İstiklal Savaşı’mızda Batı Cephesi Karargâhı olma şerefine mazhar olmuş olan Akşehir'imizde; büyük zaferimizin tarihi 30 Ağustos'un 97.’nci yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu tüm Milletimizle birlikte yaşıyoruz.

Milli Mücadele döneminde şehrimiz, 9 ay 10 gün Garp Cephesi Karargâhı'na ev sahipliği yapmış, Büyük Taarruz'un stratejik planlarının yapıldığı yer olarak bağımsızlığımızın ve istikbalimizin kazanılmasında önemli bir merkez olmuştur.

İstiklâl Savaşı’nın zaferle sonuçlanarak milletimizin kaybetmekte olduğu istiklâlini yeniden kazanmış olmasında,  Akşehir’in cephe karargâhı seçilmesindeki isabetinin yanında; Akşehir halkının, Türk İstiklâline bütün varlığıyla inanmış olmalarının da çok büyük etkisi bulunmaktadır.

Yüce Milletimiz, onurlu bir direnişle, bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini göstermiş, savaşın kazanılmasında vatan, millet ve bayrak sevgisinin, sayısal ve teknolojik güçten daha üstün olduğunu tüm dünyaya kanıtlayarak büyük zaferi kazanmıştır. Bu eşsiz zafer, kurtuluş mücadelesi veren diğer ulusları da cesaretlendirerek, mücadele etmelerini sağlayan örnek bir zafer olmuştur. Bu büyük zaferi kazanan ecdadımızın evlatları olarak bizler de 15 Temmuz tarihinde yapılmaya çalışılan hain darbe girişiminde olduğu gibi,  milli ve dini değerlerimize sahip çıkarak milletimizin ve vatanımızın bekası ve gelişmesi için tüm gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, böyle anlamlı bir günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,  vatan için mücadele eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyor, Aziz Milletimizin ve Kıymetli Hemşerilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum.

Dr. Salih AKKAYA      
Akşehir Belediye Başkanı