Engellilik, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir konudur. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır.

Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engellilerin çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedefidir. Bu nedenle devletimiz, engelli vatandaşlarımızın bakımı, sosyal çevreye uyumu, eğitimi, sağlık ve istihdamı gibi konularda çıkardığı yasaları uygulamaya koymuştur.

Engellilerimizin çağdaş bir toplumda, ayrım yapılmadan, toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için her alanda desteklenmeleri gerekmektedir. Onların yaşamdan mutlu olmaları, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için tüm kurumların vatandaşlarımızla işbirliği içinde olması gerekmektedir.

Her sağlıklı bireyin bir gün engelli olabileceği gerçeğini unutmadan, bütün engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yetebilen, onurlu ve başı dik vatandaşlar olarak yaşamalarını sağlamak, hepimizin en büyük hedefi olmalıdır.

Akşehir Belediyesi olarak bu kapsamda engelli vatandaşlarımızın daha rahat yaşam sürebilmesi ve sosyal hayata daha rahat katılabilmeleri amacıyla ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ projemiz ile tüm engelli hemşehrilerimiz kültürel faaliyetlerine imkân bulabildikleri, çeşitli kurs ve spor imkânları yapabildikleri bir merkeze kavuştular. Şehrimiz genelindeki tüm engelli vatandaşlarımızın resmi kurumlardaki işleri ve hastaneye gitmek gibi sağlık hizmetlerinde kullanıma sunduğumuz Engelsiz Taksi aracımız hizmetini sürdürmektedir.  Ayrıca engelli vatandaşlarımızın akülü araçlarını şarj edebilmeleri amacıyla biri belediye binamız diğeri ise Nasreddin Hoca Meydanı’nda olmak üzere engelli araçları şarj istasyonlarımız engelli hemşehrilerimizin hizmetine devam etmektedir.

Akşehir Belediyesi olarak zaman zaman hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle, akülü araç ve tekerlekli sandalye dağıtımı da yapmaya devam etmekteyiz. Ayrıca yine cadde ve sokaklarımızda engelli vatandaşlarımızın rahatça inip çıkabileceği rampalar ile görme engelli vatandaşlarımızın daha rahat yürüyebilmeleri için sarı iz yolları yapma çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Pandemiden dolayı şu dönemlerde gerçekleştiremesek de  engelli kardeşlerimiz için Çanakkale, Konya ve çeşitli illere kültürel geziler yaptırmayı da sürdürmekteyiz.

Bu vesileyle unutmamak gerekir ki; engelli duruma düşmek, hiçbir zaman hayatın sonu olarak değerlendirilmemeli; okumaya, öğrenmeye, sosyal hayata katılmaya bir engel olarak görülmemelidir.

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde, engellilerimizin toplumsal hayata katılım ve başarmak yolunda gösterdikleri gayretlerden büyük mutluluk duyduğumu belirterek; herkesi engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmaya davet ediyor, onlara sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı

3aralik

0
0
0
s2sdefault