28 Ekim 2020 Çarşamba gününü, perşembe gününe bağlayan bu gecede Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan Mevlid Kandilini bir kez daha idrak edebilmenin huzurunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

Duygularında sevgi, şefkat, merhamet ve hoşgörüyü, ilişkilerinde hakkı, doğruyu, güzeli ve vefayı, ibadetlerinde ihlas ve samimiyeti öne çıkararak gönülleri fetheden, güzellik ve ümit dolu, Fahri Âlem Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.), bütün varlığıyla bize örnek olmakta, yaşamakta olduğumuz hayata ve geleceğimize ışık tutmaktadır.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimizin doğduğu gün, insanlık için tertemiz bir sayfa açılmıştı. ‘Hâlbuki onlar önceleri apaçık bir sapıklıkta idiler.’ (Âli İmrân/164) ayetinde ifade edildiği gibi O’nun doğumu insanlık için bir dönüm noktası olmuştur.

Mevlid Kandili, Peygamberimizin insanlığa bıraktığı mirası anlamak için de önemli bir fırsattır. Bu nedenle, toplumsal huzurun, barışın, birlik ve beraberliğin tesisini sağlayan böyle eşsiz fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Dünya üzerindeki Müslümanların sıkıntılı günler geçirdiği bir dönemde, duaya en çok ihtiyacı olan insanlar olarak, bu mübarek günler ve geceleri, kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından çok önemli bir fırsat bilip, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yaparak geleceğe hazırlıklı olmanın tedbirlerini almalı ve düşünmeliyiz. Yüce Rabbimizin rahmet kapılarını sonuna kadar açtığı bu gecede, dualarımızda ailemizi, şehrimizi, ülkemizi, İslam âlemini ve bütün insanlığı da unutmayıp, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesi için niyazda bulunmalıyız.

Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) doğumu nasıl câhiliye yıllarındaki çürümüşlüğe deva olmuş ise bugün de Mevlid Kandilinin yıl dönümü vesilesiyle günümüzdeki acıların son bulması en büyük arzumuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandili’mizin bütün İslam âlemine ve insanlığa; sevgi, barış, huzur getirmesini, insanlığın içine düştüğü sıkıntıların aşılmasına, kardeşlik bağlarımızın güçlenmesine ve yeni rahmet kapılarının açılmasına vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyor, hemşerilerimin ve tüm İslâm Âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı

0
0
0
s2sdefault