Ülke nüfusumuzun yaklaşık 9 milyonunu engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Mutlu, huzurlu ve yarınlarına güvenle bakabilen bir toplum yapısına ulaşmak; engelli veya engelsiz tüm vatandaşlarımızın sağlık, eğitim, ulaşım, istihdam ve sosyal haklar gibi sorunlarının çözülmesi ve onlara daha iyi yaşam koşullarının sağlanması ile mümkün olacaktır.

Engelli vatandaşlarımızın yaşam boyu karşılaştıkları en büyük zorluk sahip oldukları engeller değil; engelliliklerinden kaynaklanan farklılığı bahane eden toplumun, engelli vatandaşlarımıza karşı geliştirdiği engelleyici tutumlardır. Engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yetebilmesi, bir meslek edinip üretken hale gelmesi ve çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilmesi hepimizin en büyük sorumluluğudur.

Yüce dinimize göre insan, zübde-i kâinat ve eşref-i mahlûkattır. Varlıkların en mükemmeli, en üstünü ve en şereflisi olan, âlemde var olan her şey hizmetine sunulan insanın Allah katındaki değeri iman, ibadet, salih amel, takva ve güzel ahlakı nispetindedir. Çünkü Allah insanları bu açıdan değerlendirmekte, onların fizik yapılarına, renklerine, ırklarına, cinsiyetlerine, sağlam veya engelli oluşlarına bakmamaktadır. Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’de “Allah sizin ne biçimlerinize ne de bedenlerinize bakar fakat o sizin yüreklerinize bakar.” (Müslim, Birr, 45) buyurmuştur.

Her sağlıklı bireyin bir gün engelli olabileceği gerçeğini unutmadan, bütün engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yetebilen, onurlu ve başı dik vatandaşlar olarak yaşamalarını sağlamak, hepimizin en büyük hedefi olmalıdır. Akşehir Belediyesi olarak bu kapsamda engelli vatandaşlarımızın daha rahat yaşam sürebilmesi ve sosyal hayata daha rahat katılabilmeleri amacıyla ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ projemiz ile tüm engelli hemşehrilerimiz kültürel faaliyetlerine imkân bulabildikleri, çeşitli kurs ve spor imkânları yapabildikleri bir merkeze kavuştular. Şehrimiz genelindeki tüm engelli vatandaşlarımızın resmi kurumlardaki işleri ve hastaneye gitmek gibi sağlık hizmetlerinde kullanıma sunduğumuz Engelsiz Taksi aracımız hizmetini sürdürmektedir.  Ayrıca engelli vatandaşlarımızın akülü araçlarını şarj edebilmeleri amacıyla biri belediye binamız diğeri ise Nasreddin Hoca Meydanı’nda olmak üzere engelli araçları şarj istasyonlarımız engelli hemşehrilerimizin hizmetine devam etmektedir.

Akşehir Belediyesi olarak zaman zaman hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle, akülü araç ve tekerlekli sandalye dağıtımı da yapmaya devam etmekteyiz. Ayrıca yine cadde ve sokaklarımızda engelli vatandaşlarımızın rahatça inip çıkabileceği rampalar ile görme engelli vatandaşlarımızın daha rahat yürüyebilmeleri için sarı iz yolları yapma çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Engelli vatandaşlarımız için Çanakkale, Konya ve çeşitli illere kültürel geziler yaptırmayı da sürdürmekteyiz.

3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü münasebetiyle, tüm engelli vatandaşlarımızın önlerindeki engellerin aşılması ve onlara eşit yaşam hakkı sunulması noktasında daha duyarlı olunması için hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğini tekrar hatırlatıyor, engellerin ortadan kalktığı bir dünyada yaşama inancıyla tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutlayıp, ailelerine ve kendilerine sağlıklı, mutlu günler temenni ederek, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı