8 Kasım  Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece, Yüce Allah´ın; ’Ey Muhammed, seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik´, ‘Ey Peygamber, biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı; Allah'ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik´ hitabına mazhar olan Hz. Muhammed Mustafa Efendimizin (S.A.V.) dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan Mevlid Kandilini idrak edebilmenin huzurunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

Gönüllerin ışığı, tevhide susamış ruhların feyiz kaynağı, kâinat ağacının en mükemmel meyvesi, Fahri Âlem Efendimiz Hazreti Muhammed'in (S.A.V.) dünyaya teşriflerini idrak ettiğimiz Mevlid Kandili’nin tüm insanlığa ve İslam âlemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Bu kutlu geceyi; Yüce Allah'ın insanlığa gönderdiği son rahmet elçisi, Hazreti Muhammed'in (S.A.V.) Allah'tan getirdiği daveti, sünnetini ve örnek ahlakını anlamak, ona duyulan derin sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak düşüncesi içerisinde idrak edeceğiz inşallah.

Hayatı ve davranışlarıyla tüm insanlığa yol gösterici olan Peygamberimizin güzel ahlakını kendi hayatlarımızda örnek alma gayreti içerisinde olmalıyız. Çünkü Peygamber ahlâkıyla ahlaklanan insanlar dünya ve ahirette kurtuluşa ererler. Peygamber Efendimizin sünnetlerini yaşamak mutluluğun, huzurun, birlik, beraberliğin ve kardeşliğin yoludur. Yüce Rabbimizin rahmet kapılarını sonuna kadar açtığı bu gecede, dualarımızda ailemizi, şehrimizi, ülkemizi, İslam âlemini ve bütün insanlığı da unutmamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Mevlid Kandili'nin tüm İslam âlemine ve insanlığa sevgi, barış, huzur getirmesini ve hayırlara vesile olmasını temenni ederek, dualarımızın kabul olması dileğiyle bütün hemşehrilerimin ve İslâm Âleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı