Şanlı tarihimizin önemli bir dönüm noktası olan 19 Mayıs tarihi; Milli Mücadele’nin başladığı, bir milletin uyanışının ve millet iradesine dayanan tam bağımsız bir devletin kurulmasının sembolü olan Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir.

19 Mayıs 1919’da, bundan tam 101 yıl önce Samsun’da yakılan İstiklal ateşi; milletimizin kaderini değiştirip, insanımız için umut dolu bir başlangıçla Milli Mücadelemizin emsalsiz bir zaferle sonuçlandırılıp, bu cennet vatan uğruna binlerce şehit vererek bağımsızlığımızı kazanmamıza vesile olmuştur.

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen vatanımızı, bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle, gelecek kuşaklara teslim etmek de tüm gençlerimizin görev ve sorumluluklarının başında gelmektedir. Bugün ülkemizi bilimde, sanatta ve sporda başarı ile temsil ederek göğsümüzü kabartan gençlerimiz, büyük başarılara imza atmaktadır. Milli ve dini değerlere sahip olarak yetişen gençlerimiz sayesinde, ülkemiz büyük hedeflerine hızla ilerleyecektir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda geniş kapsamlı etkinliklerle kutlamak istiyorduk, ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs nedeniyle ‘Evde Kal’ ‘HayatEveSığar’ çağrısına uyarak bu bayramı da 23 Nisan’da olduğu gibi yine evlerimizde ve balkonlarımızda kutlayacağız. İnşallah bu tedbirler sayesinde önümüzdeki yıllarda coşku içerisinde yine nice 19 Mayısları hep birlikte kutlayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle de, tüm gençlerimizin ve halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı

19 mayis sosyal medya