her metrekareye düşen mermi sayısının 6 bin civarında olduğu bu büyük zafer de, milletimizin yüreğinde ayrı ayrı yer edinmiş 250 binin üzerinde kahramanımızda şehitlik gibi yüce ve kutsal bir mertebeye erişmiştir.

Günümüzde de Çanakkale’de geçemedikleri sınırı, 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimiyle geçmeye çalışan şer odakları ve dış güçler, Aziz milletimizin içinde yanan Çanakkale ruhu ile karşılaşmış ve bertaraf edilmişlerdir. Ama bu şer odakları ve dış güçler hala boş durmamaktadır. Aile yapımıza, milli birliğimize saldırı başlatmışlardır. Günümüzün Çanakkale’sinin aile olduğunu düşünerek, aile yapımızı parçalayıp bölerek Çanakkale’de ve 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde yapamadıklarını ailelerimizi bölüp parçalayarak, kazanma çabasına girenlere; ailelerimize, milli ve dini değerlerimize sahip çıkarak gereken cevabı vermek her Türk vatandaşının en önemli görevidir. Bugün her ailenin Çanakkale’deki bir siper olduğunun bilinciyle, ‘Çanakkale geçilmez’ şuuruyla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşımak için çalışmalıyız. Ailemizi,  birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece inanıyorum ki; 2023,2053 ve 2071 hedeflerimiz ile yarınlarımız, daha güzel ve daha parlak olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türklerin yenilmezliğini, Mehmetçiğin azmini ve iradesini gösteren bu büyük zaferin 103. yıldönümünde;  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; ülkesi ve milleti için canını vererek şehitlik onuruna erişen tüm Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyor, Kahraman Gazilerimize de saygı, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

 

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı