Tarihin her döneminde, aile ve toplum yapısının merkezinde yer alarak büyük fedakârlıklar sergileyen, ülkemizin gelişmesinde ve çağdaşlaşmasında büyük katkılar sağlayan kadınlarımız; toplumsal ve ekonomik yaşamın büyümesindeki en önemli temel taşlarımızdan bir tanesidir.

Aileyi bir arada tutan bağın en güçlü koruyucusu, annelik gibi kutsal ve yüce bir mertebenin erişilmez temsilcileri olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü en içten duygularımla kutluyorum.

Ülkemizin ve toplumumuzun geleceği; annelerimizin, kadınlarımızın yetiştireceği insanlar sayesinde şekillenecektir. Güçlü omuzlarında, geleceğimizin teminatı gençlerimizi yetiştirerek ülkemizi ileri seviyelere taşıyacak olan kadınlarımız, tarihimizin şanlı sayfalarında, Kurtuluş Savaşı mücadelemizde de her zaman ön planda olmuşlar, türlü fedakârlıklar ve hizmetlerle katkı sağlamışlardır.

Hazreti Mevlana’nın ‘Kadın olmasaydı dünyada hayatın neşesi olmazdı’ sözünde olduğu gibi kadınlarımızın, annelerimizin yüzleri gülmüyorsa, onlar kendilerini değerli hissedemiyorsa, kadınlarımıza gereken değer ve önem verilmiyorsa, o toplum ve ailenin huzurlu bir toplum ve aile olması da mümkün değildir.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV) Efendimiz “Mü'minlerin îman bakımından en olgun olanları, ahlâkı en güzel olanlarıdır. En hayırlılarınız kadınlarına en hayırlı olanınızdır” buyurmuşlardır.  Bu nedenle kadınlarımıza gereken değer ve önemi vererek kadınlarımızın topluma daha etkin bir şekilde katkıda bulunmaları, eğitim seviyelerinin yükseltilmesi; sosyal, kültürel ve siyasi alanlarda daha çok söz sahibi olmaları için tüm bireyler olarak üzerimize düşen görevleri yapmak zorundayız. Kadınlarımızın toplumda söz sahibi olması sadece kadınlar için değil, toplumumuzun tamamı için önemlidir.

Akşehir Belediyesi olarak, kadınlarımıza yönelik olan proje ve hizmetlerimizle ilgi çalışmalarımız sürmekte olup, bu hizmet ve projelerimizde artarak devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün; kadının saygınlığı ve hakları konusunda önemli bir farkındalığa vesile olmasını, bu alanda yaşanan sorunların çözümüne katkı sunmasını temenni ederek, tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü tekrar kutluyor; şefkatin sevginin, fedakârlığın ve üretkenliğin simgesi olan tüm kadınlarımıza; aileleriyle birlikte, mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı