Mimari yapıları, tarihsel ve kültürel değerleri, çevre düzenlemeleri ile kentler, toplumların gelişmişlik düzeyinin önemli göstergesidir. Sivil mimari örneklerinin en güzellerin sergilendiği Akşehir’imizde bu güzelliklerin gün yüzüne çıkması ve bizden sonraki nesillere aktarılabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bizler Akşehir’imizde bu çalışmaları yaparken Fatih Sultan Mehmet’in söylediği gibi, “ Asıl marifet bir şehir imar etmekle birlikte, o şehirde yaşayanların kalbini abad etmektir” sözünün sorumluluğu ile hareket ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın " Ecdadımız sadece şehirler inşa etmekle kalmamış, onlara kendi ruhunu da üfleyerek hepsini bize ait hale getirmiştir" sözünden güç alıyoruz.

Ecdadımızdan bizlere yadigâr kalan kültürel ve mimari değerler; şehirlerin geçmişiyle geleceğini birbirine bağlayan köprülerdir. Bu nedenle şehrimizin tarihi ve kültürel dokusuyla uyumlu bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi birinci önceliğimizdir

Bu amaçla kültürel dokusunu koruyan, öz kimliğine sadık bir Akşehir bırakılması noktasında çalışmalar yapmaya gayret ederek Dünya Şehircilik Günü’nü kutluyor, yürüttüğümüz şehircilik çalışmalarının başarıya ulaşması dileğiyle tüm hemşehrilerimi muhabbetle selamlıyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı

dsg

0
0
0
s2sdefault