Tarihi şanlı destanlarla dolu büyük Türk Milleti’nin altın halkalarından bir tanesi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Üzerinden 98 Yıl geçmiş olmasına rağmen bu büyük Zafer, Büyük Türk Milletinin fedakârlıkları ve omuz omuza verdiği insanüstü gayretleri ile kazanılmış dünyada eşi benzeri olmayan gerçek bir kurtuluş destanıdır.

Büyük Zafer’in 98. yılında Aziz Milletimize bu zaferi armağan eden İstiklal Mücadelemizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman ordumuzun tüm askerlerini rahmetle, minnetle bir kez daha yâd ediyorum.

Milli Mücadele döneminde şehrimiz Akşehir de, 9 ay 10 gün Garp Cephesi Karargâhı'na ev sahipliği yapmış, Büyük Taarruz'un stratejik planlarının yapıldığı yer olarak bağımsızlığımızın ve istikbalimizin kazanılmasında önemli bir merkez olmuştur.

İstiklâl Savaşı’nın zaferle sonuçlanarak milletimizin kaybetmekte olduğu istiklâlini yeniden kazanmış olmasında,  Akşehir’in cephe karargâhı seçilmesindeki isabetinin yanında; Akşehir halkının, Türk İstiklâline bütün varlığıyla inanmış olmalarının da çok büyük etkisi bulunmaktadır.

Büyük Türk Milleti; geçmişinde olduğu gibi bugün de istiklali ve istikbali için, canından aziz bildiği vatanı uğrunda aynı fedakârlık ve cesareti göstermeye hazırdır. Büyük Zafer’den aldığımız ilham ve cesaretle, ülkemizi daha aydınlık, daha müreffeh bir geleceğe taşımak için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. 15 Temmuz tarihinde yapılmaya çalışılan hain darbe girişiminde olduğu gibi,  milli ve dini değerlerimize sahip çıkarak milletimizin ve vatanımızın bekası ve gelişmesi için, birlik ve beraberliğimizi bozmadan, el ele, kol kola, tüm gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, böyle anlamlı bir günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,  vatan için mücadele eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyor, Aziz Milletimizin ve Kıymetli Hemşerilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı