İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 99. yılında, Aziz Milletimizin vatan sevdasını ve imkansızlıklar içerisinde verdiği var olma mücadelesini mısralara dökerek bizlere ölümsüz bir rehber bırakan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin Kararıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı yarışma sonucu, yarışmaya katılan 724 şiir arasından, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü timsaliyle İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

Milletin bağrından çıkan ve içinde yaşadığı toplumun dini ve milli değerlerini çok iyi bilen Mehmet Akif Ersoy, güzel dilimizi en güzel şekliyle kullanıp, ay yıldızlı al bayrağımıza seslenip, kahraman ordumuza ithaf ettiği bu destanla; Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu dönemlerinde Türk Milletine ve ordumuza büyük bir manevi güç aşılamıştır.

Bizlere düşen; İstiklal Marş’ımızın sadece bir şiir değil, varlık mücadelesi veren bir milletin bağımsızlığının destanı olduğunu, Büyük Türk Milletinin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırışı olduğunu, devletimizin hangi şartlarda kurulduğunu ve bu gün ise ülkemizin bütünlüğüne kast eden oluşumların oyunlarını bozmaktaki en önemli motivasyon kaynaklarımızdan biri olduğunu, genç nesillere aktarmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın 99. kabul yıldönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmetle anıyor, bayrağımız ve vatanımız uğruna şehit düşen tüm kahramanlarımıza Cenab-ı Haktan rahmet dileyerek minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Milli Şairimiz Mehmet Akif’ Ersoy’un dediği gibi “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın”

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı