Hidayet ve rahmet kaynağı olan, Kurân-ı Kerîm’in indirildiği Ramazan ayının yaklaştığını müjdeleyen mübarek aylarla buluşmanın saadetini yaşarken; Üç ayların manevi iklimine girdiğimizin de müjdesini veren Regaib Kandili'ni idrak edebilmenin sevincine ve huzuruna bir kez daha nail olacağız.

Milletimizin ‘kandil” olarak adlandırdığı bu geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır. Regaib Kandili, Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin istendiği, umut, huzur ve ilahî müjdelerle dolu olan bir gecedir.

İnsanların birbirine karşı daha hoşgörülü davrandığı bu üç ayların ve kandil günlerinin sevgi ve saygı ortamının oluşmasına, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine, insani ve ahlâki meziyetlerimizin yeniden yeşermesine vesile olacağına inanıyorum.

Bu manevi iklim zamanlarını fırsat bilerek başta anne-babamız olmak üzere akrabalarımızla, komşularımızla, arkadaşlarımızla münasebetlerimizi güçlendirmeli; birbirimize sevgi ve saygıyla yaklaşmalı; aramızdaki dargınlık ve küskünlükleri kaldırmalı; aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, sevgi ve gönül huzuru ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğin güçlenmesine gayret göstermeliyiz.

Bu vesileyle hemşehrilerimizin ve tüm İslam Âleminin, Allah'ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına gelen Regaib Kandili'ni tebrik ediyor, bu mübarek gecenin ülkemiz ve tüm insanlık âleminin mutluluk ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı