Milletlerin geçmişlerinde, onların kaderlerini değiştiren, geleceklerini aydınlatan, toplumu bütünüyle kavrayarak köklü bir değişim ve gelişime, yeni bir yapı ve oluşuma yönelten önemli olaylar ve tarihler vardır. İşte 19 Mayıs 1919 tarihi de Milli Mücadele’nin başladığı, bir milletin uyanışının ve millet iradesine dayanan tam bağımsız bir devletin kurulmasının sembolü olan Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir.

19 Mayıs; milletimizin kaderini değiştirip, insanımız için umut dolu bir başlangıçla Milli Mücadelemizin emsalsiz bir zaferle sonuçlandırılıp, bu cennet vatan uğruna binlerce şehit vererek bağımsızlığımızı kazanmamızın başladığı tarihtir. Bu yıl 100.’üncü yıldönümünü idrak edeceğimiz 19 Mayıs’ta milletimizin makus kaderini değiştiren Gazi Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve Aziz Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad edeceğiz.

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen vatanımızı, bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle, gelecek kuşaklara teslim etmek tüm gençlerimizin görev ve sorumluluklarının başında gelmektedir. Bugün ülkemizi bilimde, sanatta ve sporda başarı ile temsil ederek göğsümüzü kabartan gençlerimiz, büyük başarılara imza atmaktadır. Milli ve dini değerlere sahip olarak yetişen gençlerimiz sayesinde, ülkemiz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine hızla ilerleyecektir.

19 Mayıs 1919’da tutuşturulan meşale ile başlayan ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemiz; geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin başarılı ve üstün çalışmaları ile devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, özellikle tüm gençlerimizin, hemşehrilerimin ve Aziz Milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Dr. Salih AKKAYA       
Akşehir Belediye Başkanı