Değerli hemşehrilerim; Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin açılışının 100. yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı milletçe birlik ve beraberlik içinde bir kez daha kutlayabilmenin gururunu, mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz.

Şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan 1920 tarihi, sadece TBMM’nin açılış tarihi değil,  egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun ilan edildiği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımının atıldığı önemli bir tarihtir. Ecdadımız o gün, ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla kenetlenmiş, bağımsızlığını tesis etmeyi başarmış, Milli iradenin tecellisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni de açarak tüm dünyaya ilan etmiştir.

Bu önemli tarih, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen tek evrensel bayramdır. Atatürk tarafından 23 Nisan’ın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan edilmesi, O’nun bu ülkenin geleceği olan çocuklara verdiği değerin en önemli göstergesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Türk Milleti'nin istikbali, bugünkü çocuklarının isabetli görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır” diyerek Türk Milleti’nin istikbalinin çocuklarımızın omzunda yükseleceğini belirtmiştir.  Bizlerde unutulmamalıyız ki, umudumuz ve en önemli zenginliğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkarak, geleceğimize sahip çıkmış oluruz. Bu nedenle, gençlerimize ve çocuklarımıza inanıyor ve güveniyoruz. Çocuklarımıza daha güzel, daha mutlu ve vatandaşı olmaktan her zaman gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz. Çocuklarımızın da bu emanete sahip çıkarak, ülkemizi daha ileri ve daha iyi seviyeye taşıyacaklarından hiç kuşkumuz yoktur. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın; sağlıklı, eğitimli, mutlu, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde, milli ve dini değerlerle donanımlı yetenekli bireyler olarak yetişmeleri en büyük ortak temennimizdir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin açılışının 100. yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bu yıl çok geniş kapsamlı etkinliklerle kutlamak istiyorduk ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs nedeniyle ‘Evde Kal’ ‘HayatEveSığar’ çağrısına uyarak bu bayramı evlerimizde, balkonlarımızda kutlayacağız. 23 Nisan 2020 Perşembe akşamı saat 21.00’de güzel ülkemizin her bir köşesinde olduğu gibi aynı anda şehrimizde de evlerimizde ve balkonlarımızda bayraklarımızla 100. yıl coşkusunu ve milli mücadelenin ruhunu yansıtan İstiklal Marşı’mızı söyleyerek hep birlikte yaşayacağız. Tüm değerli hemşehrilerimi belediye anons sisteminden de yayınlayacağımız İstiklal Marşımızı evlerimizden, balkonlarımızdan hep birlikte söyleyerek kutlamaya davet ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ilk Meclisimizin kahraman üyelerini ve Milli Mücadele’de kanlarını canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ile ebediyete irtihal eden Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı