Çocuklarımızın ve gençlerimizin, kendilerine özgüvenli bir şekilde, bilim ve teknolojideki gelişmeleri yakından izleyip, dini ve milli değerlere sahip bireyler olarak yetişmesinde en önemli etken değerli öğretmenlerimizdir.

Öğretmenlerimiz; insanı en ideal şekilde biçimlendirmek, dolayısıyla geleceği inşa etmek gibi çok önemli ve kutsal bir görevi icra etmektedirler. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) "Kim bir ilim öğretirse ona bu ilimle amel edenlerin sevabı vardır. Bu amel edenin ücretini eksiltmez” diye buyurarak yüce dinimiz İslam’ın ilim öğrenmeye ve öğretmeye verdiği önemi anlatmıştır.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te  "Ulusları kurtaracak yalnız ve ancak öğretmenlerdir" “Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli, yüksek seciyeli muhafızlar ister. Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyerek öğretmene verdiği önemi ve saygıyı en güzel şekilde ifade etmiştir.

Bir toplum eğitimcisine ne kadar önem ve değer verirse geleceğine de o derece güvenle bakabilir. Akşehir Belediyesi olarak eğitime destek, her zaman öncelikli hedeflerimiz arasında olmuş ve olmaya da devam edecektir.

Dünyanın her yerinde öğretmene saygı gösterilir ama Aziz Milletimizde, bizim örf ve adetlerimizde, öğretmenlerimiz çok daha farklı bir saygıya makam olarak ulaşmıştır. Tarihimizde; dünya devletlerinin el pençe divan durduğu sultanlarımızdan Osman Gazi Şeyh Edebali’nin, Fatih Sultan Mehmet’in ise Akşemseddin’in huzurunda eğildiği, bilginin önündeki acziyetlerini ifade ettikleri anlatılmıştır.

Öğretmenlerimiz; en zor şartlarda dahi, Anadolu’nun en ücra köşesindeki insanımıza ulaşarak, feragatlerin en büyüğünü göstererek, bilginin, çağdaşlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri olarak, toplumun tüm kesimlerine yol gösteren önder ve örnek insanlar olarak çalışmaya devam etmektedirler. Cesaretini ve özgüvenini hiçbir zaman yitirmeyen; fedakâr ve onurlu bir şekilde, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarma gayreti içerisinde olan, geleceğine ışık saçan aydınlık nesillerini büyük bir sabır ve özveri ile yetiştiren öğretmenlerimize bir kez daha sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehit olan ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularımla kutlayarak, sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Dr. Salih AKKAYA     
Akşehir Belediye Başkanı