Her şart ve koşul altında, kutsal vatanımızın her noktasında büyük fedakârlık ve özveri göstererek, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyerek irfan ordusu yetiştirip, ülkemizi gelişmesinde büyük rol oynayan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Ülkemizin bugün dünyanın güçlü ve saygın devletlerden biri haline gelmesindeki en önemli paylardan biri hiç şüphesiz fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimize aittir. Öğretmenlerimiz; insanları en ideal şekilde biçimlendirmek, dolayısıyla geleceği inşa etmek gibi çok kutsal ve yüce bir görevi icra etmektedirler.

Öğretmenler, hepimizin gönlünde önemli bir yere sahiptir. Özellikle bizim kültürümüzde öğretmenlerimiz anne babalarımız; atalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve kutsal sayılmaktadır.

Yüce Dinimizde de eğitim ve öğretim işini yüklenen öğretmenlerimize gereken önem verilmiştir. Öğretmenler yapmış oldukları iş karşılığında dünyada ve ahirette Allah’ın rahmetine ve insanların gönüllerine girmişlerdir. Öğretmenlik dünyada gıpta edilecek iki husustan biridir. Sevgili Peygamberimiz bunu şöyle dile getirmektedir. “Yalnız şu iki kimseye gıpta edilir. Allah’ın kendisine ihsan ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse; Allah’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse”

İnanıyorum ki; ülkemizin 2023, 2053, 2071 hedeflerine ve ideallerine ulaşmasında öğretmenlerimizin önemli katkıları olacak, onların milli ve dini değerlere sahip olarak yetiştirdikleri sevgi ve irfan yüklü nesiller sayesinde bu büyük hedeflerimize daha kolay bir şekilde ulaşacağız.

Ümit ediyorum ki tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden de kurtularak, öğretmenlerimizin öğrencilerine, öğrencilerimizin de öğretmenlerine kavuşacağı güzel günler en kısa zamanda gelecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Millet Mekteplerinin açıldığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde; en zor şartlarda bile kutsal görevlerini idame ettiren, eğitmeyi ve öğretmeyi şiar olarak benimseyen öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularımla bir kez daha kutluyor, şükranlarımı sunuyorum. Ebediyete intikal etmiş değerli öğretmenlerimizi de saygı ve rahmetle anıyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı

24kasım sosyal